میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۲۹
 
 
ترافیک عجیب تهران از برای چیست؟
در دوران کرونایی به خاطر محدودیت‌هایی که اعمال شده بود باعث شد تا از خودرو‌های شخصی کمتر استفاده شود...
در دوران کرونایی به خاطر محدودیت‌هایی که اعمال شده بود باعث شد تا از خودرو‌های شخصی کمتر استفاده شود، همین امر از حجم ترافیک کاست، اما رفته رفته با برداشتن محدودیت‌های کرونایی ترافیک‌های سنگین به تهران بازگشت.
شما که اکنون این یادداشت را می‌خوانید حتما به ترافیک نامتعارفی که در تهران به وجود آمده برخورده یا متوجه شده‌اید، تهران همیشه با راهبندان‌های خسته کننده برای رانندگان همراه بوده است که علاوه بر تخریب اعصاب و روان مردم، انرژی زیادی در این راهبندان‌ها هدر می‌رود و البته آلودگی شدید نیز ارمغان چنین شرایطی است.

در دوران کرونایی به خاطر محدودیت‌هایی که اعمال شده بود باعث شد تا از خودرو‌های شخصی کمتر استفاده شود، همین امر از حجم ترافیک کاست، اما رفته رفته با برداشتن محدودیت‌های کرونایی ترافیک‌های سنگین به تهران بازگشت.
تصور بر این بود که همچون پیش از شیوع کرونا ترافیک ایجاد خواهد شد، اما این تصور درست از آب در نیامد و در چند روز گذشته شهروندان و مسئولین شهرداری تهران شاهد ترافیک‌های عجیب در تهران هستند که حتی خود از چرایی آن آگاهی ندارند.
ترافیک‌های تهران در حالی است که مدارس به طور کامل بازگشایی نشده و سرویس‌های مدارس هنوز به چرخه حمل و نقل وارد نشده اند و دانشگاه‌ها نیز همچنان تعطیل و با سیستم آنلاین به فعالیت آموزشی خود می‌پردازند، اگر این دو بخش آموزشی به طور کامل بازگشایی شود قطعاً ترافیک سنگین‌تر هم خواهد شد.
شرایط و وضعیت کنونی ترافیک تهران نیازمند بررسی کارشناسی دقیق برای شناسایی دلایل این اتفاق است، با شناسایی دلیل ترافیک، کارشناسان می‌توانند راه حلی برای جلوگیری از بروز و شدت این وضعیت پیدا کنند.
اما آنچه که از دیده‌های میدانی از سطح شهر به دست آمده نشان می‌دهد که یک اخلالی در نظام کنترل ترافیک به وجود آمده و در این میان نسبت به این وضعیت نیز بی توجهی دیده می‌شود، در برخی از خیابان‌های سطح شهر تهران دیده می‌شود که برخی چراغ‌های راهنمایی و رانندگی با اختلال مواجه است.
در برخی چهار راه‌ها چراغ راهنمایی چشمک زن است در حالی که آن چهار راه با تردد زیاد همراه است که حتی در زمانی که چراغ به طور عادی فعالیت دارد ترافیک وجود دارد حال اگر اختلالی در یک چراغ ایجاد شود وضعیت ترافیکی بغرنج‌تر خواهد شد.
نگارنده خود هر روز بعد از ظهر از خیابان فتحی شقاقی به سوی ولیعصر طی مسیر می‌کند و زمانی که به چهار راه شهید فتحی شقاقی و جمال الدین اسدآبادی می‌رسد با چراغ چشمک زن روبرو می‌شود که در وسط چهار راه خودرو‌ها به هم گره خورده اند!
چرا چراغ راهنمایی و رانندگی این چهار راه شلوغ، چشمک زن است؟
البته شهروندان از اختلالات دیگر در سیستم چراغ‌های راهنمایی و رانندگی آگاه هستند. مثلا چراغ راهنمایی ۲۰ ثانیه سبز را نشان می‌دهد و خودرو‌ها در حال عبور هستند که ناگهان این ۲۰ ثانیه به ۳ ثانیه کاهش می‌یابد و خودرو در شرایطی قرار می‌گیرد که نمی‌داند چه تصمیمی بگیرد چرا که با سرعت در حال گذر از چهار راه است.
به نظر می‌رسد که اختلالی در سیستم هوشمند کنترل ترافیک تهران ایجاد شده که حتی علی اصغر قائمی عضو شورای شهر تهران نیز به آن اذعان دارد.
او می گوید؛ «بله، گره‌های ترافیکی ایجاد شده است به خصوص در صبح و عصر؛ البته دوستان حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران قول دادند که تحلیل‌های درستی در این زمینه تهیه و به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کنند. ببینید سیستم کنترل هوشمند ترافیک شهر تهران توسعه نیافته است ما با انبوه کار‌های انجام نشده و متوقف شده روبرو هستیم و باید این کاستی‌ها جبران شود.
حدس ما این است که سیستم کنترل هوشمند دچار مشکل شده؛ اکثراً شمارش معکوس چراغ‌های راهنمایی و رانندگی بر سر چهارراه‌ها خوب عمل نمی‌کند.»
اتفاقات و اختلالاتی که در وضعیت ترافیک تهران ایجاد شده نیازمند واکنش سریع است و از روی موضوع ترافیک‌های نامتعارف در سطح شهر تهران مدت زیادی می‌گذرد، اما مسئولین مربوطه برای حل آن اقدامی انجام نداده اند، ادامه این روند علاوه بر تأثیر مستقیم بر اعصاب و روان مردم، مصرف سوخت را افزایش می‌دهد و به آلوده‌تر کردن هوای تهران آن هم در فصل سرما کمک بیشتری می‌کند.

منبع: میزان
کد مطلب: 120174
 
Share/Save/Bookmark