میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۲۶
 
 
حال و روز پناهجویان
بر اساس گزارش‌های منتشره اخیرا عنوان شده است که یک قایق با ۸۵ نفر پناهجو از جمله چندین زن و کودک...
بر اساس گزارش‌های منتشره اخیرا عنوان شده است که یک قایق با ۸۵ نفر پناهجو از جمله چندین زن و کودک، در آب‌های مدیترانه سرگردان شده است. هر چند که نقش باندهای قاچاق و قاچاقچیان انسان را در این وضعیت نمی‌توان نادیده گرفت اما نگاهی ریشه‌ای و دقیق به مسئله حکایت از حقایقی دردآور دارد که برگرفته از رفتارهای دولتهای غربی در قبال پناه‌جویان آن است که آنها را به جای ورود قانونی به انتخاب مسیرهای پر خطر و گاه از دست دادن جانشان سوق می‌دهد.
رسانه‌ها از طرح جدید هماهنگی وزیر کشور انگلیس با همتای آلبانیایی برای مقابله با ورود پناهجویان از آلبانی به این کشور خبر دادند. در همین حال در اقدامی تامل برانگیز که مغایر با تعهدات انگلیس برای پذیرش دهها هزار پناه‌جوی افغانستانی مقامات و رسانه‌های انگلیسی عنوان کرده‌اند که در سال آینده انتظار می‎رود که به بیش از ۳۵۰۰ نفر افراد در معرض خطر در بریتانیا پذیرش داده شود. در نمونه‌ای از رفتار غیر انسانی و گزینشی انگلیس در قبال پناه‌جویان رسانه‌ها در مرداد ماه اعلام کردند یک مترجم سابق افغان و همسرش که به انگلیس منتقل شده‌اند، به دلیل تأخیر دولت انگلیس در صدور ویزا بیش از ۶ ماه است که از کودک دو ساله خود جدا شده‌اند.
در همین حال سازمان ملل و نهادهای حقوق بشر بارها درباره وضعیت بحرانی پناه‌جویان در کمپ‌های فرانسه هشدار داده‌اند. پلیس فرانسه بارها با حمله به این مراکز و جمع آوری کمپ‌ها موجب آوارگی و اقدام اجباری آنها به دل بستن به وعده‌های باندهای قاچاق انسان از طریق دریا به انگلیس شده اند. گفته سازمان مردم نهاد پزشکان بدون مرز، وضعیت زندگی روزمره پناهجویان در ترآپل هلند بسیار ناگوار است. سازمان عفو بین الملل نیز در گزارشی نسبت به رفتار تبعیض آمیز و خشونت بار دولت لیتوانی، عضو اتحادیه اروپا، با پناهجویان هشدار داد. روزنامه اشپیگل آلمان در گزارشی آژانس مرزبانی و گشت دریایی اروپا، فرونتکس را به سرپوش گذاشتن بر تخلفات رفتاری یونان با پناهجویان متهم کرد. پناهجویان نیز شرایط خود در لیبی را با دوران برده داری قیاس کرده اند.
مجموع این حقایق بیانگر آن است که مسئولیت مستقیم وضعیت بحرانی ایجاد شده برای پناه‌جویان از جمله در قبال قایق‌های حامل پناه‌جویان در مدیترانه و سایر آب‌راه‌های منتهی به اروپا بر عهده کشورهای غربی است. کشورهایی که از یک سو با نمایش چهره‌ای رویایی و خیال انگیز از زندگی در غرب و کتمان حقایق جاری در این کشورها بویژه برای مهاجرین و پناه‌جویان، سودای زندگی در سراب غرب را در اذهان سایر ملت‌ها ایجاد می‌کنند، و از سوی دیگر با نقض قوانین بین‌المللی و رفتارهای غیر انسانی پناه‌جویان، مهاجرین و آوارگان را به مسیرهای غیر قانونی سوق می‌دهند که نتیجه آن فجایعی است که در مدیترانه و سایر محورهای غیر قانونی ورود به اروپا روی داده است. پناه‌جویایی که به دلیل سیاست‌های ضد انسانی غرب اجبارا تن به شرایط سخت قاچاقچیان انسان می دهند و گاه نیز قربانی این وضعیت ناخواسته می‌شوند.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 123793
 
Share/Save/Bookmark