میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۶
 
 
جیره بندی گاز
وزارت اقتصاد آلمان گفت که این کشور وارد مرحله « زنگ خطر» در خصوص گاز شده و اقدامات اضطراری را...
وزارت اقتصاد آلمان گفت که این کشور وارد مرحله « زنگ خطر» در خصوص گاز شده و اقدامات اضطراری را برای مقابله با کمبودها آغاز کرده است. هابک گفته است که «امیدوارم هرگز» نیازی به جیره‌بندی گاز برای صنایع آلمان نباشد، اما او افزود: «البته نمی‌توانم آن را به عنوان یک احتمال رد کنم.» در همین حال خبرگزاری بلومبرگ آلمان اعلام کرد این کشور به شهروندان خود هشدار داد در صورت توقف عرضه انرژی از روسیه منتظر دو ـ سه برابر شدن قیمت‌ها و مواجه شدن با روزهای سخت باشند.
این سخنان در باب بحران انرژی در آلمان و احتمال جیره بندی گاز در حالی مطرح شده است که سران آلمان مانند بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا، روسیه را عامل این بحران معرفی کرده‌اند. آنچه امروز در اروپا و امریکا در جریان است و وزیر اقتصاد آلمان از آن با عنوان آغاز راه جیره بندی انرژی یاد می‌کند بیانگر این حقیقت است که تحریم نه صرفا یک جنبه بلکه پیامدهایی دو جانبه دارد و گاه تحریم کننده بیش از تحریم شوند ضرر خواهد دید.
امروز اروپا از یک سو تاوان سالها تحریم‌ علیه کشورهایی مانند ایران را می‌دهد که وابستگی این کشورها به انرژی روسیه را شدت بخشیده است و از سوی دیگر اشتباه محاسباتی و خودبرترپنداری آنها در جنگ اوکراین ونادیده گرفتن ملاحظات و خطوط امنیتی روسیه که با بسته‌های تحریمی علیه این کشور همراه بوده، زمینه ساز چنین بحرانی شده است. روندی که خود بی نتیجه بودن ابزار تحریم را آشکار می‌سازد چنانکه امروز بسیاری از کشورهای غربی با برجسته سازی واژگانی همچون روسیه نباید از انرژی به عنوان ابزار فشار استفاده نماید به دنبال پنهان سازی تحریم های وضع شده علیه مسکو هستند تا به زعم خویش از رسوایی افشای جهانی ناکارآمدی سیاست تحریم جلوگیری نمایند.
امروز اروپا و آمریکا در حالی در ظاهر به دنبال اجرای تحریم‌های روسیه هستند که در عمل فریاد خودداری روسیه از اعمال تحریم‌ها را سر می‌دهند و خواستار افزایش ارسال انرژی از روسیه به این کشورها هستند هر چند که همزمان با آغاز نشست گروه ۷ در آلمان بار دیگر ادعاهای نخ نما شده اعمال تحریم علیه روسیه در نشست مذکور را سر می‌دهند تا در ظاهر هم که شده ابروی از دست رفته سیاست شکست خورده تحریم را حفظ نمایند. تحریمی‌ها از یک سو نتوانست کشورهای هدف را مطیع زیاده خواهی غرب سازد و از سوی دیگر آتش آن دامن گیر خود غربی‌ها شد که بحران انرژی و افزایش تورم و قیمت‌ها در این کشورها نمودی از این شکست می‌باشد.

نویسنده: سید مهدی لنکرانی
کد مطلب: 123090
 
Share/Save/Bookmark