میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۰۶:۵۷
 
 
ارزيابي كارشناسان از ادعاهاي رژيم صهيونيستي در سودان
فرار صهيونيست‌ها از جنگ رو در رو با ايران
فرار صهيونيست‌ها از جنگ رو در رو با ايران
 

رژيم صهيونيستي كه در عرصه داخلي با بحران‌هاي شديدي همراه است و در عرصه جهاني نيز از اقتدار دفاعي و جايگاه جهاني ايران در هراس است براي پنهان سازي بحران‌هاي داخلي و شكست‌هاي متعدد در برابر ايران به سياست فرافكني روي آورده كه محور آن را توجيهات واهي درباره تجاوز اين رژيم به سودان تشكيل مي‌دهد.
۴ فروند جنگنده رژیم صهیونیستی سه شنبه هفته گذشته کارخانه تسلیحات سازی الیرموک در سودان را هدف حمله قرار دادند که بر اثر آن ۴ نفر کشته و ۳۵ تن زخمی شدند. اين اقدام صهيونيست‌ها در حالي نقش آشكار حريم هوايي سودان و قوانين بين المللي است در شرايطي روي داد كه صهيونيست‌ها همزمان ادعا كردند كه اين كارخانه محصول مشترك ايران و سودان بوده و آنها براي مقابله با ارسال سلاح براي حزب الله و ايران اين بمباران را صورت داده‌اند.
اين ادعا در حالي مطرح شده كه محافل رسانه‌اي و سياسي جهان تاكيد كرده‌اند كه ايران چنان توانايي دفاعي دارد كه نيازي به كشورهاي ديگر ندارد لذا اين ادعاها صرفا جنبه فرافكني دارد. در همين چارچوب وزارت خارجه سودان در بیانیه ای اعلام کرد که ایران هیچ ارتباطی با کارخانه تسلیحات سازی الیرموک ندارد. در این بیانیه گفته شده است: تولید صنایع نظامی سودان وابسته به هیچ طرف خارجی نیست و ایران و هم پیمانانش به سلاحی که در سودان تولید می شود احتیاجی ندارند.همچنين وزیر فرهنگ و اطلاع‌رسانی سودان ادعای رژیم صهیونیستی مبنی بر ارتباط کارخانه اسلحه‌سازی یرموک این کشور با حماس یا ایران را تکذیب کرد. احمد بلال عثمان بعد از دیدار با هیاتی مصری که به خارطوم سفر کرده بودند، گفت: این ادعاها دروغ و کاملا بی‌اساس است.
از سوي ديگر رامين مهمان پرست سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسشی درباره حمله رژیم صهیونیستی به کارخانه‌ای در جنوب خارطوم در سودان و سکوت شورای امنیت، گفت: متاسفانه هم‌چنان شاهد تجاوزات و تهدید رژیم صهیونیستی بر کشورهای منطقه هستیم و این مساله در سکوت قدرت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی در حال تکرار است. ما به شدت این اقدام و تجاوز به حریم سودان را محکوم می‌کنیم. مهمان‌پرست درباره برخی ادعاها مبنی بر این که در این کارخانه سودانی تسلیحات ایرانی تولید می‌شده است و برخی نیز آن را نوعی تمرین برای حمله به ایران قلمداد کرده‌اند، اظهارکرد: مقامات مختلف هر نوع ارتباط محلی (کارخانه‌ اسلحه‌سازی سودان) که مورد هدف جنگنده‌های رژیم صهیونیستی قرار گرفته است با کشورمان و سپاه پاسداران به شدت تکذیب کردند. به نظر می‌آید رژیم صهیونیستی برای این که بر جنایات خود سرپوش بگذارد از این گونه بهانه‌ها استفاده می‌کند.
لازم به ذكر است ادعاي صهيونيست‌ها در حالي مطرح شده كه آنها مانند ادعاهاي گذشته خود هيچ سندي ارائه نكرده‌اند و صرفا به جنگ رسانه‌اي و تبليغاتي پرداخته‌اند.
در باب اهداف و دلايل فرافكني صهيونيست‌ها ديدگاه‌هاي متعددي مطرح است. برخي تحليلگران با اشاره به بحران‌هاي داخلي صهيونيست‌ها تاكيد دارند كه آنها با اين فرافكني به دنبال پنهان سازي بحران‌هاي خود هستند.
برخي ناظران نيز با اشاره به شكست‌هاي اخير صهيونيست ها در برابر ايران اين ادعاها را اقدامي براي كم رنگ سازي اين شكست‌ها مي‌دانند. پرواز پهپاد مقاومت بر فراز سرزمين‌هاي اشغالي،اذعان جهانيان به توان دفاعي و موشكي ايران، ناتواني در سوق دادن جامعه جهاني به مقابله با ايران و.. تنها بخش‌هاي كوچكي از اين شكست‌ها است. اين سناريو مطرح است كه صهيونيست‌ها با اين فرافكني برآن باشند تا ضمن پنهان سازي شكست‌هاي خود چنان وانمود كنند كه در بعد نظامي به مقابله با ايران پرداخته‌اند در حالي كه حقيقت ماجرا آن است كه اين امر هيچ ارتباطي به ايران نداشته و در اصل حاشيه سازي براي پنهان سازي متن يا همان ناتواني صهيونيست‌ها در برابر توان دفاعي ايران است.
از نكات مطرح در فرافكني صهيونيست‌ها تحرك آنها براي به چالش كشاندن روابط ايران و سودان و در نهايت جايگاه ايران در كل آفريقا است. آنها برآنند تا با تخريب چهره ايران مانع از گرايش كشورهاي آفريقايي به جمهوري اسلامي ايران گردند تا بتوانند ضمن اجراي سناريوي انزواي ايران به غارت ثروت‌هاي اين كشورها بپردازند.
اين سياست را در ادعاهاي گذشته صهيونيست‌ها درباره نقش ايران در انفجار كنيا مي‌توان مشاهده كرد كه از سوي دولت كنيا مردود اعلام شد. كشورهاي آفريقايي از جمله سودان ايران را دوست و متحدي مطمئن مي‌دانند كه به ثبات‌ آفريقا كمك مي‌كند چنانكه بعد از اينکه سودان نقش ايران را در يرموک تکذيب کرد، ارتش سودان ديروز اعلام کرد سفر دو کشتي جنگي ايراني به سودان نشان دهنده روابط مستحکم دوجانبه است.سخنگوي ارتش سودان گفت سفر کشتي هاي ايراني اين فرصت را به کارکنان نيروي دريايي سودان مي دهد تا کشتي هاي پيشرفته را (از نزديک) ببينند.وي افزود: پيش از اين پرسنل نيروي دريايي پاکستان، مصر و هند نيز به سودان سفر کرده اند.
با توجه به اقتدار دريايي ايران بويژه در زمينه مبارزه با دزدان دريايي اين سناريو مطرح است كه صهيونيست‌ها با اين ادعاها به دنبال تخريب جايگاه ايران در تامين امنيت بين الملل باشند. اسناد نشان مي‌دهد صهيونيست ها روابط گسترده‌اي با دزدان درياي دارند لذا براي حمايت از آنها به دنبال خارج ساختن ناوگان دريايي ايران از درياي سرخ به بهانه‌هاي واهي هستند.به هر حال هر كدام از نظريه هاي فوق در ادعاهاي صهيونيست‌ها كه مطرح باشد يك اصل اساسي غير قابل انكار است و آن هراس صهيونيست‌ها از اقتدار دفاعي و جايگاه جهاني ايران است كه براي پنهان سازي آن به فرافكني‌هاي شتاب زده دست زده‌اند در حالي كه جهانيان با رد ادعاهاي صهيونيست‌ها بر ماهيت صلح طلبانه ايران تاكيد و عملكرد صهيونيست‌ها را فرافكني واهي و غير منطقي عنوان كرده‌اند.

منطق اسرائيل براي حمله به سودان غير منطقي است
حسن لاسجردي کارشناس مسائل سياسي در گفتگو با سياست روز با اشاره به بمباران سودان توسط رژيم صهيونيستي گفت: تجاوز به يک کارخانه توليد سلاح در سودان از سوي رژيم صهيونيستي در هر صورتي از طرف جامعه بين‌المللي محکوم است و اسرائيل بايد پاسخگو اين حمله باشد.
وي افزود: اينکه اسرائيل حمله به اين کارخانه توليد سلاح در سودان را با توجيهاتي نظير اينکه اين کارخانه اسلحه‌سازي مشترک توليد ايران و سودان است بسيار احمقانه است و اين نشان از آن دارد که رژيم صهيونيستي براي کل منطقه خطرآفرين است.
اين کارشناس مسائل سياسي تصريح کرد: اسرائيل با اين بمباران و ديگر اقدامات خصمانه خود تلاش مي‌کند تا به نوعي جبهه مقاومت را سرکوب کند و حمله به سودان نيز از ديگر رويکردهايي غيراستراتژيکي است که اسرائيل در نهايت سردرگمي به کار مي‌بندد.
اين کارشناس مسائل سياسي تصريح کرد: دشمني ديرينه اسرائيل با جمهوري اسلامي ايران به خاطر ترس از قدرت و اقتدار کشور مي‌باشد براي همين هر حرکت ايران را براي خود خطر مي‌داند و براي مقابله با آن به هر ترفندي متوسل مي‌شود.

اسرائيل از ايران واهمه دارد
حسين رويوران ديگر کارشناس مسائل سياسي با اشاره به حمله صهيونيستها به کارخانه توليد سلاح گفت: اسرائيل ادعا مي‌کند که کارخانه اسلحه‌سازي سودان به گونه‌اي زيرنظرويا با مشاركت ايران است و بخاطر اين ادعا و ترس و واهمه‌اي که از ايران دارد سودان را مورد حمله قرار داده است.
وي افزود: در واقع اسرائيل در هر جنايت خود با توجيهات غيرمنطقي اذهان عمومي را فريب مي‌دهد و اين درحالي است که اين دلايل غيرمنطقي اسرائيل هميشه به ضرر خود اين رژيم غير مشروع تمام مي شود و اين رژيم را بيش از پيش در افکار جامعه بين‌المللي منفور کرده است.
اين کارشناس مسائل سياسي تصريح کرد: اسرائيل از ايران هراس دارد چرا که ايران را تهديدي براي نابودي رژيمش تلقي مي‌کندبه همين دليل به سوداني که ممکن است هيچ ارتباطي با ايران نداشته باشد به دليل اين ترس حمله مي‌کند.

تجاوز اسرائيل به حريم سودان جرم است
ابراهيم قنادباشي ديگر کارشناس مسائل سياسي نيز در اين خصوص گفت: حمله اسرائيل به سودان در واقع به نوعي نشان دهنده ضعف اين رژيم غير مشروع است که متاسفانه سودان نيز از حملات غافل‌گيرانه اين رژيم در امان نماند.
وي افزود: اينکه اسرائيل با دلايل غيرمنطقي به تماميت و حاکميت ارضي يک کشور حمله مي‌کند از نظر بين‌المللي جرم محسوب مي‌شود و شکستن احترام يک کشور است.
اين کارشناس مسائل سياسي اذعان کرد: ما به اسرائيل مي گوييم كه اگر ايران مورد خصم اين کشور است نبايد به اين بهانه به کشورهاي ديگر تجاوز کند.
وي گفت: اينکه يک کشور به توليد اسلحه اقدام مي‌کند جرم نيست و اينکه بخواهد با ديگر کشورها نيز مشارکت داشته باشد باز هم به کشورهاي ديگر مرتبط نمي‌شود که بخواهند به بهانه‌هاي مختلف به حريم کشوري تجاوز كنند
قنادباشي خاطر نشان کرد: يکي ديگر از اهداف اسرائيل در خصوص حمله به سودان تلافي پهپاد حزب اله بود با توجه به اينکه دولتمردان اين رژيم در اين حمله مورد انتقاد شديد قرار گرفته حمله به سودان به نوعي واکنشي شديد به حزب‌ا… و ديگر کشورهاي منطقه بود.

کد مطلب: 77955
 
Share/Save/Bookmark
 


هادی وارسته چقاقزانی
۱۳۹۴-۱۱-۲۳ ۰۷:۲۷:۲۴
خداسلام شماعشق اول من ومردم جهان عشق دوم من پس خداخودت مردم جهان آفریدی خودتم انسانها خوب وفهمیده شون کن .تاازجنگ وغارت ودزدی وغیبت ودروغ وافراطی گری دست بردارن. آمین.هادی وارسته چقاقزانی.ایران.تهران.میدان خراسان
هادی وارسته چقاقزانی
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۷:۰۹:۳۰
باسلام.خدایااصلامعلوم نیست این سیاست پشت جهان ولی بعضی ازحکومتهاوسرمایه داران جهان چیه میگذره ولی معلومه که آنهاچندنفرکل جهان برای خودمیخواهندوقصددارندکه کل مردم جهان اعم ازمسیحی .یهودی .سنی.شیعه..غیره ازبین ببرندوخودشان مالک کل زمین وجهان هستی بشوند.ازهادی وارسته چقاقزانی.