میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۸۹ ساعت ۱۰:۴۱
 
 
جلالي با انتقاد از بازار نقل و انتقالات: اين روند بحراني فوتبال ما را به نابودي مي‌كشاند
سرمربي تيم فوتبال فولاد خوزستان گفت: روند نزولي و بحراني فصل نقل و انتقالات ليگ برتر، باعث افت فوتبال باشگاهي و ملي ايران شده است و اين موضوع مي‌تواند اكثر تيم‌ها را به نابودي بكشاند.
مجيد جلالي با انتقاد از شرايط بازار نقل و انتقالات تيم‌هاي فوتبال ليگ برتر و اين كه روند نزولي و بحراني هر ساله باعث افت فوتبال باشگاهي و ملي خواهد شد، اظهار كرد: همه مي‌دانند كه اين شرايط خوب نيست. حتي كساني كه براي حل معضل كنوني قوانيني را وضع مي‌كنند، مي‌دانند كه اين قوانين براي درمان اين مشكل كارساز نيست. متاسفانه تيم‌هاي قديمي و سازنده‌اي چون ابومسلم و مقاومت به دليل عملكرد ضعيف در ايام نقل و انتقالات نمي‌توانند نتايج خوبي بگيرند و راهي ليگ دسته يك مي‌شوند. در حال حاضر بسياري از تيم‌هاي ليگ نمي‌توانند با چهار - پنج تيم برجسته مسابقه‌ها در فصل نقل و انتقالات رقابت كنند. تيم‌هايي چون فولاد بايد صبر كنند و ليست بازيكنان آن چهار- پنج تيم تكميل شود و سپس از ميان بازيكنان باقي مانده، سعي كنند نفرات مد نظرشان را به دست آورند.
وي افزود: متاسفانه با هر بازيكني كه صحبت مي‌كنيم درخواست مبالغ هنگفتي مي‌كند كه فكر مي‌كنم رقم قراردادهايشان تصاعدي بالا مي‌رود. همه مي‌دانيم كه اين وضعيت به نفع تيم‌هاي باشگاهي و فوتبال ما نيست و اگر در فوتبال ملي هم افت كرده‌ايم، دليل عمده‌اش همين است. اين شرايط كاذب سال به سال فوتبال ما را عقب‌تر مي‌برد. بازيكنان مختلف تمايل دارند كه به عضويت همان چند تيمي كه پول و جاذبه بيشتري دارند، درآيند. جذب بازيكن براي تيمي مثل فولاد، به دليل شرايط آب و هوايي خوزستان بسيار سخت است.
جلالي تصريح كرد: تنها راه رهايي از اين وضعيت اتخاذ قوانيني جدي و ساختاري در اين زمينه است. كساني كه قوانيني مانند تعيين سقف قرارداد براي بازيكنان را وضع مي‌كنند، خودشان مي‌دانند كه راه‌هاي دور زدن اين قانون زياد است، به طور مثال در مقابل يك سيل عظيم نمي‌توان ديوار تيغه‌اي قرار داد و بهتر است پيش‌بيني ساخت سد محكمي داشته باشيم. باشگاه‌ها بايد در آينده با ايده‌اي استراتژيك طرح جديدي را براي نجات از اين وضعيت داشته باشند و با تصميم‌هايشان به وضعيتي برسند كه فصل نقل و انتقالات نتواند چندان تاثيري در آماده‌سازي تيم‌شان داشته باشد. هرچند معتقدم طرح‌ها و برنامه‌هاي گلخانه‌اي نمي‌تواند چاره‌ساز باشد.
وي ادامه داد: اگر همه تيم‌ها دنباله‌رو روند فعلي باشند، دير يا زود مشكلات تيم‌هايي چون ابومسلم، استقلال اهواز و مقاومت شيراز به سراغ آن‌ها هم مي‌آيد و همگي به مرز نابودي كشيده مي‌شوند. هيچ كس از اين اوضاع راضي نيست و اين نشان مي‌دهد كه وضعيت فوق به نفع فوتبال‌مان نيست. ضمن اين كه قوانين جديد هم بايد متاثر از فكر‌ها و بررسي‌هاي زيادي باشد كه بتوانند كارايي لازم را داشته باشند. همه مي‌دانيم مشكلات‌مان چيست و راه‌هاي مبارزه با آن را هم مي‌توانيم پيدا كنيم كه مسوولان مربوط بايد هرچه زودتر براي آن دست به كار شوند.
جلالي تاكيد كرد: ما بايد يك سري قوانين حمايتي به سود تيم‌هايي در نظر بگيريم كه صاحب چرخه توليد هستند. در حال حاضر تيم‌ها به سراغ بازيكن‌سازي نمي‌روند و مي‌گويند سرمايه‌گذاري براي بازيكني كه تا مرز سن جوانان بالا مي‌آيد، ده سال به طول مي‌انجامد اما وقتي اين بازيكن به سن سربازي مي‌رسد اما عملا ديگر صاحب آن نيستيم. حتي پس از دوره سربازي هم به دليل كوتاه مدت بودن قراردادها، ده سال هزينه كرديم و بيش از يك سال نمي‌توانيم از او استفاده كنيم. لذا به سمت توليد بازيكن نمي‌روند. قوانين فعلي ما به گونه‌اي است كه باشگاه‌ها به هر اندازه براي بازيكني سرمايه‌گذاري كرده و آن را ساخته باشند، بيش از يك مدت كوتاهي حق ديگري بر آن بازيكن ندارند.
سرمربي تيم فولاد درباره آخرين وضعيت نقل و انتقالات تيمش به ايسنا گفت: ليست 42 نفره‌اي را از بازيكنان مد نظرم به باشگاه دادم كه آن‌ها را در هفت دسته اولويت‌بندي كرده‌ام. در حال حاضر هنوز هيچ بازيكن جديدي را جذب نكرده‌ايم و اين در حالي است كه دو بازيكن ما يعني غلامرضا رضايي و جواد شيرزاد از تيم جدا شده‌اند. اطلاعي از ميزان بودجه باشگاه براي بستن تيم در ليگ دهم ندارم اما چيزي كه مشخص است بايد صبر كنيم تا آن چهار- پنج تيم خاص نفرات شان را جذب كنند و بعد از آن بازيكنان لازم را بگيريم. با شرايطي كه وجود دارد، پيش‌بيني مي‌كنم در مجموع بتوانيم دو بازيكن جديد جذب كنيم كه شايد در اولويت‌هاي پنجم به بعد من باشند و ساير نفرات را مجبور باشيم، خارج از آن ليست به خدمت بگيريم تا بتوانند نيازهايمان را تا حدي برطرف كنند.
جلالي در پاسخ به اين سوال كه آيا نمي‌توانيد با جذب بازيكنان خارجي نيازهايتان را برطرف كنيد گفت: قرار بود سفري به برزيل داشته باشم و در صورت امكان از بازيكنان اين كشور استفاده كنيم اما به دليل برگزاري مسابقه‌هاي جام جهاني 2010 رقابت‌هاي ليگ‌هاي مختلف برزيل تعطيل است و اگر فرصت شود، پس از جام جهاني به اين كشور سفر خواهم كرد. هرچند آوردن بازيكن خارجي به هر اندازه هم كه توانمند باشد مانند مسكن براي هر تيمي عمل مي‌كند. لذا براي حل اساسي مشكلات بايد از راه‌هاي ديگر اقدام كرد.
کد مطلب: 43961
 
Share/Save/Bookmark