میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۰۷
 
 
اوج گیری اعتراض‌های مردمی به بحران اقتصادی و انرژی در اروپا
انگلیس برای سرکوب اعتصاب دست به دامن ارتش شد
انگلیس برای سرکوب اعتصاب دست به دامن ارتش شد
 
همزمان با تشدید بحران اقتصادی و نیز افزایش اعتصاب‌ها و اعتراض‌ها به بحران اقتصادی، دولت انگلیس در نظر دارد برای مقابله با اعتصابات احتمالی کادر درمان در زمستان پیشِ‌رو، از نیروهای مسلح این کشور استفاده کند.
دولت انگلیس در نظر دارد برای مقابله با اعتصابات احتمالی کادر درمان در زمستان پیشِ‌رو، از نیروهای مسلح این کشور استفاده کند.براساس این تصمیم اضطراری دولت، کادر نیروهای مسلح می‌توانند در صورت اعتصاب احتمالی کادر درمان و کارکنان بیمارستان‌ها در ماه‌های پیشِ‌رو، به‌عنوان راننده آمبولانس و یا حتی به‌عنوان بهیار ارتش در بیمارستان، فعالیت کنند.براساس گزارش تایمز، در این طرح جدید دولت می‌تواند از کمک نظامی در پروتکل مقامات شهری موسوم به ماکا استفاده کند تا ارائه خدمات کلیدی در سرویس سلامت ملی در صورت اعتصابات گسترده همچنان ادامه یابد.پیشتر از ماکا در دوران همه‌گیری کووید۱۹ برای کمک به کادر درمان در زمینه واکسیناسیون، آزمایش و پخش تجهیزات حفاظتی در برابر این ویروس، استفاده می‌شد،این در حالی است که وزارت بهداشت و مراقبت‌های اجتماعی تاکنون هیچ درخواست کمک رسمی به وزارت دفاع ارایه نکرده است، اما یکی از سخنگویان دولت اظهار کرد که در حال رایزنی و تعامل با مسئولان سرویس سلامت ملی در مورد پاره‌ای از گزینه‌ها برای مدیریت اختلالات احتمالی در سرویس سلامتی و مراقبتی در حین اعتصابات هستند.
هفته گذشته اتحادیه پرستاران کالج سلطنتی پرستاری به برگزاری اعتصابات گسترده در سراسر انگلیس، ولز و ایرلند شمالی و در اعتراض به شرایط کاری دشوار و دستمزدهای پایین، رأی دادند.در همین حال هزاران نفر از ماماها، فیزیوتراپ‌ها و پزشکان جوان و تازه استخدام‌شده نیز قصد شرکت در اعتصابات سراسری را دارند،این در حالی است که در زمان حاضر اعتصابات گسترده‌ای در بسیاری از بخش‌های دیگر بریتانیا در جریان است. حدود ۳ روز پیش، برای اولین بار در حدود ۴۰ سال گذشته، معلمان مدارس ابتدایی و متوسطه و بسیاری از مهدکودک‌های محلی در سراسر این بخش انگلیس در اعتراض به پیشنهاد نرخ افزایش برای دستمزدها دست از کار کشیدند.
همچنین کارمندان ۱۵۰ دانشگاه در اعتراض به پایین بودن دستمزدها، شرایط کاری و کاهش حقوق بازنشستگان اعتراض کردند. روز پنجشنبه گذشته نیز، کارمندان ارائه‌دهنده خدمات پستی رویال میل دوباره برای چند روز کار خود را متوقف کردند. اتحادیه راه‌آهن RMT همچنین چند روز قبل از کریسمس و اندکی پس از سال نو اعتصابات جدیدی را اعلام کرده است. اعتصاب‌کنندگان خواستار افزایش دستمزد خود با توجه به افزایش تورم هستند.علاوه بر این، منابع خبری ۴ روز پیش گزارش دادند به‌دنبال اختلال برقی در برخی ایستگاه‌های شرکت ریلی انگلستان ۴ خط راه‌آهن این شرکت تعطیل شد.این اختلال در ادامه اتفاقات مرموزی است که طی ده روز گذشته در انگلیس به وقوع پیوسته است، پیش از این، رسانه‌ها گزارش داده بودند نقص در سیستم سیگنالینگ بین دو ایستگاه قطار باعث ایجاد اختلال در حرکت قطارها شده است. این بحران‌ها در حالی انگلیس را فرا گرفته است که نخست وزیر جدید انگلیس در اولین سخنرانی مهم خود با موضوع سیاست خارجی بر مسئولیت بین المللی کشورش و لزوم تقویت اقتصاد به عنوان اساس قدرت این کشور در عرصه بین الملی تاکید کرد.ریشی سوناک، نخست وزیر جدید بریتانیا اولین سخنرانی مهم خود در زمینه سیاست خارجی را ایراد خواهد کرد. بر اساس متن از پیش آماده شده این سخنرانی سوناک اعلام کرده است : کشور او باید برای دفاع از ارزش‌های آزادی و باز بودن خود در صحنه جهانی بیشتر تلاش کند. این سخنان در حالی مطرح شده است که نتایج یک بررسی نشان می دهد که برگزیت منجر به کاهش چشمگیر استخدام پرسنل از اتحادیه اروپا برای بخش‌های مراقبت و بهداشت انگلیس و کمبود شدید پرسنل و پزشک در این بخش‌ها شده است.سیستم مراقبت‌های بهداشتی بریتانیا به هجوم متخصصان خارجی وابسته است. در حال حاضر نتایج یک بررسی نشان می‌دهد که آسیب‌های ناشی از خروج از اتحادیه اروپا از این نظر برای انگلیس بالا بوده است.
در ادامه بحران اقتصادی در اروپا کارگران راه آهن اتریش دیروز اعتصاب ۲۴ ساعته ای را در اعتراض به دستمزدها برگزار که نه تنها در خطوط داخلی بلکه در ارتباطات ریلی با کشورهای همسایه هم اختلالاتی ایجاد کرده است.در مجموع حدود ۵۰۰۰ اتصال قطار در چند ساعت آینده لغو شد. علاوه بر شرکت راه آهن اتریش ÖBB، حدود ۶۰ شرکت راه آهن در این کشور در اعتصاب هستند که این شامل قطار سریع السیر در وین نیز می شود.
همچنین صدها نفر از مردم بلفاست در ایرلند شمالی در اعتراض به افزایش هزینه‌های زندگی و افزایش قیمت سوخت دست به تظاهرات زدند. از سوی دیگر هزاران نفر از معترضان اسپانیایی در اعتراض به افزایش هزینه‌ها بار دیگر خواستار استعفای نخست وزیر این کشور شدند.بر اساس اعلام این رسانه، معترضان خواستار استعفای پدرو سانچز نخست وزیر اسپانیا شدند که به عقیده آنها دولتش قادر به مقابله با بحران و افزایش قیمت‌ها در سراسر کشور نیست.
همچنین سازمان‌های مسئول امور بی‌خانمان‌ها در جمهوری چک هشدار داده‌اند که به دنبال مشکلات مالی مرتبط با بحران انرژی، تعداد شهروندانی که در جستجوی سرپناه هستند افزایش یافته است.تارنمای اروپایی «یورواکتیو» گزارش داد: تحقیقاتی که به سفارش وزارت کار و امور اجتماعی جمهوری چک انجام شده نشان می دهد که دستکم ۲۷۰ هزار نفر از مردم این کشور در خیابان ها، هتل ها، پناهگاه ها و آپارتمان هایِ بشدت پر ازدحام زندگی می کنند.رادیو چک عنوان کرده که این آمار هنوز تاثیر بحران انرژی را نشان نمی دهد. این درحالیست که سازمان سرپناه بی خانمان ها موسوم به «امید» شعبه پراگ (پایتخت) به افزایش تعداد افرادی که امسال به دنبال سرپناه هستند، اشاره کرده است.در این میان برخی سران غرب همچنان به جنگ افروزی ادامه می‌دهند چنانکه رئیس‌جمهور اوکراین مدعیست روسیه در بحبوحه تلاش کی یف برای احیای زیر ساخت‌های خود، آماده ادامه حملات نظامی و موشکی می‌شود.
کد مطلب: 124503
 
Share/Save/Bookmark