میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۵
 
 
ریشه یک دگرگونی
انتخابات پارلمانی ایتالیا در حالی برگزار شد که براساس نتایج راست‌گراترین جناح این کشور به رهبری...
انتخابات پارلمانی ایتالیا در حالی برگزار شد که براساس نتایج راست‌گراترین جناح این کشور به رهبری «جورجیا ملونی» به پیروزی رسیده است و به نظر می‌رسد که خانم ملونی به مقام اولین نخست‌وزیر زن این کشور منصوب خواهد شد. این امر در حالی صورت گرفته است که برخی از کشورهای اروپایی نظیر هلند از این انتخابات ابراز نارضایتی کرده‌اند و آن را زمینه ساز تحولات جدید در اروپا دانسته‌اند. این نگرانی در حالی مطرح شده که پیش از این نیز در سوئد نیز جریان راست افراطی که پیش از این جایگاهی نداشته توانسته ارای قابل توجهی را در انتخابات کسب نماید. این امر چنان بوده است ماگدالنا آندرسون، نخست‌وزیر سوئد شکست در انتخابات را پس از مبارزه‌ای نزدیک را پذیرفت و به این ترتیب ائتلاف مخالف شامل چهار حزب دست‌راستی دولت را تشکیل خواهند داد.
در انتخابات پارلمانی فرانسه نیز جریان‌های راست گرای افراطی توانستند آرای قابل توجهی را کسب نمایند بگونه‌ای که مکرون رئیس جمهور مجبور به تغییر کابینه شد. نکته مهم در بسیاری از کشورهای اروپایی همچون سوئد و ایتالیا آن است که ساختار حاکم بر این کشورها نظام پارلمانی می‌باشد لذا احزاب پیروز تشکیل دهنده دولت و در نهایت تصمیم ساز و تصمیم گیر نهایی خواهند بود. حال این سوال مطرح است که پیروزی جریان های راست افراطی چه معنایی دارد و چه پیامدهایی می‌تواند به همراه داشته باشد؟
نگاهی به طرح‌های و اهداف اعلامی از سوی جریان‌های راست افراطی هر چند با مباحثی همچون مقابله با مهاجرین و پناهندگان مشاهده می‌شود اما یک نکته کلیدی در مواضع آنها مطرح است و آن دوری از اتحادیه اروپاست. بسیاری از این جریان‌ها تاکید دارند که حضور در اتحادیه اروپا از یک سو‌انها را زیر سلطه بزرگانی همچون آلمان و فرانسه برده است و از سوی دیگر اجبارا آنها در مسیر سیاست‌های امریکا و ناتو قرار می‌دهد. آنها خواستار استقلال کشورشان از جمله در حوزه سیاسی و اقتصادی از اتحادیه اروپا و دوری امنیتی از ناتو می باشند. قوت گرفتن این جریان‌ها در کشورهایی همچون ایتالیا و سوئد می‌تواند پیش زمینه تکرار این دومینو در سایر کشورهای اروپایی باشد که تضعیف اتحادیه اروپا و ناتو را رقم خواهد زد در حالی که به تشدید تنشها میان کشورهای اروپایی در خارج از چارچوب اتحادیه نیز دامن می زند. روندی که می‌تواند نشات گرفته از جنگ افروزی ناتو در اوکراین با ادعای مقابله با روسیه باشد که بحران های اقتصادی شدیدی به مردم اروپا تحمیل کرده است.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 124008
 
Share/Save/Bookmark