میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۵۰
 
 
خفقان مدعیان حقوق بشر همچنان ادامه دارد
جنین‌کُشی سعودی در یمن
جنین‌کُشی سعودی در یمن
 
سکوت مرگبار مدعیان حقوق بشر همچنان زمینه ساز کشتار و جنایت علیه ملت یمن است چنانکه در حمله اخیر جنگنده‌های ائتلاف سعودی به منزلی مسکونی در الحدیده یمن، جنین یک مادر که تنها چند روز با به دنیا آمدن فاصله داشت، کشته شد.
شهروند یمنی «عبدالله شریان» و همسرش از «حیس» در «الحدیده» (غرب یمن) منتظر به دنیا آمدن فرزند اولشان طی چند روز آینده بودند اما در حمله جنگنده‌های ائتلاف سعودی به منزلشان این نوزاد پسر کشته شد.موشک شلیک شده به سمت این منزل، شکم این زن یمنی را می‌شکافد و جنین از شکم وی خارج می‌شود.شبکه «المیادین» در گزارشی در همین باره اعلام کرد، با این حمله، آرزوی تولد نوزاد به کابوس تبدیل شد. مادر با جراحات شدید به بیمارستان منتقل شد. همسر این زن نیز قبل از به آغوش کشیدن پسرش به شهادت رسید.در ادامه این گزارش آمده، مادر باردار در یمن شبیه مادران باردار در دیگر کشورها نیست.روش‌های وضع حمل در یمن با روش‌های رایج در دنیا متفاوت است. حملات ائتلاف سعودی، جنین‌ها را پیش از موعد از شکم مادرانشان بیرون می‌کشد و دست کینه و آتش، بند ناف نوزادان را می‌بُرد.المیادین افزود، اقوام این خانواده یمنی، ائتلاف سعودی و آمریکا به نسل کشی متهم کردند و افزوند، سکوت جامعه بین‌الملل در قبال این جنایات، شراکت در جنایات مذکور است.ائتلاف سعودی دیروز اعلام کرد، حملات هوایی علیه اهدافی در صنعاء را آغاز کرده و در ادامه مدعی شد، این اهداف «نظامی و مشروع» هستند. ائتلاف سعودی در ادامه از غیرنظامیان یمنی خواست از تجمع یا نزدیک شدن به مکان‌های مورد هدف دوری کنند. کاربران عرب با انتشار گسترده فیلم و تصاویر این جنین یمنی یا انتشار کاریکاتور، جنایت مذکور را محکوم کردند.ائتلاف متجاوز به یمن بامداد دیروز اعلام کرد، دور جدیدی از حملات هوایی را به اهدافی در صنعاء آغاز کرده است.بر اساس گزارش «رأی الیوم»، ائتلاف سعودی در ادامه از غیرنظامیان یمنی خواست از تجمع یا نزدیک شدن به مکان‌های مورد هدف دوری کنند.از سوی دیگر شبکه سعودی «العربیه» ادعا کرد، ائتلاف سعودی تجهیزات نظامی بیشتری را به مأرب فرستاده است.در همین ارتباط، شبکه «سبأ» هم گزارش کرد، ائتلاف سعودی ۱۶ حمله هوایی به استان مأرب – ۹ حمله به الجوبه و ۷ حمله به صراوح- داشته است.
شبکه «المسیره» در گزارشی با عنوان عربستان در بن‌بست تبلیغ برای دستاورد نظامی و گدایی مداخله آمریکا در یمن اعلام کرد، در اوج درخواست‌ها برای حمایت بین‌المللی و نیز درخواست برای مداخله مستقیم آمریکا در یمن، عربستان سعودی برگی جز تشدید هوایی به صنعاء نیافت تا به وسیله آن جانی دوباره به مزدورانش بدهد بنابراین حمله به منازل و محله‌های مسکونی در صنعا را از سرگرفت. برخی استان‌ها مانند ابتدای جنگ یمن هدف گرفته شده‌اند انگار نه انگار که هفت سال از این جنگ می‌گذرد.در ادامه گزارش به ادعای سعودی‌ها که از غیرنظامیان یمنی می‌خواهند از اماکن هدف دور بشوند، پرداخته شده است. المسیره همه اینها را تنها ویترین رسانه‌های وابسته به ائتلاف سعودی اعلام می‌کند و می‌افزاید این آمریکاست که اهداف و مختصات دقیق آنها برای حمله را مشخص می‌کند.در همین ارتباط، المسیره اعلام کرد، در حملات بامداد امروز ائتلاف سعودی به یک ساختمان در دست ساخت متعلق به بیمارستان «الیتیم» در شهرستان «معین» استان صنعاء دو غیرنظامی شهید و دو نفر دیگر زخمی شدند.بر اساس یک ارزیابی سازمان ملل متحد، جنگ هفت ساله یمن تا پایان سال جاری میلادی حدود ۳۷۷ هزار نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم قربانی به جا گذاشته است. کودکان بزرگترین قربانیان این جنگ بوده‌اند.
در یک گزارش برنامه توسعه سازمان ملل متحد، مرگ حدود ۶۰ درصد از انسان‌هایی که در طول هفت سال جنگ داخلی یمن جان سپرده‌اند، ناشی از عوارض جانبی این جنگ، از جمله کمبود آب پاک، گرسنگی و بیماری‌ها بوده است. بیش از ۱۵۰ هزار نفر به طور مستقیم در درگیری‌های جنگی کشته شده‌اند."در سال ۲۰۲۱ در هر ۹ دقیقه یک کودک زیر پنج سال در اثر عوارض جانبی جنگ جان خود را از دست می‌دهد".این نهاد در مورد ادامه درگیری‌های نظامی در این کشور هشدار داده و می‌گوید در صورتی که وضعیت به همین صورت ادامه یابد، شمار قربانیان تا سال ۲۰۳۰ به حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر خواهد رسید.این گزارش می‌افزاید، در صورتی که جنگ داخلی یمن همین امروز پایان یابد، می‌توان امیدوار بود که این کشور تا سال ۲۰۵۰ از یک درآمد سطح متوسط برخوردار شود. اما وضعیت کنونی حاکی از تشدید درگیری‌هاست.به گزارش خبرگزاری فرانسه، در طول هفته‌های گذشته با بالا گرفتن درگیری‌ها در چندین جبهه، به ویژه در نزدیکی شهر استراتژیک مأرب هزاران نفر از طرفین درگیری کشته شده‌اند.
کد مطلب: 120606
 
Share/Save/Bookmark