میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۳
 
 
شکست‌های بن‌سلمان الجبیر را برکنار کرد

شکست‌های بن‌سلمان ولیعهد سعودی در حالی سرنگونی الجبیر را رقم زد که وزیر مشاور در امور خارجه عربستان بعد از برکناری‌اش از سمت وزیر خارجه، از پادشاه عربستان و ولیعهد این کشور به خاطر این تصمیم تشکر کرد.
عادل الجبیر از ملک سلمان بن‌عبدالعزیز، پادشاه عربستان و محمد بن‌سلمان، ولیعهد این کشور به خاطر صدور دستور برکناری وی از سمت وزیر خارجه و تعیین او به عنوان وزیر مشاور در امور خارجه قدردانی کرد.
الجبیر گفت: از خداوند می‌خواهم به لطف سفارشات پادشاه و ولیعهد در ادامه مأموریتم موفق باشم. دستورات پادشاهی نشان دهنده عزم و اراده برای ارتقای کشور و تحقق چشم‌انداز آن است. دیپلماسی عربستان از توجه ویژه رهبران برای ارتقای امکانات و تحقق حضور فعال بین‌المللی برخوردار است. من از خداوند می‌خواهم که ابراهیم العساف، وزیر خارجه جدید عربستان در مأموریت‌های خود موفق باشد. پادشاه عربستان روز پنجشنبه با صدور دستوراتی عادل الجبیر را از سمت وزیر خارجه برکنار و وی را به عنوان وزیر مشاور در امور خارجه تعیین کرد.
«عادل الجبیر» وزیر خارجه، «عواد بن‌صالح العواد» وزیر اطلاع‌رسانی، «ترکی بن‌عبدالمحسن آل‌الشیخ» رئیس هیئت عمومی ورزش (که دست راست ولیعهد بود)، «محمد بن‌نواف بن‌عبدالعزیز» سفیر سعودی در انگلیس، «فیصل بن‌خالد بن‌عبدالعزیز» امیر منطقه «عسیر»، «الجامی اباالخیل» رئیس دانشگاه «محمد بن‌سعود»، سرلشگر «سعود بن‌عبدالعزیز هلال» مدیر امنیت کل و «محمد بن‌صالح الغفیلی» مشاور امنیت ملی برکنار شده‌اند.
بر این اساس عادل الجبیر (وزیر خارجه) برکنار اما وزیر مشاور در امور خارجی شد و ابراهیم العساف جای او را در وزارت خارجه گرفت. الجبیر از آوریل ۲۰۱۵ سه ماه پس از به قدرت رسیدن سلمان وزیر خارجه بود. العساف نیز از جمله مقامات بازداشتی در هتل ریتز کارلتون بود که حدود ۲۰۰ شاهزاده یا تاجر متمول به دستور ولیعهد سعود و به اتهام فساد بازداشت بودند. انتصاب او در وزارت امور خارجه، معنادار است و برخی ناظران سیاسی آن را در قالب امتیازدهی سلمان به دیگر اعضای خاندان می‌دانند. برخی از برکنار شده‌ها، در مناصب جدید مهم گمارده شده‌اند.
«ترکی آل الشیخ» رئیس برکنار شده از هیئت ورزش، مدیر کل «هیئت ترفیه» (تفریح و سرگرمی) منصوب شد. این هیئت اکنون مسئول تمام پروژه‌های جدید و جنجالی سرگرمی در عربستان مثل برگزاری کنسرت‌های خوانندگان آمریکایی و غربی و شوهای لباس و تاسیس سینما و برگزاری مسابقات مختلف از جمله «قهرمانی پاسور» است که از فروردین گذشته آغاز شده است.

کد مطلب: 107378
 
Share/Save/Bookmark