میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۷
 
 
امنیت غذایی جهان در خطر است
امنیت غذایی جهان به خطر افتاده و می رود در کنار بحران آب یک چالش جدی را برای بسیاری از کشورهای دنیا رقم بزند...
امنیت غذایی جهان به خطر افتاده و می رود در کنار بحران آب یک چالش جدی را برای بسیاری از کشورهای دنیا رقم بزند. پس از آغاز جنگ روسیه با اوکراین، تبعات و تأثیرات منفی آن نمایان شد و هر روز که از این جنگ می گذرد، آثار آن بیشتر دیده می شود.
دو کشور روسیه و اوکراین از جمله کشورهای تولید کننده گندم و نهاده های دامی هستند و علاوه بر آن روسیه تأمین کننده اصلی سوخت اروپا است که اگر به طور کامل قطع شود اختلال شدید در صنعت کشورهای صنعتی اروپا ایجاد خواهد کرد. با وجودی که کشورهای اروپایی از نظر امکانات و پیشرفت در صدر قرار دارند اما تبعات جنگ اوکراین باعث شده تا کمبودهایی در اروپا به وجود بیاید. ادامه جنگ اوکراین وخامت اوضاع و شرایط امنیتی و اقتصادی خواهد انجامید که در این میان کشورهایی که توان تأمین خوراک مردم خود را نداشته باشند، زیان بیشتری می بینند.
امنیت غذایی یکی از مقوله های استراتژیک در دنیا است که مدتی است از سوی دولتها و کارشناسان با توجه ویژه روبرو شده است. امنیت غذایی جهان به همه کشورهای دنیا ارتباط دارد، در واقع زنجیره ای است که اگر یک حلقه آن پاره شود، اختلال همه جهان را درگیر می کند. بنا بر گفته سازمان ملل هم اکنون ۲۵ میلیون تن غلات امکان خروج از اوکراین را ندرد در سوی دیگر جنگ نیز روسیه است که این کشور نیز به خاطر تحریم های غرب، در زمینه صادرات گندم و غلات با مشکل روبرو است.
اروپا بیشترین تأثیر را از جنگ اوکراین می پذیرد.در اتریش انواع متنوعی از آرد و همین طور ماکارونی در بسیاری از فروشگاهها یا موجود نیست و یا اگر باشد به طور محدود در اختیار مصرف کنندگان قرار میگیرد.
سی ان ان از انگلیس گزارش داده؛ جنگ اوکراین باعث شده فروشگاههای زنجیرهای انگلیس در تأمین مواد اولیه برای تولید محصولات مورد نیاز مشتریان خود دچار مشکل شوند.
شبکه خبری «وِلت Welt» آلمان نیز گزارش داده؛ فروشندگان و مصرف کنندگان آلمانی، این روزها بابت کمبود مواد غذایی، حسابی عصبانی و کلافه شده اند. چنین وضعیتی در دیگر کشورهای منطقه و جهان نیز بروز و ظهور خواهد یافت. در این میان شاید کشورهایی که در تولید گندم و دیگر غلات خودکفا هستند، بتوانند گلیم خود را از آب بیرون بیاورند، اما باز هم با مشکلاتی روبرو خواهند بود. بحران امنیت غذایی به خاطر شرایط موجود در دنیا جدی است.
جنگ ها از یک سو و کاهش شدید باران از سوی دیگر بر ناامن شدن غذایی دنیا تأثیر گذار است. در این میان کشوری چون ایالات متحده به خاطر وسعت زیادی که دارد و با توجه به شرایط آبی نسبتاً مناسب و دور بودن از کانون بحران های جهانی، زمام امنیت غذایی جهان را می تواند در دست داشته باشد همانگونه که در سال های گذشته با نابود کردن گندم تولید مازاد خود سعی داشته است تا در چارچوب منافع، نبض بازار گندم را در دست داشته باشد.
ایران نیز تحت تأثیر تبعات جنگ اوکراین قرار گرفته است و یکی از دلایل آزاد کردن قیمت آرد در بخش صنعتی، جلوگیری از قاچاق آن بوده است. ایران یکی از کشورهای تولید کنند گندم در جهان است که در سال ۱۳۹۹ توانست بیش از ۹ میلیون تن گندم تولید کند با این وجود باز هم نیاز به واردات داشت و اکنون با توجه به کاهش واردات از دو کشور درگیر در جنگ، قاعدتا با کمبود روبرو خواهد شد که باید برای آن جایگزین پیدا کند.

نویسنده: محمد صفری
کد مطلب: 122579
 
Share/Save/Bookmark