میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۲۳
 
 
محقق نشدن وعده‌های عربی و غربی درپی‌ داشت
بازگشت ناآرامی‌ها به خیابان‌های بیروت
کشورهای عربی و غربی در حالی از اجرای تعهدات نشست پاریس برای حمایت اقتصادی از لبنان خودداری می‌کنند که نتیجه آن تشدید بحران اقتصادی و اعتراض مردمی است چنانکه به گزارش منابع خبری لبنان در ادامه تظاهرات اعتراضی دیروز لبنانی ها، صدای تیراندازی در مجاورت اردوگاه پناهندگان صبرا و شتیلا در جنوب بیروت شنیده و برای لحظاتی ترددها در تعدادی از خیابان ها و بزرگراه های این شهر مختل شد.
یک سال بیشتر از انفجار مهیب بندر بیروت با هزاران مصدوم و میلیاردها دلار خسارت می‌گذرد در حالی که کشورهای اروپایی و عربی که در نشست پاریس با ادعای حمایت اقتصادی از لبنان شرکت کرده بودند تاکنون هیچ حمایتی از این کشور نکرده و اقتصاد را حربه‌ای برای سلطه بر لبنان و سوق دادن به آن اقدام علیه حزب‌الله قرار داده‌اند. در این میان برخی کشورها مانند ترکیه و امارات نیز در چارچوب منافع اقتصادی و سیاسی علیه لبنان اقدام کرده‌اند. حتی زمانی که حزب‌الله اقام به خرید سوخت از ایران برای کمک به حل بحران سوخت لبنان نمود با واکنش منفی و کارشکنی‌های گسترده مواجه شد. مجموع تحرکات بحران ساز آن هم در آستانه انتخابات پارلمانی به عاملی برای فشار بر لبنان مبدل شده است که نتیجه آن اعتراض‌های خیابانی است.منابع خبری از لبنان گزارش دادند، با افزایش ارزش دلار و وضعیت سخت معیشتی در این کشور، معترضان خیابان ها و برخی از بزرگراهها در پایتخت را مسدود کرده اند.
در همین حال خبرگزاری رسمی لبنان «ان. ان. ای» گزارش داد، در حالی که نیروهای امنیتی قصد باز کردن مسیر در منطقه «سلیم سلام» را داشتند، معترضان برای جلوگیری از عبور خودروها، اقدام به ریختن روغن خودرو بر روی زمین کردند.این اعتراضات پس از آن صورت می‌گیرد که ارزش لیره لبنان طی روزهای گذشته با نزدیک شدن به مرز ۲۵ هزار دلار در بازار سیاه، در حالی که هیچ نشانه‌ای از راه‌حلی برای بحران‌های اقتصادی و سیاسی دیده نمی‌شود، کاهش بیشتری در ارزش خود ثبت کرد.طبق گزارش سازمان ملل متحد، از هر ۵ لبنانی ۴ نفر در فقر به سر می برند. بانک جهانی تخمین می زند که ممکن است که لبنان تا دو دهه تولید سرانه ناخالص داخلی را به شرایط قبل از بحران بازگرداند.کارشناسان مستقل در منطقه معتقدند، اقتصاد لبنان در حال حاضر از سوی آمریکا و متحدان اروپایی و برخی دول عربی منطقه به گروگان گرفته شده است. در این میان تصاویر و فیلم منتشر شده از ساخت بزرگترین سفارت آمریکا در منطقه غرب آسیا در لبنان -با مساحت ۱۸۰ هزار متر مربع و هزینه‌ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار- که مانند یک شهر کامل است، سروصدای زیادی به راه انداخته است. خبر دیگر از لبنان آنگه ژنرال «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان دیروز در راس هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی به دعوت امیر قطر، بیروت را به مقصد دوحه ترک کرد و این در حالی است که روابط کشورش با سعودی وارد مرحله ای بحرانی شده است.
کد مطلب: 120670
 
Share/Save/Bookmark