میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۵۸
 
 
بهانه تراشی دولتمردان انگلیس برای سرکوب همزمان با افزایش اختیارات پلیس
اعتصاب‌کنندگان مزدوران پوتین هستند!
در اقدامی که بعد دیگر توجیه برای سرکوب بیشتر معترضان به وضعیت بحرانی انگلیس و ناکارآمدی دولت است، رئیس حزب محافظه‌کار انگلیس که کشورش تحت ژست حمایت از آزادی بیان و اعتراض، به دنبال تحریک ناآرامی در کشورهای دیگر بوده، حالا در استدلالی خنده‌دار کارمندان اعتصاب‌کننده در کشورش را متهم به کمک به ولادیمیر پوتین می‌کند.
«ناظم زهاوی» رئیس حزب محافظه‌کار انگلیس و وزیر مشاور دولت این کشور در مصاحبه‌ای که از سوی هموطنان خودش مورد تمسخر قرار گرفت، گفت پرستاران و رانندگان آمبولانس انگلیسی که به دستمزدشان اعتراض دارند، با اعتراضاتشان دارند به حمله «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه به اوکراین کمک می‌کنند. به نوشته نشریه «ایندیپندنت»، زهاوی در صحبتی که نشان از نگرانی دولت انگلیس از مواجهه با موج اعتصابات کارمندان و کارگران بخش‌های مختلف به ویژه کارمندان بخش بهداشت و درمان با نزدیک شدن به تعطیلات سال نوی میلادی را دارد، ادعا کرد «چنین اعتصاباتی باعث آسیب‌پذیر شدن انگلیس و گرفتار شدنش به «تفرقه» هنگامی که باید در قبال «جنگ غیرقانونی» روسیه جبهه‌ای متحد را نشان دهد، می‌شود».زهاوی با حمله به معترضان به بحران افزایش هزینه‌های معیشتی در انگلیس که در اعتصابات شرکت می‌کنند، گفت: «آن‌ها باید در این خصوص بیندیشند چون این کار دقیقا چیزی است که پوتین خواستار دیدنش است – یعنی تفرقه. بیایید تفرقه ایجاد نکنیم و به یکدیگر نزدیک شویم».اظهارنظرهای زهاوی با محکومیت رهبران اتحادیه‌های اصناف معترض انگلیسی از جمله «پت کالن» دبیرکل «کالج سلطنتی پرستاری» مواجه شد. کالن گفت: «مستمسک قرار دادن جنگ روسیه در اوکراین برای توجیه کاهش حقوق پرستاران در بریتانیا یک حقارت جدید برای این دولت است. مردم این نوع لفاظی‌ها را باور نمی‌کنند و می‌خواهند وزیران به مناقشه ما رسیدگی کنند».«شارون گراهام» دبیرکل اتحادیه تجاری «یونایت» دومین اتحادیه تجاری بزرگ انگلیس نیز گفت: «یک وزیر مولتی میلیونر دیگر این دولت به سراغ حمله به کارگران عادی که تنها جرمشان خودداری از پذیرش کاهش دستمزدشان است رفته است. اتهام‌زنی ناظم زهاوی در این خصوص که پرستاران و رانندگان آمبولانس و معلمان در انگلیس متحدان ولادیمیر پوتین هستند همانقدر فضاحت‌بار است که مضحک».به نوشته ایندیپندنت، پرستاران و کارمندان بخش بهداشت و درمان انگلیس قرار است در تاریخ‌های ۱۵ و ۲۰ دسامبر ۲۰۲۲ (۲۴ و ۲۹ آذر) اعتصاباتی را در اعتراض به وضعیت دستمزدهایشان برگزار کنند.زهاوی در مصاحبه با شبکه «اسکای نیوز» از برنامه‌های دولت انگلیس برای به‌کارگیری پرسنل ارتش برای مدیریت تبعات اعتصاب‌ها خبر داد و گفت «اعضای ارتش انگلیس در حال آموزش دیدن برای راندن آمبولانس‌ها در صورت لزوم و استقرار در پست‌های مرزی در تدارک برای وخامت وضعیت نارضایتی‌ها در زمستان هستند».
او ادعا کرد: «فکر می‌کنم مردم باید به خاطر داشته باشند که پوتین دارد از انرژی به عنوان سلاح استفاده می‌کند چون دارد در جنگ غیرقانونی‌اش در اوکراین شکست خیلی بدی می‌خورد».زهاوی در ادامه استدلال‌های مضحکش گفت مطالبه افزایش دستمزد توسط کارمندان معترض سبب «تداوم تورم در انگلیس و آسیب دیدن آسیب‌پذیرترین اقشار می‌شود. پیام ما به اتحادیه‌ها این است که اکنون زمان اعتصاب نیست، زمان تلاش برای مذاکره است».
زهاوی همچنین از کار دولت لندن روی یک طرح پشتیبان با هدف به حداقل رساندن اختلالات ناشی از اعتراضات و اعتصابات در دوره تعطیلات کریسمس خبر داد.انگلیس در سال جاری شاهد موجی از اعتصاب‌ها در طیفی از مشاغل بوده زیرا افزایش دستمزدها نتوانسته با تورم ۱۰ درصدی همراه شود.در اواسط آبان ماه اتحادیه پرستاران انگلیس اعلام کرد ده‌ها هزار پرستار این کشور برای اولین بار از زمان تاسیس این اتحادیه در صد و شش ساله گذشته تاکنون برای تقاضای دستمزد بالاتر اعتصاب خواهند کرد.
بحران اقتصادی انگلیس چنان است که موسسه یوتیلیتا انرژی انگلیس اعلام کرد که ممکن است به خاطر عدم توانایی در پرداخت قبوض برق و گاز، دو میلیون خانوار انگلیسی بدون اطلاع به شرکت‌های توزیع برق و گاز، اشتراک خود را قطع کنند. بیل بولن، مدیرعامل شرکت یوتیلیتا انرژی انگلیس، هشدار داد که به خاطر افزایش قیمت برق و گاز و عدم توانایی مردم در پرداخت قبوض، ممکن است بیش از دو میلیون خانوار بدون اطلاع به شرکت‌های توزیع برق و گاز، اشتراک خود را قطع کنند.
‌نتایج بررسی این موسسه حاکی از آن است که بسیاری از خانوارها در این کشور هنوز از کنتور‌های قدیمی و غیر دیجیتال استفاده می‌کنند و این بدان معناست که اگر آنها کنتورهای خود را قطع کنند، شرکت‌های توزیع متوجه نخواهد شد.‌بولن می‌گوید این اقدام خانوارها به افزایش بیماری‌ها و مرگ و میر ناشی از سرد شدن هوا در فصل زمستان پیش رو منجر خواهد شد.‌مدیرعامل موسسه یوتیلیتا انرژی از شرکت‌های توزیع برق خواسته است تا برای جلوگیری از این مسئله کنتور‌های قدیمی را با کنتورهای دیجیتال جایگزین کنند.
در این میان در ادامه سیاست‌ةای جنگ افروزانه سران انگلیس، جاستین ولبی مقام ارشد کلیسای انگلیس در سفر به اوکراین، به دفاع شدید از اوکراین پرداخت .پشتیبانی مقام ارشد کلیسای انگلیس از جنگ در اوکراینبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ جاستین ولبی (Justin Welby)، مقام ارشد کلیسای انگلیس در سفر به اوکراین، به دفاع شدید از اوکراین پرداخت و گفت ما نباید صلح را براوکراین تحمیل کنیم و غرب باید در برابر روسیه بایستد حتی اگر این جنگ، سال‌ها طول بکشد و هزینه در بر داشته باشد. پارلمان انگلیس نیز اعلام کرد در افزایش کمک‌های نظامی به تایوان باید موارد بسیاری بررسی شود.«توبیاس الوود» رئیس کمیته دفاعی منتخب پارلمان انگلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد که در سفر هفته گذشته خود به تایوان درباره برنامه زیردریایی در این جزیره مذاکره کرده و در حال حاضر موارد بسیاری هست که باید برای افزایش کمک نظامی به تایوان مورد بررسی قرار بگیرند.
به گزارش رویترز، انگلیس هم مانند برخی دیگر از کشور‌ها روابط دیپلماتیک جداگانه با تایوان ندارد، اما از آنجا که کشور‌های غربی مدعی افزایش حضور نظامی چین در آب‌های اطراف تایوان هستند، این کشور کمک‌های نظامی خود به تایپه را افزایش داده است.در حال حاضر آمریکا بزرگترین ارسال کننده سلاح به تایوان است، اما انگلیس بیشترین کمک را به این جزیره برای ساخت زیردریایی داخلی دارد.
کد مطلب: 124568
 
Share/Save/Bookmark