میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۴ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۵۱
 
 
اعتصاب بزرگ کارکنان پست، معلمان و کارمندان دانشگاه‌ ها بریتانیا را فرا گرفت
فرافکنی سران انگلیس برای پنهان‌سازی بحران‌های داخلی
فرافکنی سران انگلیس برای پنهان‌سازی بحران‌های داخلی
 
سران انگلیس با جنگ افروزی در اوکراین و اتهام سازی به سایر کشورها در حالی به دنبال پنهان سازی وضعیت بحرانی داخل کشور خود هستند که معلمان در اسکاتلند و کارکنان پست و دانشگاه ها در سراسر بریتانیا در اعتراض به شرایط کاری و حقوق پایین دست از کار کشیدند.
معلمان در اسکاتلند ۱۰ درصد دستمزد بیشتر می خواهند. شرلی آن سامرویل، وزیر آموزش و پرورش اسکاتلند بر این عقیده است که این خیلی زیاد است. معلمان اکنون دست از کار کشیده‌اند.به دلیل اعتصاب معلمان، دروس تقریباً برای همه دانش آموزان در اسکاتلند لغو شده است. برای اولین بار در حدود ۴۰ سال گذشته، معلمان مدارس ابتدایی و متوسطه و بسیاری از مهد کودک‌های محلی در سراسر این بخش انگلیس در اعتراض به پیشنهاد نرخ افزایش برای دستمزدها دست از کار کشیدند. فقط چند مدرسه ابتدایی در اورکنی و شتلند در اقیانوس اطلس شمالی باز بودند. به گزارش بی بی سی، "شرلی آن سامرویل"، وزیر آموزش اسکاتلند درخواست افزایش ۱۰ درصدی دستمزدها را رد کرد. وی گفت که پیشنهاد ۶.۸۵ درصد بیشتر حقوق منصفانه است.در حال حاضر اعتصابات در بسیاری از بخش‌های دیگر در بریتانیا در جریان است. کارمندان ۱۵۰ دانشگاه در اعتراض به پایین بودن دستمزدها، شرایط کاری و کاهش حقوق بازنشستگان اعتراض کردند. روز پنجشنبه، کارمندان ارائه دهنده خدمات پستی رویال میل دوباره برای چند روز کار خود را متوقف کردند. اتحادیه راه آهن RMT همچنین چند روز قبل از کریسمس و اندکی پس از سال نو اعتصابات جدیدی را اعلام کرده است. اعتصاب کنندگان خواستار افزایش دستمزد خود با توجه به افزایش تورم هستند.تقریبا دو برابر کل سال‌های اخیر، روز‌های کاری تنها در دو ماه اوت و سپتامبر در انگلیس از دست رفته و اعتصاب‌ها همچنان در حال افزایش است.اسکای نیوز نوشت، بی‌تردید امسال را می‌توان سال اعتصاب در انگلیس نامید، زیرا تقریبا دو برابر کل سال‌های اخیر، روز‌های کاری در دو ماه اوت و سپتامبر از دست رفته و اعتصاب‌ها همچنان در حال افزایش است.این پایگاه اینترنتی در گزارشی به قلم آدام بولتون افزود، حال این پرسش مطرح می‌شود که با توجه به این روند آیا انگلیس به سمت شکل گیری یک اعتصاب عمومی و شورش پیش می‌رود؟
در کنگره اتحادیه‌های کارگری امسال، رهبران اتحادیه‌ها به نمایندگی از ۵.۵ میلیون عضو، خواستار تشکیل یک کار گروه ویژه متشکل از اتحادیه‌هایی که تمایل داشتند، شدند تا درصورت امکان اقدامات هماهنگی را از جمله برگزاری تظاهرات بیشتر، تجمعات ملی و منطقه‌ای و اقدامات صنعتی هماهنگ با حضور همه اتحادیه‌ها به منظور افزایش میزان حقوق و تغییر شرایط کاری سازماندهی کنند. شارون گراهام، دبیر کل اتحادیه یونایت، یکی از بزرگترین اتحادیه‌های انگلیس، در پاسخ به پریسش خبرنگار اسکای نیوز درباره شکل گیری اعتصاب عمومی گفت: اگر چندین اعتصاب همزمان انجام شود، مردم می‌توانند آن را صراحتا آنطور که دوست دارند، نامگذاری کنند.در زمستان امسال، انگلیس با بزرگترین موج اعتصاب‌ها دست کم در یک دهه اخیر مواجه است، اعتصاب‌هایی که شامل اقدامات بیش از یک میلیون کارگر در بخش دولتی به رهبری اتحادیه‌های کارگری بزرگ می‌شود. از سوی دیگر هزاران نفر از پرستاران در انگلیس برای افزایش دستمزد و بهبود شرایط کاری اعتصاب خواهند کرد.
اتحادیه صنفی پرستاران در انگلیس اعلام کرد هزاران پرستار در روزهای ۱۵ و ۲۰ دسامبر برای افزایش دستمزد و بهبود شرایط کاری اعتصاب خواهند کرد.طبق گزارش خبرگزاری رویترز، این اعتصاب‌ها احتمالاً نخستین مرحله از مراحل چندگانه اعتصاب پرستاران خواهد بود که بعد از عدم موافقت دولت با افزایش حقوقشان ۵ درصد بیشتر از تورم به وقوع خواهد پیوست.پات کولن، دبیر کل کالج سلطنتی پرستاری گفت: «پرسنل پرستاری به اندازه کافی نادیده گرفته شده‌اند، به اندازه کافی حقوق کم دریافت کرده‌اند.»کولن گفت دولت از دو هفته گذشته که پرستاران اعلام کرده‌اند برای اولین بار در تاریخ اعتصاب خواهند کرد از مذاکرات رسمی اجتناب کرده است.استیو بارکلی، وزیر بهداشت انگلیس گفته مطالبات پرستاران به معنی افزایش ۱۹.۲ درصدی حقوق آنها است و برای دولت ۱۰ میلیارد پوند در سال بار مالی خواهد داشت. او گفت: «این روزها برای همه چالش‌انگیز است و شرایط اقتصادی به معنی آن است که مطالبات اتحادیه پرستاران قابل اجابت نیست.»
وزیر بهداشت انگلیس اضافه کرد وزارتخانه تحت امر او برنامه‌هایی برای جلوگیری از اخلال در ارائه خدمات به بیماران در نتیجه اعتصاب‌ها دارد. این اعتصاب فشارها را بر ریشی سوناک، نخست‌وزیر انگلیس افزایش خواهد داد که با رکود اقتصادی و بحران افزایش هزینه‌های معیشتی در کشور روبرو است. نرخ تورم انگلیس در ماه اکتبر به ۱۱.۱ درصد رسید که در ۴۱ سال اخیر بی‌سابقه است.نزدیک به نیمی از کسانی که در یک نظرسنجی شرکت کرده‌اند گفته‌اند که درباره نحوه تأمین هزینه‌های کریسمس توسط خانواده‌های خود نگران هستند.نتایج یک نظرسنجی نشان داده ۶۶ درصد از انگلیسی‌ها ترجیح می‌دهند چنانچه فرد دهنده هدیه نگرانی‌های مالی دارد از دریافت آن هدیه خودداری کنند.در این نظرسنجی که توسط موسسه «ونکوئیس» انجام شده تنها ۲۱ درصد مردم را به خریدن هدیه‌ای ارزان‌قیمت‌تر (در صورت داشتن نگرانی مالی) ترغیب می‌کنند.۷۲ درصد از زنان شرکت‌کننده در این نظرسنجی گفته‌اند اگر فرد دهنده هدیه نگران مسائل مالی است ترجیح می‌دهند هدیه‌ای دریافت نکنند. برای مردها این رقم ۶۰ درصد بود.
در همین حال نسبت افراد فقیر در آلمان طی یک دهه گذشته بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است؛ در همین حال دولت آلمان قصد دارد در شرایط مشکلات اقتصادی، ۹۰ درصد مالیات بر سود انرژی پاک وضع کند.نتایج نظرسنجی انجمن مصرف‌کنندگان آلمان نشان داد تقریباً دو سوم مردم این کشور به دلیل فشار تورم مجبور به کاهش هزینه‌ها شامل هزینه‌های ضروری زندگی خود شده‌اند.در حال که تورم رکورد دیگری را در ماه اکتبر با ۱۰.۴ درصد در این کشور ثبت کرد، بسیاری از مصرف‌کنندگان آلمانی مجبور شده‌اند حتی هزینه‌های ضروری زندگی خود را کاهش دهند.
کد مطلب: 124469
 
Share/Save/Bookmark