میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۲۴
 
 
وقتی شورای همکاری خلیج فارس امنیت را به جای ایران از ریشه ناامنی طلب می‌کند
خباثت انگلیسی علیه همگرایی همسایگان
خباثت انگلیسی علیه همگرایی همسایگان
 
در اقدامی که برگرفته از تحریک انگلیس برای برهم زدن همگرایی همسایگان حوزه خلیج فارس است وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و انگلیس در بخشی از بیانیه‌ای که شامگاه دوشنبه صادر شد به طرح ادعاهای ضد ایرانی پرداختند.
انگلیس که این روزها به شدت به دنبال کسب منابع مالی است رویه آمریکا برای سرکیسه کردن کشورهای عربی را در پیش گرفته است و با ادعاهای ایران هراسانه به دنبال این باج خواهی و البته به زعم خویش فشار برای امتیازگیری از ایران در مذاکرات است. در همین چارچوب وزیران خارجه انگلیس و شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه‌ای اعلام کردند بر سر «شراکت‌های راهبردی» با یکدیگر به توافق دست پیدا کردند.
این بیانیه بعد از نشست یک روزه وزیران خارجه انگلیس و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در محله «چونینگ»، واقع در منطقه «کنت» در جنوب شرقی انگلستان صادر شده و بخش‌هایی از آن حاوی ادعاهایی علیه ایران است.وزیران خارجه انگلیس و کشورهای عربی از مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین که میان ایران و گروه موسوم به ۱+۴ انجام می‌شود به عنوان «آخرین فرصت» برای برگرداندن امنیت به منطقه و اجتناب از شدت گرفتن تنش‌های هسته‌ای یاد کرده‌اند. در بخشی از بیانیه آمده است: «وزرا، از ایران خواستند به منظور اجتناب از وارد کردن منطقه و جامعه بین‌المللی به نقطه بحران، فرصت دیپلماتیک فعلی برای احیا برجام (برنامه جامعه اقدام مشترک) را مغتنم بشمرد.»وزرای خارجه بار دیگر ایران را به انجام آنچه «فعالیت‌های مخرب» خوانده می‌شود متهم کرده و مدعی شده‌اند که این موضوع موجب «نگرانی جدی» آنها است. در این بیانیه از دولت جدید ایران خواسته شده «نقش مثبتی در منطقه ایفا کند، به قوانین بین‌المللی پایبند باشند به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی همسایگان خود احترام بگذارد و حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی را متوقف کند.»این بیانیه در حالی صادر شده که دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین عصر جمعه به پایان رسید.
در پایان این دور از گفت‌وگوها اصلاحات و دیدگاه‌های ایران در ۲ سند ارائه‌شده مورد پذیرش قرار گرفت و براساس اعلام «علی باقری»، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران این ۲ سند مبنای مذاکرات آتی خواهد بود. در واکنش به این رفتارها سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس در واکنش به بیانیه شورای همکاری خلیج فارس و انگلیس تصریح کرد: راه امنیت، دوستی و سعادت منطقه، نه از لندن که از تهران و با مشارکت همه کشورهای منطقه می‌گذرد.«محسن بهاروند» سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن در واکنش به بیانیه انگلیس و کشورهای حاشیه خلیج فارس در صفحه اینستاگرامش نوشت: باعث تأسف است که بعضی از کشورهای عربی آغوش باز ایران برای مذاکره، مفاهمه و سیاست همسایگی محترمانه را نادیده گرفته و در لندن علیه ایران بزرگ و مقتدر بیانیه صادر می‌کنند.وی یادآور شد: راه امنیت، دوستی و سعادت منطقه نه از لندن که از تهران و با مشارکت همه کشورهای منطقه می‌گذرد.
سفیر ایران در انگلیس با بیان این‌که آنها و انگلیس از ایران خواسته‌اند که آخرین فرصت را غنیمت بشمارد و توافق هسته‌ای را پیش ببرد، در امور دیگران دخالت نکند، فعالیت‌های مخرب نداشته باشد … و سخنان کلی و مبهم از این دست، خاطرنشان کرد: ایران سال‌ها است که همین درخواست‌ها را از این کشورها و کشور انگلیس دارد. بهاروند اضافه کرد: به نظر من اول باید نشست و بر اساس واقعیت روی زمین حساب کرد چه کسانی بیشترین دخالت بی‌جا و فعالیت مخرب در منطقه ما دارند. ما در کنار این خواسته دست دوستی خود را به سوی همسایگان دراز کرده و از آنها دعوت کرده‌ایم به گفت‌وگوهای سازنده بنشینیم تا این توقعات متقابل روشن و در یک چارچوب دیپلماتیک مشخص قرار گیرد و بتوان آنها را با تشریک مساعی و به شکل مسالمت آمیز حل و فصل کرد.وی یادآور شد: اما انگار سیاست و توانایی عده‌ای فقط فرار از تعامل معنی‌دار و فاصله از دوستان واقعی و برادران دینی و طرح سخنان کلی، مبهم و غیردیپلماتیک در سایه تفرقه افکنان و سودجویان است. لازم به ذکر است پیش از انگلیس سران آمریکا و فرانسه نیز هنگام سفر به منطقه و نیز دیدار با سران عربی با پروژه ایران هراسی طرح فروش تسلیحات به این کشورها را در پیش گرفته‌اند که البته بخش اعظمی از آن برای کشتار مردم یمن بوده است. در همین حال «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید گفت بایدن از تیم امنیت ملی خود خواسته تا در صورت شکست دیپلماسی در وین آمادگی داشته باشند و گزینه‌های دیگر را بررسی کنند. همچنین ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در به توضیح درباره وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین پرداخت و گفت که برخی پیشرفت‌ها در این مذاکرات حاصل شده است. این در حالی است که کاخ سفید گفته سه مقام ارشد آمریکایی برای رایزنی درباره ایران به فلسطین اشغالی سفر خواهند کرد.
کد مطلب: 120968
 
Share/Save/Bookmark