میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۲
 
 
مشق سراسر غلط
طی روزهای اخیر بار دیگر غرب با ابزار آنچه نهادهای حقوق بشر نامیده می‌شود به پرونده سازی علیه جمهوری اسلامی ایران پرداخته است و...
طی روزهای اخیر بار دیگر غرب با ابزار آنچه نهادهای حقوق بشر نامیده می‌شود به پرونده سازی علیه جمهوری اسلامی ایران پرداخته است و با این ادعا نیز به دنبال توجیه تحریم‌ها و رفتارهای خصمانه علیه ایران است. اخیرا آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در گزارشی وضعیت حقوق بشر در ایران را مورد انتقاد قرار داد. همزمان رابرت مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران با انتشار یک توئیت از عملکرد کارشناسان سازمان ملل، به‌ویژه گزارشگر حقوق بشر در ایران قدردانی کرد. همزمان رسانه‌های معاند از جمله فارسی زبانان در ابعاد گسترده‌ای به پردازش گزارش ادعایی گوترش پرداخته و بر آن بوده‌اند تا با تحلیل‌ها و گزارش‌های متعدد بر آن صحه گذاشته و افکار عمومی را علیه ایران تحریک نمایند. این نوع بازیگری گوترش در زمین غرب در حالی صورت گرفته است که وی هیچ اشاره‌ای به تحریم‌های ضد انسانی علیه ایران که خانم «آلنا دوهان»، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امر بررسی آثار منفی اقدامات قهری یک‌جانبه به آن اذعان کرده، نداشته است. گوترش به اقدام غرب در اوج بحران کرونا که از ورود دارو و واکسن به ایران جلوگیری می کردند اشاره‌ای نکرده و با این رفتار به تطهیر چهره غرب و پنهان سازی چهره ضد انسانی آنها پرداخته است. وی هیج اشاره‌ای به ترور دانشمندان هسته‌ای و خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای ایران توسط آمریکا و صهیونیست‌ها و ترور ۱۷ هزار ایرانی به دست منافقین نداشته است و از آن بالاتر اینکه گزارش خود را بر اساس اسناد ادعایی آنها تدوین کرده است.
البته گوترش اشاره‌ای نکرد که چرا تاکنون در قبال قتل عام ۱۵۰ هزار کودک بومی توسط دولتمردان کانادا و هزاران کودک بومی در آمریکا سکوت کرده و هیچ اقدامی برای مطالبات بومیان این کشورها صورت نداده است. وی نگفته است که چرا در برابر آوارگی و گرسنگی میلیون‌ها یمنی و فلسطینی سکوت و حتی غذا و داروی فاسد برای آنها از سوی سازمان ملل ارسال شده است. آقای گوترش در حالی ژست بشر دوستی گرفته که او تاکنون هیج اقدامی برای تشکیل کمیته‌ای مستقل برای بررسی جنایاتی که علیه رنگین پوستان در آمریکا صورت و سالانه بیش از هزار نفر به دست پلیس قتل عام می شوند صورت نداده است. اقای گوترش اشاره‌ای به این نداشته است که چرا از محکوم سازی و اقدامی قهری علیه انگلیس به جرم اخراج پناه‌جویان به رواندا خودداری کرده و اکنون نیز در برابر رفتار غیر انسانی انگلیس با این پناه‌جویان که از پابند الکترونکی برای محدود سازی آنها همچون مجرمان زندانی استفاده می‌کند، سکوت کرده است.
گوترش در حالی ادعای ضد ایرانی مطرح کرده است که این گزارش «کپی و پیست کردن ادعاهای بی‌اساس و سرهم‌بندی شده جاوید رحمان گزارشگر به اصطلاح ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران» است که وی نیز منبع اطلاعاتی‌اش رژیم صهیونیستی، آمریکا و منافقینی معلوم الحال هستند که با دروغ‌هایشان به رسوایی این نهادهای مدعی حقوق بشر دامن زده و البته سران غرب را نیز با اطلاعات نادرست خود به انحراف و رفتارهای غیر اصولی و غیر منطقی سوق می‌دهند.
در این میان در باب چرایی ارائه چنین گزارش مغرضانه‌ای در مقطع کنونی می‌توان رد پای یک جانبه گرایی و زیاده خواهی‌های غرب را مشاهده کرد که برای تحمیل زیاده خواهی‌های خود به ایران به هر ابزاری چنگ می‌زنند حال آنکه مقاومت منطقی ایران این رویکرد را با ناکامی همراه ساخته است.
پرونده سازی و اعمال فشار با ابزارهای حاشیه‌ای رویکردی است که غرب همواره در عرصه جهانی اجرا کرده است چنانکه با ناکام ماندن طرح اعمال فشار در مذاکرات وین برای تسلیم سازی ایران، این رویه در ابعاد جدیدی اغاز شد. ایجاد فضای غبارآلود در عرصه داخلی ایران با موج سواری بر مطالبات اقتصادی و معیشتی مردم در برخی شهرها با هوچی‌گری‌های رسانه‌های فارسی زبان بیگانه و عقبه غرب گرای داخلی آنها بخشی از این طراحی بود در حالی که همزمان رویکرد جهانی علیه تهران را نیز تشدید کردند. از یک سو گروسی مدیر کل آژانس در خودفروشی آشکار با نادیده گرفتن همکاری‌های گسترده ایران گزارشی مغرضانه صادر کرد تا زمینه ساز صدور قطعنامه در شورای حکام علیه ایران باشد. اکنون نیز با ناکام ماندن این پروژه، سناریوی پرونده سازی در شورای حقوق بشر و سازمان ملل را در پیش گرفته‌اند حال آنکه تهران تاکید دارد که بر سر حقوق ملت ایران معامله نخواهد کرد و همچنان بر خطوط قرمز مذاکراتی خویش یعنی لغو کامل تحریم‌ها، راستی آزمایی این لغو و تضمین غرب مبنی بر تکرار نشدن بدعهدی های گذشته تاکید دارد و غرب نیز جز تن دادن به این اصول گزینه‌ای در پیش نخواهد داشت و مشق سراسر غلط گروسی‌ها و گوترش‌ها و امثالهم نیز نمی‌تواند تغییری در این اصل ایجاد نماید.

نویسنده: قاسم غفوری
کد مطلب: 123019
 
Share/Save/Bookmark