میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۱۷
 
 
رئیس‌جمهور:
منظور از «تصمیم سخت» رشد اقتصادی بود
رئیسی با بیان اینکه منظور از بیان جمله «تصمیم سخت»، رشد اقتصادی بود، گفت: تلاش کردیم بودجه امسال در راستای محرومیت زدایی باشد و به همین علت برمبنای آمایش سرزمینی تدوین شد.
سید ابراهیم رییسی رییس‌جمهور در نشست شورای اداری استان تهران با اشاره به بودجه سال ۱۴۰۱ گفت: تلاش کردیم بودجه امسال در راستای محرومیت زدایی باشد و به همین علت برمبنای آمایش سرزمینی تدوین شد.
رییسی با اشاره به سهم صندوق توسعه ملی تصریح کرد: این اولین سالی است که بودجه بدون ۲۰درصد صندوق توسعه ملی بود، در سالیان مختلف یکی از درآمدهایی که دولت روی آن حساب می‌کرد ۲۰ درصد صندوق بود که ما امسال سهم صندوق را همان ۴۰ درصد که قانون تعیین کرده بود، تنظیم کردیم. این نشان می‌دهد که دولت می‌خواهد صندوق را تقویت کند. وی ادامه داد: ما ۳۷ محور را به عنوان مهمترین مسائل کشور را به عنوان محور تحول منتشر کردیم و همه به آن دسترسی دارند، همه می‌توانند مطالعه کنند و نظری هم داشتند مطرح کنند. بیش از ۶۰۰ متخصص در مورد این برنامه نظر دادند و در حال حاضر ما ۳۷ برنامه و مسأله کشور را مطرح کردیم.
رییس‌جمهور با اشاره به اصلاح اقتصادی کشور، گفت: کاری که شروع شده به عنوان اصلاح اقتصادی، دولت کار سختی دارد و گام‌هایی باید برداشت شود.
وی افزود: در جلسه خصوصی سازی گفتم تصمیمات سخت، دوستان عنایت نکردند، رسانه‌های خارجی شیطنت کردند و داخلی ها اصل مطلب را متوجه نشدند. تصمیمات سخت دولت چند موضوع است نخست رشد اقتصادی، در کشور حتمی است چطور حاصل می‌شود با سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، دوم افزایش بهره‌وری، یکی از مشکلات کشور بهره‌وری است. اگر کسی در جایگاهی حضور دارد که این موضوعات برایش اهمیت ندارد باید از چرخه برنامه ریزی و تصمیم‌گیری خارج شود البته نمی گوییم از چرخه اداری کشور خارج شود. رییس جمهور با اشاره به موضوع شرکت‌های دانش بنیان تاکید کرد: امر دانش بنیان بسیار مهم است اما فقط شرکت دانش بنیان مهم نیست اینکه شرکت داشته باشیم و تعداد آن را زیاد کنیم بلکه این شرکت‌ها باید صنعتی شده و نتیجه فعالیت‌شان به تولید و اشتغال منتهی شود. حضرت آقا فرمودند تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین یعنی این سه تا کنار هم است.پس شرکت دانش بنیان باید در کنار دانایی و علم و توانایی داشته باشد.
وی در رابطه با بحث مبارزه با فساد گفت: اجرای عدالت باید با مبارزه با فقر و فساد و تبعیص همراه باشد. بدون اصلاح نظام بانکی و پولی اقدامات تحقق نمی یابد و این از برنامه های دولت است‌.
رئیس جمهور در مورد راه اندازی واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل بیان داشت: باید در این رابطه بیشتر کار کرد و این اقدامات تاکنون انجام شده، جای تشکر دارد‌. رئیسی در رابطه با تقسیمات کشوری هم تصریح کرد: در سفرهایی که در شهرستان های تهران داشتم، تقسیمات کشوری چندین بار مطرح شد و این را قبول دارم و باید کارشناسی های لازم در مورد ان در وزارت کشور انجام شود و باید این تصمیم برای شمال و جنوب تهران، تصمیم پخته ای باشد. اصل مسئله تقسیمات کشوری در استان تهران را قبول داریم.
وی افزود: باید به جوانان میدان داد، مشی رهبری و امام هم این است، باید به جوان ها اعتماد کرد و به آنها میدان داد، این ها دارای روحیه نوآوری و خلاقیت هستند، از میدان دادن به جوانان، ضرر نخواهیم کرد‌.
رئیس جمهور با بیان اینکه فرمایشات رهبری، صرفا توصیه به عنوان مرجع تقلید نیست و حرف ایشان الزام آور است، بیان داشت: ایشان فرمودند که آقایان نماینده از هرکجای کشور که آمده‌اید باید کشوری فکر کرد و تصمیم سازی کرد‌، باید کشور را مدیریت کرد‌.فرمایش رهبری را باید اجرایی کرد. بعد از فرمایش رهبری در جلسه دولت به وزرا می گویم باید این‌ها را اجرایی کنیم. باید مسائل را ، مسائل کشوری ببینیم نه صرفا شهری.
رئیسی تصریح کرد: ما دنبال نام نیستیم، دنبال گره گشایی هستیم ، باید کار ها را حل کنیم، به دنبال این نیستم که بگوییم این کار را به نام دولت خود ثبت و تمام کنیم، ما می خواهیم مشکلات مردم را حل کنیم باید هدایت های رهبری را عملی کنیم.
رئیس جمهور با اشاره به اهمیت حمل و نقل ریلی در استان تهران ادامه داد: حمل و نقل ریلی از مسایل مهم تهران است. به آقای زاکانی کمک می‌کنیم. آلودگی تهران قابل تحمل نیست و این باید به عنوان یک مسئله محوری مورد توجه قرار بگیرد، بخشی از این آلودگی منشا خارجی دارد که وزیر خارجه و رئیس سازمان محیط زیست را مامور کردم تا پیگیری کنند و باید کشور های همجوار اقدام کنند‌.
رئیس جمهور با اشاره به زمین خواری ها تاکید کرد: مسئله زمین ، مسئله مهمی است.در مسئله زمین باید اصلاحات ساختاری شود تا به زمین خواری برسیم و با آنها برخود شود‌. تقدم اصلاح ساختاری است. وی در مورد ساماندهی اتباع خارجی در کشور گفت: نسبت به مسئله اتباع خارجی اعلام شده است که سازمانی در این ارتباط تاسیس شود و در مجلس در حال پیگیری است و کار در وزارت کشور هم با سرعت در حال پیگیری است اولین اقدام تهیه شناسه برای کلیه اتباع در کشور است تا هویت آنها شناخته شود.
کد مطلب: 122713
 
Share/Save/Bookmark