میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۲۰
 
 
رفتارهای استعماری و بحران‌ساز انگلیس وارد فاز جدیدی شد
از غارت نفت لیبی تا تشدید جنگ‌افروزی در اوکراین
از غارت نفت لیبی تا تشدید جنگ‌افروزی در اوکراین
 
انگلیس در حالی ر هفتادمین سالگرد سطلنت ملکه با بحران اقتصادی و سیاسی در داخل مواجه است که در عرصه خارجی از یک سو با بازگشایی سفارتش در لیبی به دنبال غارت نفت این کشور است و با ارسال تسلیحات به اوکراین سناریوی گرفتار سازی اروپا و روسیه در جنگ را اجرا می‌کند.
انگلیس که پس از خروج از اتحادیه اروپا به دنبال احیای سلطه گری در جهان است برای تضعیف رقیبان اروپایی بر آتش جنگ اوکراین که خود افروخته دامن می‌زند و همزمان در کنار توسعه نظامی گری در اروپای شرقی در آفریقا به دنبال منافع نفت است در حالی که سایر کشورهای اروپایی در بحران غذایی و انرژی گرفتار آمده‌اند. دولت انگلیس پس از گذشت حدود هشت سال، از بازگشایی سفارت این کشور در لیبی خبر داد. «کارولین هورندال» سفیر انگلیس در لیبی در مراسمی که در سفارت این کشور در طرابلس برگزار شد، بازگشایی سفارت انگلیس را اعلام کرد.
اوایل آگوست ۲۰۱۴، سفارت انگلیس نیز همانند سفارتخانه‌های بقیه کشورها به دلیل وقوع جنگ داخلی در لیبی، تعطیل شده بود.همزمان انگلیس پیرو سیاست‌های آمریکا برای عرضه سامانه موشکی به اوکراین، در صدد است سامانه‌ موشکی «ام ۲۷۰» به کی‌یف عرضه کند.علی‌رغم هشدارهای پی در پی روسیه در خصوص عرضه تسلیحات سبک و سنگین به اوکراین، بریتانیا امروز (دوشنبه) اعلام کرد که قصد دارد سامانه‌های راکت‌انداز چندگانه «ام ۲۷۰» که می‌تواند به اهداف در مسافت ۸۰ کیلومتری اصابت کند، در اختیار اوکراین قرار دهد. این در حالی است که انگلیس در داخل با بحران مواجه است چنانکه رئیس فدراسیون کسب و کار‌های کوچک انگلیس هشدار داد، اگر کمک‌های دولتی به سرعت ارائه نشود، حدود ۵۰۰ هزار کسب و کار کوچک در انگلیس، طی چند هفته، ورشکسته خواهند شد.
جنگ افروزی انگلیس در اوکراین در حالی صورت می‌گیرد که نشریه ولت‌ام‌سونتاگ آلمان، به نقل از نمایندگان صنایع این کشور اعلام کرد تحریم گازی روسیه علیه آلمان سالانه ۵ میلیارد دلار هزینه روی دست مردم و شرکت‌های آلمانی خواهد گذاشت. در این میان وزیر اقتصاد فرانسه از مذاکره با طرف اماراتی برای جایگزین کردن واردات نفت از روسیه خبر داد. در همین حال رویترز در خبری اختصاصی گزارش داد، آمریکا به شرکت «انی» ایتالیا و «رسپول» اسپانیا اجازه انتقال نفت ونزوئلا به اروپا را داد.طبق این گزارش، پنج منبع مطلع به رویترز گفتند که این دو شرکت می‌توانند از ماه آینده برای جبران نفت خام روسیه، ارسال نفت ونزوئلا به اروپا را آغاز کنند.
خبر دیگر آنکه منابع روسی گزارش دادند که سفر وزیر خارجه این کشور به صربستان به دلیل بسته بودن حریم هوایی کشورهای اطراف آن به روی هواپیمای حامل لاوروف لغو شده است.خبر دیگر آنکه در جوسازی رسانه‌ای معاون سابق پارلمان اوکراین می‌گوید رئیس جمهور این کشور نگران است که توسط سرویس‌های مخفی غربی یا حتی فرماندهان نیروهای مسلح اوکراینی به قتل برسد.
در این میان اما سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که این کشور قصد ندارد یک "پرده آهنین" ایجاد کند و برعکس این چیزی است که توسط اتحادیه اروپا در حال انجام شدن است. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه طی مصاحبه‌ای با تلویزیون ایتالیایی La۷ عنوان داشت: «خیالتان راحت، هیچ "پرده آهنینی" از جانب ما وجود نخواهد داشت. این اتحادیه اروپاست که روسیه را با چنین پرده‌ای احاطه کرده است. اشتباهات شما نشان می‌دهد که چقدر خودخواه هستید. فکر می‌کنید که در مرکز جهان هستید.»وی تاکید کرد که اروپا "هیچ حق قانونی" ندارد تا هر آنچه که می‌خواهد را علیه سایر کشورها دیکته کند.سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در ادامه این مصاحبه اظهار کرد که کشورهای همسایه صربستان حریم هوایی ملی خود را به روی هواپیمای حامل سرگئی لاوروف بستند و در نتیجه کانال ارتباطی دیگری را مسدود کردند.
سفیر آمریکا در روسیه با اشاره به اینکه واشنگتن و مسکو نمی توانند هیچ رابطه ای با هم نداشته باشند و تعامل و گفتگو را کنار بگذارند، احتمال بسته شدن سفارت دو طرف را دور از ذهن ندانست. «جان سالیوان» سفیر آمریکا در مسکو با اشاره به وخامت بی‌سابقه در روابط دو کشور گفت: با روند کنونی، احتمال تعطیلی کامل سفارت آمریکا در روسیه تقویت شده است.سالیوان به اخراج پی‌درپی دیپلمات‌های دو کشور و تشدید تنش در مناسبات دوجانبه، به ویژه پس از جنگ روسیه و اوکراین اشاره کرد و گفت: اگرچه فکر می‌کنم تعطیلی سفارت ما در مسکو یک اشتباه بزرگ است، اما می‌توان تصور کرد، نبود امنیت برای دیپلمات‌های باقیمانده در سفارت، دلیل خوبی برای واشنگتن است که سفارت خود را در مسکو تعطیل کند.سالیوان با بیان اینکه روابط آمریکا و روسیه در سه ماه اخیر در مسیر تغییر کامل قرار گرفته است، افزود: همه چیز در گرو تصمیم جوبایدن رئیس جمهور آمریکاست.
کد مطلب: 122812
 
Share/Save/Bookmark