میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۳
 
 
اطلاعات زنده بودن امام موسی صدر

گزارشگر کمیته رسمی تحقیق درباره ربایش امام موسی صدر در سالروز ربوده شدن او اعلام کرد، اطلاعاتی موثق در دست است که نشان می‌دهد وی همچنان زنده است.
امام موسی صدر بنیانگذار مجلس اعلای اسلامی شیعی لبنان و حزب «حرکة أمل» به همراه شیخ محمد یعقوب و عباس بدرالدین (روزنامه نگار) در نُهم شهریور سال ۱۳۵۷ (۱۹۷۸) در جریان دیدار رسمی از لیبی که به دعوت معمر القذافی، رئیس جمهور وقت این کشور صورت گرفت، ربوده و ناپدید شد و تاکنون از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست.وبگاه «العهد» لبنان، در چهل و یکمین سالروز ربوده شدن امام موسی صدر با قاضی «حسن شامی» گزارشگر کمیته رسمی تحقیق درباره این ربایش انجام داده است و شامی در این مصاحبه از داشتن اطلاعات زیادی مبنی بر زنده بودن امام موسی خبر می‌دهد.
«نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان هم در سخنرانی خود به مناسبت سالگرد ربوده شده امام موسی صدر اعلام کرد: ما در راستای آزاد کردن امام موسی و همراهان وی از بازداشت‌گاه‎های لیبی تلاش می‌کنیم و جز دنبال آزادی آنها نیستیم. نتایج تحقیقات و اعترافات نشان می‌دهد وی از زندانی به زندان دیگر منتقل شده است.
«جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان هم به همین مناسبت نوشت: امام صدر ، امام انقلاب علیه ظلم و امام وحدت ملی لبنان باقی خواهد ماند حسن شامی در مصاحبه خود به العهد گفت، «در نتیجه اوضاع امنیتی و جنگ در لبنان بویژه در طرابلس، توانایی ما برای ارتباط با طرف لیبایی واقعاً از بین رفته و این باعث شده پرونده، کند شود. آخرین سفر هیأت لبنانی به آنجا در سال ۲۰۱۶ بوده و ما در همان زمان هم از سطح همکاری بسیار بسیار کند در این زمینه ناراضی بودیم. بارها اعلام کردیم که ما از این وضعیت ناراحت هستیم؛ سرنخ هایی پیدا کرده‌ایم اما این وضعیت باعث شده نتوانیم تحقیقات را تکمیل کنیم و به سرنخ‌های جدید برسیم تا وضعیت امام موسی صدر در زندان‌های لیبی مشخص شود؛ تأکید می‌کنیم زندان‌ها نه یک زندان. نکته قابل ذکر آن است که مقامات لیبی حتی در زمانی که در این کشور جنگ نبود همکاری مطلوبی نداشتند».قاضی شامی در ادامه سه دلیل برای عدم همکاری لیبی عنوان کرد و گفت:اول: به نظر می‌رسد تصمیمی برای عدم بازکردن پرونده‌های رژیم قبلی یا بستن پرونده‌هایی که باز شده، وجود دارد.دوم: ارتباطات قبیله‌ای، عشایری و شخصی در لیبی وجود دارد به عنوان مثال یکی از مسئولان عالی رتبه پس از کودتا در این کشور، با محاکمه یکی از نزدیکانش که در زمان معمر قذافی پست بالایی داشت، مخالفت و حتی وی را از زندان بیرون آورد. سوم: ترس مالی. با وجود اینکه مقامات لیبی در یادداشت تفاهمی که در سال ۲۰۱۴ امضا شد به مسؤولیت رژیم قبلی در عملیات ربایش صدر اعتراف کردند اما لیبی از احتمال پرداخت غرامت در این پرونده نگران است.العهد پرسید از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ به عنوان آخرین سالی که با مقامات لیبی ارتباط داشتید، چه دستاوردهایی داشته‌اید؟ شامی پاسخ داد: از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ اتفاق زیادی نیفتاده است؛ ما به این موضوع اعتراف می‌کنیم و تا زمانی که امام برنگردد خود را مقصر می‌دانیم.
قاضی شامی در ادامه تصریح کرد: ما همچنان به آزادی امام ایمان داریم به دلیلی ساده و آن این است که فوت وی ثابت نشده؛ ما اطلاعات بسیاری از منابع لیبیایی در نظام قبلی و فعلی در اختیار داریم که نشان می‌دهد امام موسی همچنان زنده و در زندان است؛ عکس این موضوع به اطلاع ما نرسیده است.

کد مطلب: 110617
 
Share/Save/Bookmark