میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۸
 
 
ائتلاف آمریکایی - سعودی برای پنهان‌سازی شکست‌هایشان تقلا می‌کنند
سانسور خبر هلاکت نظامیان متجاوز به یمن
سانسور خبر هلاکت نظامیان متجاوز به یمن
 

درپی درهم شکستن کشتی متجاوز اماراتی در بندر حدیده یمن، ۱۰۰ سرباز خارجی به هلاکت رسیده‌اند اما ائتلاف آمریکایی - سعودی با سانسور خبری به دنبال پنهان‌سازی این شکست است.
خبرگزاری اسپوتنیک روسیه با اشاره به اینکه خبر‌هایی از کشته شدن یکصد نظامی آمریکایی، صهیونیست، سعودی و اماراتی در جریان حمله به یک فروند کشتی جنگی متجاوز اماراتی منتشر شده است، نوشت: ائتلاف سعودی به علت بیم از واکنش افکار عمومی ملت‌های کشور‌های عضو این ائتلاف به شدت کشته شدن ۱۰۰ سرباز آمریکایی، اسرائیلی، سعودی و اماراتی را سانسور خبری کرده است. خبرگزاری اسپوتنیک ضمن اعلام این خبر با یک افسر ارشد ارتش یمن درباره انهدام کشتی جنگی اماراتی و غرق شدن آن در سواحل یمن گفت‌وگو کرد.
اسپوتنیک پیش از این مصاحبه اعلام کرد: نبرد‌های شدیدی (طی چند روز گذشته) در ساحل غربی یمن در جریان بود این در حالی است که برخی رسانه‌های غربی می‌گویند شماری از نیرو‌های (مزدور) یمنی، اماراتی و سودانی در اریتره مستقر شده‌اند و در اوج هشدار‌های بین‌المللی و یمنی درباره سرنوشت فاجعه‌آمیز بیش از نیم میلیون جمعیت در حدیده، برای نبردی گسترده آماده می‌شوند. این خبرگزاری روسی نوشت: (به اصطلاح) ائتلاف عربی به فرماندهی سعودی بار‌ها به فرودگاه حدیده حمله هوایی کرده است.
این تنش‌آفرینی پس از آن صورت می‌گیرد که خبر‌هایی از کشته شدن ۱۲ سرباز آمریکایی و هشت سرباز صهیونیست و ۵۰ سرباز اماراتی و ۳۰ سرباز سعودی در کشتی جنگی در حدیده منتشر شده است و ائتلاف به علت بیم از واکنش افکارعمومی ملت‌های کشور‌های متجاوز و تحت فشار قرار گرفتن برای پایان دادن به جنگ علیه یمن بر این خبر سرپوش گذاشته و آن را سانسور کرده است.
سرتیپ مهندس عبد الاله العزی در گفت‌وگو با اسپوتنیک گفت: «هر آنچه گفته یا منتشر می‌شود مبنی بر اینکه شهر حدیده به کنترل به اصطلاح نیرو‌های مشروعیت درآمده، کاملا بی‌اساس است و شهر حدیده به طور کامل در کنترل نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن است. نیرو‌های ائتلاف و نیرو‌ها عبد ربه منصور هادی (رئیس‌جمهور مستعفی و فراری) دروغ می‌گویند و نباید خبر‌های آنان را باور کرد. کشور‌های ائتلاف نمی‌گذارند خبر‌های شبکه‌هایی مانند المنار و المسیره پخش شود، اما شبکه تلویزیونی الجزیره تصاویری از کنترل ارتش و کمیته‌های مردمی بر فرودگاه الحدیده پخش کرد و خبر‌های بسیار خوبی وجود دارد و به همه اطمینان می‌دهیم اوضاع در کنترل ارتش و کمیته‌های مردمی است.»
روزنامه انگلیسی گاردین در سرمقاله خود درباره تحولات یمن نوشت، یورش‌های ائتلاف عربستان و امارات در الحدیده، تنها به بیشتر شدن عمق بدترین بحران انسانی در جهان انجامیده است. روزنامه گاردین در سرمقاله خود نوشت، ۷۰ درصد از صادرات یمن از طریق بندر الحدیده انجام می‌گیرد که اخیرا مورد یورش قرار گرفت. انگلیس و فرانسه از عربستان سعودی درخواست کردند که این حمله را انجام ندهد. آمریکا هم درخواست امارات برای دادن مین‌روب را رد کرده بود اما به گفته یکی از مقامات اماراتی، عدم کمک نظامی به این معنا نیست که به آن‌ها گفته شده این حمله را انجام ندهند بنابراین، امارات این حمله را انجام داد.
گاردین نوشت، گرچه انگلیس درباره حمله به الحدیده هشدار داد اما مسئول فجایع این جنگ است؛ عربستان و امارات این جنگ را با آموزش‌های نظامیان غربی و مشاوره‌های آنان انجام می‌دهند، آن‌ها با حمایت دیپلماتیک غرب، به چنین اقداماتی در یمن دست می‌زنند. کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل به شدت درباره احتمال تلفات بسیار زیاد غیرنظامیان ناشی از حملات ائتلاف عربستان سعودی و امارات متحده عربی به «الحدیده» یمن ابراز نگرانی کرد.
بعد از قطع کلیه خطوط پشتیبانی شبه‌نظامیان ائتلاف سعودی در حمله به جنوب الحدیده یمن، سخنگوی انصارالله تاکید کرد که دشمن تصور نمی‌کرد، این‌گونه گرفتار شود. «محمد عبدالسلام» سخنگوی رسمی جنبش انصارالله یمن، تاکید کرد که تمام راه‌های پشتیبانی و امداد نیروهای متجاوز در حمله به ساحل غربی یمن بسته شده و خون آنها به گونه‌ای در حال ریخته شدن است که تصورش را نمی‌کردند.
سازمان ملل در گزارشی جدید اعلام کرد که حدود ۵ هزار خانواده از ساکنین شهر بندری «الحدیده» در یمن، درپی محاصره‌ای که امارات عربی متحده و ائتلاف سعودی بر آنها تحمیل کرده، از محل زندگی خود آواره شده‌اند.
خبر دیگر آنکه منابع یمنی گفتند، جانشین رئیس ستاد مشترک ارتش امارات و گروهی از افسران بلندپایه این کشور که دو روز پیش به غرب یمن رفته بودند، در جبهه ساحل غربی کشته شده‌اند.

کد مطلب: 104786
 
Share/Save/Bookmark