میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۰
 
 
خسارت ۲ تریلیون دلاری اروپا از جنگ اوکراین و افزایش درخواست‌ها برای معافیت از تحریم‌ ضد مسکو
نفت روسیه اتحاد اروپا را به آتش کشید
نفت روسیه اتحاد اروپا را به آتش کشید
 
کشورهای اروپایی هنوز از بحران شیوع کرونا که اقتصاد آنها را از ابتدای سال ۲۰۲۰ تحت تاثیر قرار داده، کاملا نجات نیافته‌اند که حمله روسیه به اوکراین، که بزرگ‌ترین جنگ در این قاره پس از جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود با خسارت دو تریلیون دلاری ، آنها را غافلگیر کرد در حالی که درخواست برخی کشورهای اروپایی مبنی بر معافیت از تحریم‌های نفت و گاز روسیه عملا سرنوشت اتحاد اروپا را در ابهام قرار داده است.
طبق برآوردهای مختلف تا پایان آوریل گذشته، رشد اقتصادی اروپا در سال جاری بین ۰.۵ تا ۱ درصد از تولید ناخالص داخلی خود، یعنی بین ۸۹۵ میلیارد دلار تا ۱.۷۹ تریلیون دلار متضرر خواهد شد. از سوی دیگر طبق ارزیابی‌های اداره آمار کمیسیون اروپا (یورو استات)، حجم تولید ناخالص داخلی این بلوک در سال ۲۰۲۱، حدود ۱۹.۹ درصد است و هزینه بازسازی اوکراین نیز ۶۰۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است.به گفته تحلیلگران، این تخمین درباره حجم خسارت اروپا از جنگ خوش‌بینانه به نظر می‌رسد؛ زیرا آنها هزینه‌های اسکان پناهندگان اوکراینی در کشورهای اروپایی و کمک‌های اروپا به شهروندان کم‌درآمد و فقیر خود برای پرداخت قبوض بالا انرژی را در نظر نگرفته‌اند.از سوی دیگر، نگرانی‌های گسترده‌ای درباره زمان پایان جنگ اوکراین و نیز فرسایش اقتصادی و مالی اروپا وجود دارد، در گزارش اخیر بانک مرکزی اروپا، جنگ اوکراین رشد اقتصادی را ۷ تا ۳.۷ درصد در سال جاری کاهش داده است.
همچنین "گلدمن ساکس"، بانک سرمایه‌گذاری جهانی گزارش داده است که جنگ نرخ رشد اقتصادی ۱۹ منطقه یورو را ۱.۴درصد کاهش می‌دهد.به گفته تحلیلگران، کشورهای اتحادیه اروپا که بخشی از بلوک اتحاد جماهیر شوروی سابق بودند، بیشترین ضرر از جنگ اوکراین را خواهند داشت که این امر معضل پرداخت هزینه‌ها را افزایش می‌دهد زیرا درخواست‌ها برای پرداخت هزینه‌های جنگ و پیامدهای آن نیز بیشتر می‌شود.جنگ اوکراین هزینه امنیتی و دفاعی در اتحادیه اروپا را نیز افزایش داده است که به معنای افزایش تامین مالی از طریق بدهی است؛ برای نمونه آلمان قصد دارد حدود یک تریلیون دلار برای مدرن‌سازی ارتش خود هزینه کند.در زمینه انرژی نیز پیامدهای جنگ و قطع جریان گاز طبیعی و مشتقات نفتی روسیه باعث افزایش شدید و بی‌سابقه قیمت آن شد و سهم بسزایی در زمینه افزایش نرخ تورم داشت به گونه‌ای که برای اولین بار این تورم در اروپا بالاتر از نرخ تورم آمریکا است.
در این میان معاون نخست‌وزیر بلغارستان تهدید کرد اگر این کشور از ممنوعیت پیشنهادی بروکسل علیه نفت روسیه معافیت نگیرد، از مجموعه تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا حمایت نخواهد کرد. «آسن واسیلوف» معاون نخست‌وزیر بلغارستان اواخر گفت اگر این کشور حوزه بالکان از ممنوعیت پیشنهاد شده خرید نفت روسیه معافیت نگیرد، از مجموعه تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه مسکو حمایت نخواهد کرد.
مجارستان، اسلواکی و جمهوری چک سه کشور محصور در خشکی همگی به شدت به نفت خام روسیه که از طریق خطوط لوله دوران شوروی منتقل می‌شود، وابسته و برای تامین منابع جایگزین با چالش مواجه هستند و خواستار معافیت از این ممنوعیت شده‌اند. بلغارستان نیز درخواست معافیت داده است. در پی این اختلافات، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین روز شنبه در گفت‌وگو با شبکه «فاکس‌نیوز» اعتراف کرد که بین کشورهای اتحادیه اروپا در خصوص موضوع تحریم روسیه اتحاد وجود ندارد. ».وزیر خارجه اتریش نیز با رد پیوستن این کشور به ناتو، از مخالفت با تحریم گازی روسیه خبر داد.در همین حال مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به کشورهای اروپایی پیشنهاد داده است که از ذخایر ارزی مسدود شده روسیه برای بازسازی اوکراین استفاده کنند. عضو ایرلندی پارلمان اروپا نیز ضمن بیان اینکه اگر بروکسل نفت روسیه را نخرد، طرف دیگری این کار را خواهد کرد گفت مردم عادی در اروپا هزینه این تحریم‌ها را پرداخت خواهند کرد.«کلر دالی» از نمایندگان پارلمان اروپا از ایرلند، گفت که تحریم نفت روسیه جنگ اوکراین را متوقف نمی‌کند و جان هیچ کسی را در این کشور نجات نمی‌دهد.
از سوی دیگر رئیس جمهور روسیه در مراسم سالگرد پیروزی کشورش در جنگ جهانی دوم گفت، اکنون نیز مسکو در حال دفاع از امنیت سرزمین مادری است.«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه گفت، روسیه در حال دفاع از امنیت سرزمین مادری و منطقه دونباس است.رئیس جمهور روسیه در مراسم سالگرد پیروزی کشورش در جنگ جهانی دوم خاطرنشان کرد که مسکو در آن زمان علیه «فاشیسم» مبارزه کرده و پیروز شد.
در این میان اما به دنبال اعلام تحریم‌های جدید واشنگتن علیه مسکو، دولت کانادا از تحریم ۲۷ فرد و ۵ نهاد روسی خبر داد. همچنین لیندسی گراهام سناتور ارشد کنگره آمریکا خواستار گسترش ناتو و افزودن روسیه به فهرست کشورهای حامی تروریسم شد.نخست‌وزیر ژاپن اما با بیان اینکه تصمیم سختی برای تحریم نفت روسیه گرفتند، گفت این تصمیم اما برای حفظ نظم جهانی مهم بود. از سوی دیگر معاون وزیر خارجه روسیه درباره استفاده از اموال توقیفی این کشور در اروپا برای بازسازی اوکراین هشدار داد.
لازم به ذکر است بر اساس نتایج تحقیق یک بنیاد خیریه انگلیسی، شمار افرادی که در تأمین وعده‌های غذایی روزانه مشکل دارند، از آغاز سال جاری میلادی بیش از پنجاه درصد افزایش داشته است.نتایج این تحقیق که با همکاری موسسه «یوگاو» انجام شده همچنین نشان داده است که حدود ۷.۳ میلیون نفر از مردم انگلیس با فقدان امنیت غذایی مواجه هستند که ۲.۶ میلیون نفر آن را کودکان تشکیل می‌دهند. این آمار نسبت به تحقیقات انجام شده در اولین ماه سال جاری میلادی ۴.۷ میلیون نفر افزایش داشته است.در این میان، شمار خانوارهای دارای فرزند که فقدان امنیت غذایی را تجربه می‌کنند از ۱۲.۱ درصد در آغاز سال جاری میلادی به ۱۷.۲ درصد در ماه آویل رسیده است.
کد مطلب: 122489
 
Share/Save/Bookmark