میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۳۹
 
 
در دیدار وزرای خارجه ایران و ونزوئلا تاکید شد
امضای سند همکاری ۲۰ ساله تهران-کاراکاس
امضای سند همکاری ۲۰ ساله تهران-کاراکاس
 
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت که نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا در ماه‌های آینده به تهران سفر می‌کند و در آن سفر سند همکاری ۲۰ ساله دو کشور امضا خواهد شد.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیروز پس از دیدار و گفت‌وگو با «فلیکس پلاسنسیا» همتای ونزوئلایی در نشست خبری مشترک حضور یافت و به تشریح مذاکرات انجام شده پرداخت.
امیرعبداللهیان در ابتدای این نشست خبری ضمن خوشامد به همتای ونزوئلایی برای سفر به تهران اظهار داشت: توافق کردیم نقشه راه همکاری‌های ۲۰ ساله ایران و ونزوئلا را در ادامه گفت‌وگوهایمان ترسیم کنیم. قبل از پایان سال جاری میلادی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور در تهران برگزار می‌شود. نقشه راه همکاری‌های بلندمدت دو کشور را فعال خواهیم کرد.
وزیر خارجه گفت‌: نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا در ماه‌های آینده به ایران سفر می‌کند و در آن سفر سند همکاری ۲۰ ساله امضا خواهد شد. همه اینها تأییدی بر این است که روابط دو کشور مسیر رو به رشدی را طی می‌کند. ما در تمامی زمینه‌های فنی، اقتصادی، تجاری و علم و فناوری در حوزه معدن و همکاری در حوزه انرژی در سال‌های اخیر توافقات خوبی بین دو کشور داشتیم و بخش‌های مهمی در حال اجراست.وی در این باره گفت: جمهوری اسلامی ایران از مردم ونزوئلا و رئیس جمهور مادورو و همه نهادهای قانونی در ونزوئلا حمایت می‌کند.
امیرعبداللهیان ادامه داد: اقدام اخیر در دستگیری یکی از دیپلمات‌های ونزوئلا در دماغه سبز و استرداد آن به آمریکا را یک راهزنی می‌دانیم و اقدامی نادرست و غیرسازنده از سوی آمریکا و تعرض به حاکمیت ونزوئلا می دانیم.
وزیر خارجه کشورمان بیان کرد: در مسیر همکاری‌های دوجانبه در مرحله‌ای هستیم که کالاهای ایرانی در شهرهای مختلف ونزوئلا در دسترس مردم قرار دارد و این فرصت خوبی برای تجار و بازرگانان ایرانی است که در مسیر همکاری‌های بازرگانی بین دو کشور از این فرصت نیز استفاده لازم را به عمل بیاورند.امیرعبداللهیان ادامه داد: مایلم از بخش خصوصی در ایران دعوت کنم و تأکید می‌کنم که ونزوئلا فرصت جدیدی برای توسعه همکاری‌های دوجانبه است و بخش خصوصی ما در همه حوزه‌ها می‌توانند وارد همکاری با ونزوئلا بشوند.
وزیر امور خارجه ونزوئلا نیز، روابط تهران- کاراکاس را راهبردی توصیف کرد و گفت: قبل از پایان سال میلادی در کمیسیون مشترک در تهران حضور خواهیم یافت تا نقشه راه ۲ کشور را برای آینده ترسیم کنیم.
فلیکس پلاسنسیا گونسالس وزیر خارجه ونزوئلا سفر به ایران را نخستین سفر خارجی خود در دوره مسوولیتش عنوان و روابط ایران و ونزوئلا را راهبردی ارزیابی کرد.وزیر خارجه ونزوئلا با ابراز خرسندی از حضور در ایران و دیدار با سید ابراهیم رییسی رییس‌جمهوری اسلامی ایران، گفت: قبل از پایان میلادی در کمیسیون مشترک در تهران حضور خواهیم یافت تا نقشه راه دو کشور را در آینده ترسیم کنیم. این سند و نقشه راه یک برنامه درازمدت خواهد بود.گونسالس با قدردانی از همتای ایرانی خود برای محکومیت نقض حاکمیت و حقوق ملت ونزوئلا از سوی آمریکا، خاطرنشان کرد: آمریکا به شکل آشکار حاکمیت ما را نقض کرده و نماینده دولت ملی ونزوئلا برای مذاکرات با اپوزیسیون را ربوده و به شکل غیرقانونی به آمریکا فرستاده است. ما این اقدام را به شکل قاطع محکوم و از تعهد دولت ایران برای محکومیت این اقدام تشکر می‌کنیم.
وی اقدام آمریکا برای ربودن این مقام ونزوئلایی را علیه میثاق بین‌المللی ملل عنوان کرد و گفت: ونزوئلا عضو سازمان ملل بوده و خواستار همبستگی کشورها در این زمینه است.وزیر خارجه ونزوئلا با تبریک شصتمین سالگرد جنبش عدم تعهد، یادآور شد: پس ایران، نیکلاس مادورو رییس جمهوری ونزوئلا رییس هفدهمین اجلاس سران کشورهای جنبش عدم تعهد بود که سپس این سمت را به جمهوری آذربایجان واگذار کرد.گونسالس با اشاره به پیشینه ۷ هزار ساله فرهنگ و تمدن ایران و تجربه فراوان مردم کشورمان در موضوع مقاومت، گفت: تمایل داریم مقاومت را از مردم ایران بیاموزیم.
کد مطلب: 120085
 
Share/Save/Bookmark