میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۳
 
 
همزمان با تحرکات غرب برای برهم زدن ثبات منطقه مطرح شد؛
همکاری ایران و روسیه ضامن امنیت قفقاز
همکاری ایران و روسیه ضامن امنیت قفقاز
 
معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران بعد از دیدار با مقامات روسیه در مسکو گفت که دو طرف روابط رو به رشدی داشته و برای تقویت آن مکانیزم‌هایی تعبیه کرده‌اند و حوزه قفقاز جزو حوزه‌هایی است که مسکو و تهران همکاری خوبی دارند.
علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در سفری که به روسیه داشت با مقامات این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.وی درباره محتوای این دیدار گفت: دو طرف ضمن مرور روابط دوجانبه در چند ماه گذشته، چارچوب‌ها و سازوکارهایی را برای پیشبرد روابط با توافق یکدیگر تعبیه کردند.معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران درباره دیدار با مقامات روسیه گفت: مناسبات ایران و روسیه فقط محدود به موضوع سوریه نبوده و نیست؛ تهران و مسکو در حوزه قفقاز همکاری‌های بسیار خوبی با یکدیگر دارند و چارچوب ۳+۳ الگوی بسیار خوبی برای امنیت‌سازی منطقه‌ای در حوزه قفقاز است.معاون سیاسی وزیر امور خارجه به اضافه شدن روسیه به نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به پیشنهاد ایران اشاره کرد و افزود: موضوع افغانستان نیز یک زمینه همکاری خیلی خوب منطقه‌ای ایران و روسیه برای امنیت‌سازی در این کشور است به ویژه در شرایطی که غربی‌ها حضور به اصطلاح عینی خود را در افغانستان پایان داده‌اند. باقری درباره جزئیات سفرش به روسیه اظهار داشت: در دیدار با همتایان خود در روسیه، دو طرف بار دیگر ضمن مرور روابط تهران - مسکو در چند ماه گذشته، برآوردی از وضعیت در دوره جدید داشتند و بر همین اساس هم چارچوب‌ها و سازوکارهایی را برای پیشبرد روابط با توافق هم تعبیه کردیم.وی ادامه داد: اینگونه تعاملاتی که میان وزارت خارجه‌های ایران و کشورهای همسایه وجود دارد، هم بسترساز توسعه مناسبات و هم تحکیم کننده روابط در عرصه‌های مختلف به ویژه اقتصادی خواهد بود که می‌تواند پشتوانه مستحکمی هم برای استقرار ثبات و امنیت منطقه‌ای باشد و هم زمینه ساز توسعه و رفاه کشور و مردم را فراهم کند.
لازم به ذکر است در ادامه روابط دو جانبه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از اضافه شدن ۳ بندر روسیه به مقاصد بارهای صادراتی ایران خبر داد. کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: در راستای سیاست‌های کلان دولت مبنی بر توسعه تجارت خارجی با روسیه و کشور‌های دریای خزر، مقاصد صادراتی ایران را متنوع‌تر کرده و هم اکنون علاوه بر بندر سالیانکا، سه بندر ماخاچ کالا، وی تی اس و علیا نیز به جمع مقاصد صادراتی ایران در روسیه اضافه شده‌­اند.این تصمیم اقدام به منظور سرعت­‌بخشی به انجام عملیات تخلیه و بارگیری و نیز افزایش تردد کشتی‌ها به بنادر روسیه بوده تا بتوان همزمان با استفاده بیشتر از ظرفیت­‌های ناوگان کشتیرانی دریای خزر، حمل کالا‌های صادراتی و ترانزیتی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را افزایش داد. پیش‌بینی می‌شود سرعت کشتی‌ها، سرعت سفر و سرعت تخلیه و بارگیری افزایش پیدا کرده و کالا‌های بیشتری به مقاصد روسیه حمل شود.
از سوی دیگر در بعد دیگر روابط دو کشور، هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی مجمع پارلمانی امنیت جمعی روسیه وارد مسکو شد. لازم به ذکر است مدیر اطلاعات ملی آمریکا با تکرار ادعاها درخصوص انتقال پهپادهای ساخت ایران به روسیه گفت که مسکو به دنبال انواع دیگر تسلیحات ایرانی است.
آوریل هاینز مدیر اطلاعات ملی آمریکا در گفت‌وگو با شبکه ان‌بی‌سی ادعای اثبات نشده برخی مقامات غربی و آمریکایی مبنی بر انتقال پهپادهای ساخت ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین را تکرار کرد و گفت: مسکو به دنبال دریافت انواع دیگر تسلیحات از سوی تهران است، چیزی که باتوجه به ظرفیت آنها بسیار نگران کننده است.
مقامات غربی و آمریکایی و به‌ویژه اوکراینی‌ها با هدف تحت فشار قرار دادن ایران تلاش کرده‌اند پای ایران را به جنگ اوکراین بکشانند و به‌طور مکرر ادعا می‌کنند که روسیه از پهپادهای ساخت ایران در حملات خود علیه اوکراین استفاده می‌کند.این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است. آوریل هاینز در بخش دیگری از این مصاحبه به موضوع ناآرامی‌های اخیر در ایران پرداخت و قابل توجه توصیف کرد و گفت که حکومت ایران این ناآرامی‌ها را تهدیدی قریب‌الوقوع علیه خود نمی‌بیند.وی همچنین مدعی شد که سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی ایران، چه در داخل و چه در خارج از این کشور موضعی تهاجمی در برخورد با منتقدان اتخاذ کرده‌اند.
مقامات آمریکایی در هفته‌های گذشته آشکارا تلاش کرده‌اند به دخالت در امور داخلی ایران بپردازند و با ادعای حمایت از حقوق مردم ایران به ناآرامی‌ها دامن زده‌اند.آنها در حالی مدعی حمایت از مردم ایران هستند که کماکان به تحریم‌های ظالمانه خود علیه کشورمان ادامه می‌دهند، تحریم‌هایی که به‌طور مستقیم زندگی روزانه مردم و معیشت آنها را هدف قرار می‌دهد.
کد مطلب: 124559
 
Share/Save/Bookmark