میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۱۴
 
 
قربانیان وابستگی دولتمردان
جشن روز استقلال آمریکا در حالی برگزار شد که به رغم تقلای رسانه‌ها از جمله فارسی زبانان برای نشان دادن...
جشن روز استقلال آمریکا در حالی برگزار شد که به رغم تقلای رسانه‌ها از جمله فارسی زبانان برای نشان دادن چهره‌ای امن و ارمانی برای زندگی که با برجسته سازی دادن شهروندی به یک ایرانی و آتش بازی روز استقلال صورت می‌گرفت، بر اثر وقوع تیراندازی در جریان مراسم در هایلند پارک در شهر شیکاگو در ایالت ایلینوی آمریکا ۶ تن کشته و ۲۴ نفر زخمی شدند. در همین حال مقامات اداره پلیس شیکاگو اعلام کردند بر اثر تیراندازی‌های مختلف در تعطیلات آخر هفته در این شهر، ۳۷ نفر زخمی و ۷ تن دیگر کشته شدند. در همین حال آمارها نشان می‌دهد هر هفته دهها نفر بر اثر تیراندازی‌های خیابانی به قتل می رسند و در مواردی نیز کشتارهای دسته جمعی صورت می‌گیرد که به رگبار بستن دانش آموزان یک مدرسه به دست یک نوجوان با دهها کشته و زخمی نمودی از آن است.
یک سازمان سوئیسی فعال در امور مربوط به مالکیت اسلحه در گزارشی عنوان کرد، در ایالات متحده آمریکا به ازای هر ۱۰۰ آمریکایی ۱۲۰ تفنگ وجود دارد و به این ترتیب این کشور تنها کشور جهان است که در آن تعداد تسلیحات در اختیار مردم غیر نظامی بیشتر از تعداد مردم است.تحقیقات سازمان مذکور تخمین می‌زند که آمریکایی‌ها مالک ۳۹۳ میلیون قبضه از آمار ۸۵۷ میلیون قبض سلاح موجود تحت مالکیت غیرنظامیان هستند و این رقم معادل ۴۶ درصد از این ذخیره جهانی مربوط به سلاح‌های متعلق به غیرنظامیان است.در طول این ۲۲ سال، بیش از ۱۰۰ مورد تیراندازی دسته جمعی در آمریکا رخ داده و بیش از ۲۰۰۰ نفر قربانی این تیراندازی‌ها شده‌اند.
نکته قابل توجه به این وضعیت ناامنی و بحرانی، نوع رفتار دولتمردان آمریکاست چنانکه دیوان عالی آمریکا علی‌رغم تیراندازی‌های خونین در این کشور با صدور حکمی از آزادی حمل سلاح توسط شهروندان در اماکن عمومی حمایت کرد. همچنین کنگره نیز در مصوبه‌ای دو حزبی ادعای مقابله با آزادی حمل سلاح را سر داده، صرفا از افزایش سن فروش سلاح به افراد بالای ۲۱ سال و نیز توجه به سوابق و گذشته افراد در زمان فروش سلاح بسنده کرده و هیچ طرحی برای مقابله با صدها میلیون سلاح که در دست مردم می‌باشد، نداشته است.
آمارها نشان می‌دهد که بسیاری از دولتمردان کاخ سفید و نمایندگان کنگره رسما وابسته به کارخانه‌های اسلحه سازی می‌باشند که برای حفظ منافع اقتصادی و سیاسی اقدامی مغایر با خواست آنها صورت نمی‌دهند که نتیجه آن نیز استمرار آزادی حمل سلاح و البته خشونت پلیس علیه شهروندان است که سالانه جان هزاران نفر را می‌گیرد در حالی که سران این کشور همچنان ادعای حقوق بشر سر می‌دهند.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 123154
 
Share/Save/Bookmark