میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۴۹
 
 
استفاده ائتلاف سعودی از ۱۵ نوع سلاح ممنوعه آمریکایی و انگلیسی
مرگ دسته‌جمعی در کمین ۲ میلیون کودک آواره یمنی
مرگ دسته‌جمعی در کمین ۲ میلیون کودک آواره یمنی
 
صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد که تعداد آوارگان در یمن به چهار میلیون و سیصد هزار نفر از جمله دو میلیون کودک افزایش یافته است در حالی که محاصره آنها را در استانه مرگ دسته جمعی قرار داده است.
یونیسف دلیل اصلی آوارگی در یمن را تجاوز ائتلاف سعودی- اماراتی دانست که بیش از ۷ سال است ادامه دارد.پیش از این، «التحالف الیمنی لرصد انتهاکات حقوق الإنسان فی الیمن» (ائتلاف یمنی ویژه رصد نقض حقوق بشر در یمن) در گزارش خود اعلام کرده بود، هشت سال جنگ یمن به مثابه چندین دهه برای کودکان یمنی بود یعنی، در این مدت ۳۱۸۲ کودک یمنی شامل ۲۷۹۵ پسر و ۳۸۷ دختر در ۲۰ استان یمن کشته شدند.صندوق کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) در پیامی در توییتر نوشت:‌ عامل اصلی آوارگی و پناهندگی در یمن، جنگ و درگیری است.براساس گزارش نوامبر گذشته سازمان ملل، جنگ در یمن ۳۷۷هزار یمنی را به کام مرگ کشاند. از این میان ۴۰ درصد از آنها به صورت مستقیم در نتیجه حملات کشته شدند.سازمان ملل همواره نسبت به وخامت اوضاع در یمن هشدار می‌دهد. این سازمان پیشتر اعلام کرد که حدود دو میلیون کودک در یمن به دلیل سوء تغذیه حاد نیاز به درمان دارند که از این تعداد ۳۶۰ هزار نفر در معرض خطر مرگ قرار دارند.منابع محلی یمنی از جان باختن کودکان و غیرنظامیان به دلیل مین‌ها و بمب‌های عمل نکرده ائتلاف سعودی خبر دادند.شمار قربانیان مین‌ها و بمب‌های خوشه‌ای به جا مانده از جنگ ائتلاف متجاوز سعودی در یمن همچنان در حال افزایش است. به طوری که فقط در دوره آتش بس اخیر، بیش از ۲۵۵ نفر از جمله ۸۴ کودک قربانی شدند.
«احمد محمد زبیبه» خبرنگار المیادین در صنعا گفت: این کودک قربانی بمب‌های به جامانده از جنگ ائتلاف متجاوز سعودی در منطقه «نهم» در شمال شرق صنعا است. او اینجا در یکی از بیمارستان‌های صنعا بستری شده در حالی که دستش قطع و ترکش‌های ناشی از انفجار یکی از مین‌های به جامانده از جنگ در کل بدنش پخش شده است. در طول سال‌های جنگ، دولت نجات ملی در صنعا سه میلیون بمب و مین به جامانده از جنگ را خنثی و پاکسازی کرده است.امین سلمان کارشناس و متخصص فنی در امور بمب‌های خوشه ای افزود در طول این مدت بیش از ۱۵ نوع بمب و مهمات خوشه‌ای استفاده شده که شواهد حاکی است ۹ نوع آن در آمریکا، دو نوع در انگلیس و ۴ نوع در برزیل ساخته شده است. خبر دیگر آنکه رئیس شورای عالی سیاسی یمن گفت: سازمان ملل باید فرودگاه صنعا را به صورت کامل و بدون هیچ گونه محدودیت بازگشایی کند.
"مهدی المشاط" رئیس شورای عالی سیاسی یمن در دیدار با وزیر حمل و نقل دولت نجات ملی در صنعا گفت: سازمان ملل باید به گشودن مقاصد جدید برای فرودگاه بین المللی صنعا طبق ملزومات و تعهدات مندرج در توافق آتش بس عمل و در نهایت فرودگاه صنعا را به صورت کامل و بدون هیچ گونه محدودیت بازگشایی کند.وی افزود: بازشدن مقاصد جدید برای پرواز‌ها از فرودگاه صنعا به منظور کاهش رنج شهروندان این کشور، ضروری است و پرواز‌ها از صنعا با هدف درمان، مهاجرت. خدمت رسانی به دانشجویان و بازرگانان صورت می‌گیرد.المشاط تصریح کرد: ما تمام تلاش خود را برای ارائه تمام خدمات و تسهیلات لازم به مسافران ورودی به فرودگاه صنعا و خروجی از آن به کار می‌گیریم. همچنین یک وب‌سایت یمنی در پی سفر هیأتی آمریکایی به «حضرموت» نوشت، سفرهای هیأت‌های آمریکایی به این استان بویژه شهرهای ساحلی آن نشان دهنده جاه‌طلبی‌های آمریکا در مناطق نفت‌خیز یمن است.
یکشنبه هفته جاری، یک هیأت آمریکایی در پوشش «تیم امور عمرانی» وارد منطقه «بروم» در «حضرموت» یمن شد و با مقامات محلی این منطقه دیدار کرد.وب سایت «۲۶ سبتمبر» در گزارشی در همین خصوص نوشت: سفر هیأت آمریکایی به شهر ساحلی بروم تحت عنوان تیم امور عمرانی نیروهای آمریکایی و به بهانه بازرسی پروژه‌های خدماتی، ماهیت واقعیت این جاه‌طلبی‌ها و نیات خصمانه آمریکا برای ایجاد پایگاه نظامی و تسلط بر سواحل و اماکن راهبردی یمن است.این وب‌سایت یمنی تأکید کرد، این اقدام اهداف واقعی تجاوز به یمن را آشکار می‌کند و بقیه، تنها ابزارهایی برای اجرایی کردن این اهداف هستند.
کد مطلب: 123550
 
Share/Save/Bookmark