میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۰۹
 
 
فرو ریختن ارزش لیر، نارضایتی مردم‌ از دولتمردان ترکیه را تشدید کرد
ترند شدن هشتگ «اردوغان استعفا»
ترند شدن هشتگ «اردوغان استعفا»
 
در پی بالا گرفتن نارضایتی‌ها در ترکیه از عملکرد رئیس‌جمهور این کشور پس از کاهش بی‌سابقه ارزش لیر و مشکلات اقتصادی، مردم ترکیه هشتگ «اردوغان استعفا» را در توئیتر ترند کردند.
دیروز کاربران توییتر در ترکیه با ترند کردن هشتگ «اردوغان استعفا» خواستار کناره‌گیری وی شدند. هشتگ‌هایی که بالاتر از اردوغان استعفا در توییتر ترکیه ترند شده، به ترتیب ülkeiflasediyor (کشور ورشکست می‌شود)، Dollar۱۰TL (دلار ۱۰ لیری) و pazartesi (دیروز در اشاره به کاهش ارزش لیر در معاملات ) است.این درخواست در پی نارضایتی‌های گسترده در ترکیه پس از سقوط شدید ارزش لیر در برابر دلار و همچنین مشکلات اقتصادی مطرح شده است.
پس از آنکه رجب طیب اردوغان دستور اخراج سفرای ایالات متحده و ۹ کشور غربی دیگر را صادر کرد، لیر ترکیه در ادامه روند نزولی خود، با کاهش ارزش بی‌سابقه ۱.۶ درصدی در برابر دلار در آغاز معاملات آسیایی امروز (دوشنبه) همراه شد. هفته گذشته، ارزش پول ترکیه پس از آنکه بانک مرکزی این کشور (CBRT) بار دیگر نرخ بهره را با وجود افزایش تورم، ۲۰۰ واحد پایه کاهش داد، در پایین‌ترین سطح خود قرار داشت. بسیاری از نمایندگان پارلمان ترکیه و کارشناسان اقتصادی این اقدام بانک مرکزی را بی‌ملاحظه و در عین حال یک شوک عنوان کرده‌اند.ارزش لیر هم‌اکنون به ۹.۷۸ لیر در برابر دلار رسیده و از ابتدای سال میلادی جاری ۲۴ درصد ارزش خود را از دست داده و کماکان روی مدار نزولی است.به باور مخالفان سیاسی اردوغان، درخواست وی برای اخراج سفرای غربی تلاشی بود برای منحرف کردن توجهات از مشکلات اقتصادی ترکیه.بسیاری از تحلیلگران می‌گویند کاهش نرخ بهره باعث تشدید افزایش تورم و کاهش بیشتر ارزش لیر می‌شود که به زودی می‌تواند بانک مرکزی را وادار به تغییر مسیر کند.
بالا گرفتن تنش سیاسی بین ترکیه و فضای بین‌الملل باعث شد در معاملات اخیر شاهد ریزش بیشتر لیر ترکیه در بازار ارز جهانی باشیم.پس از آنکه رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، دستور اخراج ۱۰ سفیر خارجی از جمله سفیر آمریکا را صادر کرد، در معاملات اولیه، ارزش لیر ۱.۶ درصد ریخت و به پایین‌ترین سطح خود در تاریخ معاملات رسید.هفته پیش هم هفته خوبی برای لیر نبود چرا که بانک مرکزی این کشور نیز نرخ بهره آن را کاهش داد که باعث شد دوباره ارزش لیر پایین‌تر بیاید.«تیم آش» کارشناس مؤسسه بلوبی می‌گوید:‌من نگران بازارهای مالی ترکیه هستم به طور قطع شاهد فشار سنگین فروش لیر در بازار ترکیه خواهیم بود. وی تأکید کرد: همه ما می‌دانیم رئیس‌کل بانک مرکزی ترکیه هیچ الزامی برای بالا بردن نرخ بهره حس نمی‌کند و تنها راه مقابله با شرایط کنونی خرج کردن ذخایر ارز خارجی است که بانک مرکزی ترکیه فعلاً ندارد.اردوغان به وزارت امور خارجه ترکیه دستور داده بود که به خاطر آنکه ۱۰ سفیر خارجی درخواست آزادی عثمان کاوالا یک تاجر را که از سوی دولت دستگیر شده و در زندان به سر می‌برد ارائه داده‌اند آنها را به عنوان عنصر نامطلوب از آنکارا اخراج کند.
در این میان خبرگزاری آناتولی گزارش داد که رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه امروز برای سومین بار از زمان پایان جنگ سال گذشته قره‎باغ کوهستانی، به جمهوری آذربایجان سفر می‌کند.در ادامه دید و بازدیدهای مقام‌های آنکارا و باکو از پایتخت‌های دو طرف، قرار است رئیس‌جمهور ترکیه به جمهوری آذربایجان سفر و از منطقه قره‌باغ دیدن کند.خبرگزاری آناتولی ترکیه درباره برنامه سفر رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه به جمهوری آذربایجان گزارشی منتشر کرد.
طبق گزارش این رسانه دولتی، اردوغان امروز به جمهوری آذربایجان می‌رود. رئیس‌جمهور ترکیه از زمان پایان جنگ ۴۴ روزه باکو و ایروان بر سر قره‌باغ کوهستانی، دو بار به باکو رفته است. آناتولی خبر داد، رئیس‌جمهور ترکیه ضمن دیدار با الهام علی‌اف همتای خود در جمهوری آذربایجان در مراسم افتتاح فرودگاه بین‌المللی «فضولی» شرکت می‌کند. فضولی یکی از شهرهای قره باغ است که در جنگ سال گذشته تحت کنترل باکو در آمد.رئیس‌جمهور ترکیه در شرایطی در نظر دارد که از فرودگاه فضولی در دیدن کند که در جریان سفر ماه ژوئن ۲۰۲۱ خود به جمهوری آذربایجان، از شهر «شوشا» در قره‌باغ کوهستانی بازدید کرده بود.
طبق گزارش آناتولی، «اردوغان و علی‌اف در جریان این سفر (سفر ماه ژوئن رئیس‌جمهور ترکیه به جمهوری آذربایجان) بیانیه شوشا را امضا کردند؛ توافقی که تمرکز آن روی همکاری دفاعی و ایجاد مسیرهای جدید حمل و نقل جدید بود».در ادامه گزارش این رسانه دولتی ترکیه درباره «بیانیه شوشا» آمده است: «این توافق همچنین تایید می‌کند که ترکیه و (جمهوری) آذربایجان در مواجهه با هرگونه تهدید خارجی با هم همکاری خواهند کرد». اولین سفر رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه به جمهوری آذربایجان، دسامبر ۲۰۲۰ انجام شد و او به عنوان میهمان ویژه در رزمایش نظامی باکو به مناسبت پیروزی در جنگ قره باغ سخنرانی کرده بود. اردوغان تلاش دارد تا در روابط با باکو راهی برای ورود به دریای خزر و ایجاد شبکه‌های از منابع انرژی را ایجاد نماید. روندی که زمینه ساز رفتارهای بعضا بحران ساز ترکیه در منطقه شده است. خبر دیگر آنکه وزارت امور خارجه فرانسه به دستور رئیس جمهور ترکیه مبنی بر اخراج سفرای ده کشور اروپایی واکنش نشان داد.وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد تاکنون ابلاغی رسمی درخصوص قصد ترکیه برای اخراج سفیر این کشور دریافت نکرده است.
کد مطلب: 120157
 
Share/Save/Bookmark