میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۱۹:۱۳
 
 
احتمال تعطیلی لیگ برتر و كنار گذاشته شدن پيروزي و استقلال از آسيا
فوتبال ایران در وضعیت فوق‌العاده
فوتبال ایران در وضعیت فوق‌العاده
 

کنفدراسیون فوتبال آسیا با تاکید بر اینکه اعضای هیئت مدیره معرفی شده استقلال و پيروزي مورد تایید این کنفدراسیون نیست مهلت جدیدی را برای برطرف کردن مشکلات باشگاه ها جهت حرفه ای شدن تعیین کرد که در صورت عملی نشدن، سهمیه‌های ایران کم خواهد شد.
عزیز محمدی رئیس سازمان لیگ برتر روز گذشته با حضور در نشست کمیته رسانه های فدراسیون فوتبال ضمن بیان این مطلب افزود: پس از آنکه در نامه ای اعضای هیئت مدیره دو باشگاه استقلال و پيروزي را به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال کردیم، این کنفدراسیون با تاکید بر اینکه این دو هیئت مدیره از نظر AFC قانونی نیستند از فوتبال ایران خواست تا نسبت به رفع مشکلات باشگاه ها اقدام کند.
وی ادامه داد: کنفدراسیون فوتبال آسیا تاکید دارد که اعضای جدید هیئت مدیره دو باشگاه استقلال و پيروزي باید به ثبت شرکت ها برسند و پس از آن به این کنفدراسیون معرفی شوند. در صورتی که تا روز ۱۴ اکتبر تمامی مدارک استقلال و پيروزي و سایر باشگاه ها به دست کنفدراسیون فوتبال آسیا نرسد احتمال کسر سهمیه‌های ایران و حذف این دو تیم پرطرفدار از فصل آینده رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا وجود دارد.
عزیز محمدی خاطرنشان کرد: علاوه بر استقلال و پيروزي برخی باشگاه ها هنوز نتوانسته اند مدارک شان را برای گرفتن پروانه حرفه ای کامل کنند. باشگاه های داماش ، سرچشمه و فجرسپاسی مشکلات بیشتری نسبت به تیم های دیگر دارند و باید تمام مدارک شان را به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال کنند.
وی افزود: باشگاه های راه آهن ، ملوان ، سایپا ، فولاد و صبا نیز هرکدام نواقصی دارند که باید تا قبل از پایان مهلت جدید کنفدراسیون فوتبال آسیا نواقص شان را برطرف کنند و مدارک لازم را در اختیار سازمان لیگ قرار دهند تا به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال شود. در صورتیکه نتوانیم این مشکلات را برطرف کنیم قطعا برای گرفتن پروانه لیگ حرفه ای به مشکل خواهیم خورد.
رئیس سازمان لیگ برتر با تاکید بر اینکه وضعیت فوتبال بحرانی است و همه باید این مسئله را جدی بگیرند خاطرنشان کرد: فوتبال ایران تا سال ۹۱ باید بتواند شرایط برگزاری لیگ حرفه ای را کسب کند اما با روندی که در حال حاضر وجود دارد این امکان بسیار ضعیف است و وظیفه ماست که از حالا هشدارهای لازم را به مسئولان بدهیم.
محمدي درآمد سازمان ليگ از تبليغات را ۱۴ ميليارد تومان ذكر كرد و گفت: ۱۱.۵ ميليارد تومان هم حق پخش تلويزيوني مسابقات است كه صدا و سيما به ما مي‌دهد. اين موارد با كمك مالي كه ايرانسل به ما كرده است، در مجموع حدود ۳۰ ميليارد تومان مي‌شود كه اگر باشگاه‌ها نيز در مجموعه حدود ۳۰ ميليارد تومان درآمد كسب كنند روي هم ۶۰ ميليارد تومان
مي شود. اين در حالي است كه طبق استاندارد AFC باشگاه‌هاي ايران بايد حدود ۱۸۰ ميليارد تومان درآمد داشته باشند.
وی با تاکید بر اینکه برای گرفتن مجوز پروانه حرفه ای باشگاه ها باید طراز مالی مثبت داشته باشند به مشکلات تامین درآمد در باشگاه ها اشاره کرد و گفت: مصوبه مجلس در ممنوع كردن دستگاه‌هاي دولتي از هزينه كردن در ورزش حرفه‌اي به ضرر باشگاه‌هاي فوتبال است. در حال حاضر بسياري از باشگاه‌هاي ليگ برتر پول كافي براي پرداخت حقوق بازيكنان و مربيان خود را ندارند و به همين دليل ممكن است ليگ برتر در پايان نيم فصل لغو شود.
علیرضا دهقان رئیس کمیته تربیت بدنی و جوانان مجلس شورای اسلامی در مورد صحبت های عزیز محمدی مبنی بر احتمال تطعیلی لیگ در نیم فصل دوم به دلیل مشکلات مالی باشگاه ها عنوان کرد: فدراسیون فوتبال در گزارشی که به مجلس داده اعلام کرده تیم ها خصوصی شده‌اند و فقط بحث پيروزي و استقلال بود که این دو باشگاه هم خودشان درنگ می کنند. مگر رئیس جمهور دستور واگذاری این دو باشگاه به بخش خصوصی را نداده است پس چرا اجرا نمی شود؟ این دوستان خودشان حرفی نمی زنند و نمی گویند عیب کار کجاست.
این نماینده مجلس ادامه داد: اگر به عنوان قانونگذار بخواهم در چنین مسئله ای دخالت کنم به من این ایراد گرفته می شود که چرا در بخش اجرایی وارد شده ام. دو باشگاه پيروزي و استقلال باید خودشان موانع را پیدا کنند و بگویند چه موانعی در راه می بینند. آنها باید بگویند مشکل واگذاری چیست؟
دهقان با بیان اینکه لیگ برتر تعطیل نمی شود، گفت: می خواهند توپ را به میدان مجلس بیندازند درحالی که مجلس اگر مصوب کرده که منابع دولتی به فوتبال پول ندهند در بخش های دیگر دست فوتبال را باز گذاشته است. به عنوان مثال زمینه خصوصی شدن باشگاه ها را فراهم کردیم. وی تصریح کرد: پيروزي و استقلال همین شرایط را دارند. باید اول راهکار را بررسی کنند و سپس اگر به مشکل خوردند به مجلس بیایند و با ما صحبت کنند. ما در مجلس هستیم و قانون تعیین می کنیم که مسائل بهتر حل شود. آنها بیایند توضیحات خود را بدهند و نمایندگان مجلس را قانع کنند. حتما راهکارهایی برای حل شدن مسائل پیدا می کنیم. بهتر است دوستان یک طرفه قضاوت نکنند.

کد مطلب: 68479
 
Share/Save/Bookmark