میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۶
 
 
همزمان با تشدید بحران اقتصادی و بازگشت اروپا به عصر زغال سنگ صورت گرفت
چین‌ستیزی ۶۰۰ میلیارد دلاری گروه ۷
چین‌ستیزی ۶۰۰ میلیارد دلاری گروه ۷
 
در حالی با شدت گرفتن بحران اقتصادی ناشی از جنگ افروزی سران غرب در اوکراین برخی کشورهای اروپایی اعلام کردند می خواهند به دلیل کمبود گاز دوباره از زغال سنگ استفاده کنند که گروه ۷ به گای حمایت از مردم اروپا بودجه ۶۰۰ میلیارد دلاری برای مقابله با چین اختصاص داد.
تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از برنامه خود برای اجرای سیاست اضطراری سهمیه بندی گاز و استفاده دوباره از زغال سنگ به خاطر کمبود عرضه گاز روسیه خبر داده‌اند.طی هفته جاری آلمان، اتریش و هلند اعلام کردند که نیروگاه‌های زغال سنگ سوز می‌تواند به آنها برای گذر از زمستان پیش رو در سایه بحران کنونی کمبود گاز کمک کند.رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان و معاون صدر اعظم این کشور نیز گفته که دولت آلمان تصمیم تلخ استفاده دوباره از زغال سنگ را اتخاذ کرده است.اتریش هم اعلام کرده در شرایط اضطراری نیروگاه های خود را به وضعیت زغال سنگ سوز در خواهد آورد. هلند هم محدودیت استفاده از زغال سنگ در نیروگاه‌های این کشور را برداشته است.در حالی اروپا به سمت استفاده از سوخت کثیف و آلاینده زغال سنگ روی آورده که تا همین چند ماه پیش به طور جدی دنبال کنار گذاشتن سوخت‌های فسیلی و رفتن به سمت انرژی‌های سبز و پاک بود.دبیر مجلس فدرال روسیه گفت که این کشور و بلاروس قصد دارند رویکردی فعال‌تر در قبال استفاده از ارزهای ملی در معاملات دوجانبه در پیش گیرند.خبرگزاری بلومبرگ آلمان اعلام کرد این کشور به شهروندان خود هشدار داد در صورت توقف عرضه انرژی از روسیه منتظر دو ـ سه برابر شدن قیمت‌ها و مواجه شدن با روزهای سخت باشند.
اما در این میان به جای رسیدگی به وضعیت بحرانی مردم اروپا و آمریکا، سران گروه ۷ در نشست خود در آلمان با اختصاص بودجه ۶۰۰ میلیارد دلاری برای مقابله با طرح چند تریلیون دلاری «کمربند و جاده» چین موافقت کردند.«جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به این مساله گفت: آمریکا ۲۰۰ میلیارد دلار از سرمایه فدرال و بخش خصوصی را طی پنج سال آینده برای حمایت از سرمایه گذاری در کشورهای با درآمد پایین و درآمد متوسط در زمینه‌های مختلف اختصاص خواهد داد. بایدن افزود: باید شفاف بگویم، این یک کمک بلاعوض یا خیریه نیست. این یک سرمایه گذاری است که عایدی آن به همه خواهد رسید. «اورسولا فن درلین» رئیس کمیسیون اروپا نیز تاکید کرد که کشورهای اروپایی ۳۰۰ میلیارد دلار در پروژه‌های مختلف طی همین دوره ۵ ساله هزینه خواهد کرد تا جایگزینی پایدار برای طرح کمربند و جاده چین که شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در سال ۲۰۱۳ راه اندازی کرد، ایجاد کند.کشورهای غربی مدعی هستند که چین با این طرح به دنبال نفوذ به کشورهای ضعیف و وابسته کردن آنها است. براساس این گزارش، سران ایتالیا، کانادا و ژاپن نیز در مورد برنامه‌های خود در این زمینه صحبت کردند که برخی از از قبل اعلام شده بود. امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه و بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نیز در این طرح مشارکت خواهند کرد.
در این میان در سخنانی جنگ افروزانه «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌‌جمهور اوکراین در سخنرانی ویدئویی برای اجلاس هفت کشور اقتصادی جهان معروف به گروه هفت (G۷) با تأکید بر لزوم عرضه سامانه‌های دفاع موشکی به اوکراین برای مقابله با روسیه تصریح کرد که جنگ اوکراین باید تا زمستان امسال به پایان برسد.همزمان با آغاز نشست گروه ۷ در آلمان هزاران تظاهرات کننده به خیابان‌های مونیخ آمدند.به گزارش بخش تصویری شبکه تی آر تی ورلد، تظاهرات کنندگان می‌گویند که رهبران هفت کشور ثروتمند جهان نه تنها در پرداختن به موضوعات مربوط به گرسنگی جهانی و تغییرات اقلیمی ناموفق عمل کرده اند بلکه موجب تشدید بحران‌های جهانی شده اند که به درگیری‌های منطقه‌ای انجامیده است.به گفته این تظاهرات کنندگان، خود گروه ۷ مشکل اصلی است. این گروه سیاست‌های گسترش جهانی را دنبال می‌کند، عملیات‌های نظامی انجام می‌دهد و بازار‌های جهانی را تحت کنترل گرفته است. این‌ها منشا اصلی جنگ‌های جهانی و داخلی هستند.صدراعظم آلمان گفت در صورت حضور رئیس‌جمهور روسیه در اجلاس گروه ۲۰ به میزبانی اندونزی، درباره حضور خود در این نشست تصمیم‌گیری خواهد کرد.سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت این کشور به تحریم‌های ضد روسی غرب نمی‌پیوندد چرا که تحریم‌ها بیشتر از روسیه به ترکیه آسیب می‌زند.
در این میان به دنبال درخواست رئیس جمهور اوکراین برای ارسال سامانه دفاع هوایی به این کشور، کاخ سفید تایید کرد که سیستمهای دفاعی میان برد و دوربرد در اختیار ارتش اوکراین قرار خواهد داد.
ابراهیم کالین سخنگوی دولت ترکیه اعلام کرد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوراین کشور روز سه شنبه در یک نشست مشترک با ناتو، سوئد و فنلاند شرکت خواهد کرد. این نشست، قبل از نشست اصلی سران ناتو امروز در مادرید انجام خواهد شد. آمریکا از تحریم‌های جدید گروه هفت علیه صنایع دفاعی روسیه با هدف کاستن از توانایی نظامی این کشور خبر داد. در این میان سخنگوی وزارت خارجه روسیه ضمن هشدار درباره حضور اتباع کشورهای غربی در درگیری‌های اوکراین اعلام کرد که غرب دنبال ادامه این درگیری است. ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که کشورهای غربی هر کاری که ممکن است انجام می‌دهند تا درگیری در اوکراین ادامه یابد.
کد مطلب: 123091
 
Share/Save/Bookmark