میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۳۵
 
 
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر خواستار تصمیم‌گیری برای نجات برجام شد
بورل، مرد نطق‌های امیدبخش بدون کارکرد عملی
بورل، مرد نطق‌های امیدبخش بدون کارکرد عملی
 
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که هماهنگی مذاکرات رفع تحریم‌ها را برعهده دارد در ادامه سخنان امیدبخشش برای تعهد پذیر شدن غرب بدون آنکه اقدامی عملی از سوی او مشاهده شود، با تاکید بر اهمیت عنصر زمان، خاطر نشان کرد که اکنون زمان تصمیم گیری برای نجات برجام است.
جوسپ بورل که همواره به دنبال وعده درمانی و جلوگیری از فروپاشی روند مذاکرات به دلیل بدعهدی‌های طرف غربی بوده اما در عمل کارکردی برای تحقق حقوق ایران نداشته، همزمان با اوج گیری بحران اقتصادی غرب و نیاز این کشورها به منابع نفت و گاز ایران، نوشته است: هفت سال پیش، پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، آلمان، ایران و نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، یک توافق دیپلماتیک مهم منعقد کردند. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نتیجه بیش از یک دهه دیپلماسی فشرده در مورد برنامه هسته‌ای ایران بود و مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفت. این توافق مستلزم اراده سیاسی قابل توجهی بود که در سال ۲۰۱۵ به‌ویژه در ماه‌های پایانی مذاکرات منعقد شود.وی به نقش اتحادیه اروپا برای تحقق توافق سال ۹۴ اشاره کرد و یادآور شد:‌ تعامل دیپلماتیک اروپا به سال ۲۰۰۳ باز می گردد، زمانی که وزرای خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا برای اولین بار به تهران سفر کردند تا در مورد نگرانی های هسته ای با ایران گفتگو کنند. نماینده سابق اتحادیه اروپا در سیاست خارجی، خاویر سولانا در سال ۲۰۰۴ به آنها پیوست و در سال ۲۰۰۶، او موفق شد همه اعضای شورای امنیت را به حمایت از این تلاش وادار کند.
این مقام اتحادیه اروپا اضافه کرد: هدف ما همیشه این بوده است که توافقی را متعقد کنیم که به نفع همه باشد. یعنی به نفع اروپا، به نفع ایران و به نفع جامعه جهانی که همه ما به آن دست یافتیم. ما برجام را در جولای ۲۰۱۵ منعقد، آن را اجرا و حفظ کردیم.وی با بیان اینکه «این توافق محدودیت‌های شدیدی را برای فعالیت‌های هسته‌ای ایران و گسترده‌ترین رژیم نظارت و بازرسی که تاکنون توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) اجرا شده است، تضمین کرد» افزود: اجرایی شدن برجام منجر به کاهش ۹۸ درصدی ذخایر اورانیوم غنی شده ایران و حذف هزاران سانتریفیوژ شد. علاوه بر این، اعمال موقت پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سایر مقررات شفافیت برجام به آژانس اجازه می‌دهد تا هر سایت (اتمی) را که می‌خواهد، در ایران بازرسی کند.بورل اضافه کرد که در مقابل، برجام دورنمای مزایای اقتصادی ناشی از لغو تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل علیه ایران را فراهم کرد.
در همین حال سفیر آلمان در تهران خواستار حمایت از موضع مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای حفظ برجام و اتخاذ تصمیمات لازم در این زمینه شد.
سفارت آلمان در ایران با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر به نقل از سفیر این کشور در تهران خواستار حمایت از موضع جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای حفظ برجام شد.
در این پیام به نقل از هانس ادو موتسل آمده است: بیائید همگی از خواسته دلسوزانه جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حمایت کنیم؛ "اکنون زمان حفظ برجام است. این مسئولیت مشترک ماست که این توافق مهم را بازگردانیم. تصمیمات باید همین حالا گرفته شود." این مواضع در حالی مطرح می‌شود که «ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پنجشنبه شب گفت، واشنگتن این توهم را نداشته که بازگشت به برجام به‌زودی اتفاق می‌افتد.پرایس درباره طرح ادعایی جدیدی که «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته درباره بازگشت به اجرای کامل برجام پیشنهاد داده گفت:‌ «با شرکای اروپایی خود در ارتباط مستقیم هستیم و در حال بررسی آن هستیم و بازخورد آن را نیز مستقیماً به آن‌ها می‌رسانیم».در حالی که آمریکا طرفی بوده که با نقض عهد از تعهداتش در برجام خارج شده ند پرایس مدعی شد ایران مانع بازگشت به پایبندی به برجام است.
پیش‌تر«جان کربی» هماهنگ‌کننده ارتباطات استراتژیک در شورای امنیت ملی کاخ سفید بامداد پنجشنبه مدعی شد: «مذاکرات درباره یک برجام جدید، تقریبا کامل شده است. [توافق] اکنون روی میز است. اینکه بخواهند توافق را بپذیرند یا نه، با ایران است».
کد مطلب: 123398
 
Share/Save/Bookmark