میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۲۶
 
 
پس از فاش‌شدن مراکز اوکراین آشکار شد
اروپای شرقی مرکز جدید برنامه‌های بیولوژیکی آمریکا
اروپای شرقی مرکز جدید برنامه‌های بیولوژیکی آمریکا
 
رئیس نیروی حفاظت بیولوژیکی، شیمیایی و تشعشعات روسیه گفت پنتاگون قصد دارد در "کوتاه‌ترین زمان ممکن" برنامه‌های بیولوژیکی را از اوکراین به جمهوری‌های پسا-شوروی، اروپای شرقی و کشورهای حوزه بالتیک منتقل کند تا به مرزهای روسیه نزدیک باشند.
«ایگور کریلوف» رئیس نیروی حفاظت بیولوژیکی، شیمیایی و تشعشعات روسیه عنوان داشت: پنتاگون آماده است تا به زودی برنامه‌های تمام نشده بیولوژیکی در اوکراین را به کشورهای پسا-شوروی، همچنین به کشورهای اروپایی شرقی از جمله بلغارستان، جمهوری چک و کشورهای حوزه بالتیک منتقل کند.
وی افزود: «گسترش شبکه آزمایش‌های بیولوژیکی که احتمالا می‌تواند برای توسعه و ذخیره قطعات تسلیحات بیولوژیکی استفاده شوند، تهدیدی برای امنیت نظامی فدراسیون روسیه تلقی می‌شود. برخلاف تسلیحات هسته‌ای که ایالات متحده در سرزمین‌های متحدان ناتو مستقر می‌کند، سیاست این ائتلاف درخصوص مسئله بیولوژیکی امکان نزدیک شدن به مرزهای ما را به صورت غیرقابل کنترل فراهم می‌کند.»ایگور کریلوف در ادامه گفت که کی‌یف از شرکت سازنده هواپیماهای بدون سرنشین ترکیه "بیرقدار" خواسته تا پهپادهایشان را به دستگاه اسپری شیمیایی با ظرفیت بیش از ۲۰ لیتر مجهز کند.این رئیس نیروی حفاظت بیولوژیکی، شیمیایی و تشعشعات روسیه افزود: درخواست اوکراین در این خصوص و استفاده این کشور از تسلیحات بیولوژیکی نگرانی شدیدی را به دنبال دارد. وی گفت: ایالات متحده به وبا و طاعون علاقه مند است، استفاده از این عوامل بیماری زا را می توان به عنوان شیوع طبیعی پنهان کرد. این عوامل بیماری زا در چارچوب پروژه‌های به اصطلاح اوکراینی "U-Pi" و "Tep" مورد مطالعه قرار گرفتند. علاقه زیست شناسان نظامی ایالات متحده به این دلیل است که این پاتوژن ها دارای کانون‌های طبیعی هم در خاک اوکراین و هم در روسیه هستند و استفاده از آنها می تواند به عنوان شیوع طبیعی بیماری‌ها پنهان شود. فعالیت های آزمایشگاه‌های بیولوژیکی و برنامه به‌اصطلاح اصلاحات سیستم مراقبت‌های بهداشتی اوکراین که توسط ایالات متحده اجرا شد، منجر به افزایش غیرقابل کنترل در بروز عفونت‌های خطرناک و از نظر اقتصادی مهم شد.به گفته وی، افزایش تعداد موارد سرخجه، دیفتری، سل در خاک اوکراین ثبت شده است و بروز سرخک بیش از ۱۰۰ برابر افزایش یافته است. علاوه بر این، وضعیت تب خوکی آفریقایی به طور قابل توجهی بدتر شده است، مجموع خسارات صنعت کشاورزی در شرق اروپا از این بیماری بیش از ۲.۴ میلیارد یورو است.وی همچنین گفت: در چارچوب مبارزه با بیماری‌های عفونی در اوکراین اعلام شده توسط وزارت ارتش آمریکا و تضمین رفاه بهداشتی و اپیدمی، کمک‌های بشردوستانه ارائه نمی‌شود، اقداماتی برای واکسیناسیون جمعیت و درمان بیماران انجام نمی‌شود.
خبر دیگر آنکه مسؤول حوزه پدافند تسلیحات شیمیایی، بیولوژیک و رادیواکتیو روسیه از برنامه تهدیدآمیز ارتش اوکراین برای تجهیز پهپادهای ساخت ترکیه به پاشنده‌های مواد شیمیایی خبر داد.
خبر دیگر آنکه نتایج نظرسنجی "مرکز لوادا" حاکی از آن است که تا تاریخ اواخر اوت ۲۰۲۲، ۷۶ درصد از روس‌ها از «عملیات ویژه نظامی» این کشور در اوکراین حمایت کرده‌اند.این مرکز نظرسنجی اعلام کرد: «سطح حمایت از اقدامات نیروهای مسلح روسیه در اوکراین در ماه‌های تابستان تغییر نکرده است؛ ۴۶ درصد "قطعا" از اقدامات نیروهای مسلح روسیه حمایت می‌کنند، و ۳۰ درصد دیگر "تاحدودی" حامی آن‌ها هستند. همچنین، ۱۷ درصد از شرکت‌کنندگان از این اقدامات حمایت نمی‌کنند.»
در این میان در ادامه رویکردهای جنگ طلبانه کاخ سفید در ادامه اقدامات جنگ‌افروزانه خود، از کنگره آمریکا درخواست کرد تا کمک نظامی دیگری را به مبلغ حدود ۱۲ میلیارد دلار برای اوکراین تصویب کند.مبلغ مذکور در درخواست بودجه اضطراری ۴۷.۱ میلیارد دلاری دولت بایدن گنجانده شده است؛ مبلغی که کاخ سفید مدعی شده برای مقابله با کووید-۱۹ و آبله میمون و همچنین کمک‌ به قربانیان فجایع، به آن نیاز دارد.براساس گزارش راشاتودی، این کمک ۱۱.۷ میلیارد دلاری شامل ۴.۵ میلیارد دلار جهت تجهیزات نظامی و تجدید موجودی انبارهای تسلیحاتی پنتاگون، ۲.۷میلیارد دلار برای کمک دفاعی و اطلاعاتی به اوکراین و ۴.۵ میلیارد دلار برای حمایت بودجه‌ای از دولت کی‌یِف است.
در این میان سازمان اطلاعات امنیت آلمان که به دلیل جنگ اوکراین بخش روسیه خود را از نظر پرسنل و فناوری ارتقا داده اعلام کرد که هیچ مدرکی دال بر ضعف قدرت پوتین در جریان این جنگ و در آینده قابل پیش بینی وجود ندارد.این در حالی است که بر اساس اطلاعات چندین سرویس مخفی غربی، در جنگ اوکراین که بیش از شش ماه ادامه دارد، تا ۲۰ هزار سرباز روس کشته و بیش از ۵۰ هزار نیرو زخمی شده اند. البته این رقم با آخرین بیانیه رسمی کرملین در ماه مارس که از ۱۳۵۱ کشته صحبت می کرد، تفاوت قابل توجهی دارد.
خبر دیگر آنکه سخنگوی کرملین بررسی شرایط امنیتی برای حضور ولادیمیر پوتین در نشست گروه ۲۰ را الزام آور دانست.دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در یک برنامه تلویزیونی بررسی شرایط امنیتی قبل از حضور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در نشست گروه ۲۰ در اندونزی را ضروری دانست.او گفت: روسیه قبل از تصمیم گیری نهایی در مورد نحوه شرکت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در نشست گروه ۲۰ در اندونزی، همه عوامل از جمله مسائل امنیتی را در نظر خواهد گرفت.سخنگوی کرملین روز چهارشنبه گفته بود که هنوز شکل و نحوه مشارکت رئیس جمهور روسیه در نشست آتی گروه ۲۰ مشخص نشده است.
کد مطلب: 123794
 
Share/Save/Bookmark