میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۵۷
 
 
حس و حال محمدحسین لطیفی و فرهاد قائمیان از روایت کتاب صوتی سردار سلیمانی
حس و حال محمدحسین لطیفی و فرهاد قائمیان از روایت کتاب صوتی سردار سلیمانی
 
همزمان با دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی، مجموعه ایرانصدا مراسم بزرگداشت این سردار شهید را به همراه رونمایی از دو کتاب گویای «همراه» و «هم سایه» با همکاری هنرمندانی چون محمدحسین لطیفی، فرهاد قائمیان، محمد سلوکی و سیروس دهقان شیری برگزار کرد.
در این‌ مراسم که در سالن معاونت صدا ساختمان شهدای رادیو برگزار شد، علاوه بر هنرمندان بالا، سردار علی فضلی جانشین معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، علی بخشی‌زاده معاون صدا و جمعی از خانواده شهدا و اصحاب رسانه نیز حضور داشتند.
محمد سلوکی و سیروس دهقان شیری راوی و گوینده کتاب همراه و محمدحسین لطیفی و فرهاد قائمیان، راویان کتاب گویای هم سایه هستند.
مهدی شاملو ـ مدیر ایرانصدا ـ در مراسم بزرگداشت سردار سلیمانی در رادیو گفت: هرگاه حادثه بزرگی در تاریخ اتفاق می‌افتد، حوزه فرهنگ رسالت‌هایی از جمله شکل دادن آن اتفاق در بستر هنر و تبدیل آن به یک اثر هنری به گونه‌ای که هنرمندان در آن مشارکت کنند و در ماندگاری آن نقش داشته باشند را عهده‌دار است. ما برای سردار سلیمانی و یارانشان مدت زیادی دنبال مبدأ می‌گشتیم که اثری تولید کنیم. در «ایران صدا» دو اثر تولید کردیم که یکی «کتاب همراه» است که زحمت آقای دهقان شیری است و توسط هنرمندان رادیو اجرا شد. کتاب دوم «همسایه» است که استاد لطیفی و آقای فرهاد قائمیان آن را اجرا کردند.
سیروس دهقان‌شیری ـ نویسنده و راوی کتاب همراه و همرزم و محافظ شهید سلیمانی ـ هم در این مراسم چنین گفت: افتخار پیدا کردم ۱۰ سال سردار سلیمانی را درک کنم و از نزدیک ببینم. شاهد بودم که دغدغه‌مندان کشورمان کارهای فرهنگی برای سردار تولید کرده‌اند اما برخی از این کتاب‌ها روایت‌هایی داشت که اذیت‌کننده بود. به همین جهت تصمیم گرفتم سال‌شمار اتفاقاتی که رخ داد را بنویسم و زوایای شخصیتی سردار را هم مکتوب کردم. دوستان در این مسیر کمک کردند و کار ویرایش را انجام دادند. جلسه‌ای با آقای بخشی‌زاده برگزار شد و نسخه صوتی کتاب تهیه شد.
در این نشست همچنین مادر شهید شهروز مظفری‌نیا، همراه و محافظ شهید سلیمانی گفت: پسرم عاشق شهادت و سردار سلیمانی بود. اگر شهروز با سردار سلیمانی شهید نمی‌شد واقعا به او شک می‌کردیم چون عاشقش بود؛ عاشق اینکه شانه به شانه‌اش برود و همراهش باشد. خدا را شکر که به چیزی که می‌خواست رسید.
محمدحسین لطیفی ـ کارگردان و راوی کتاب صوتی همراه با موضوع سردار سلیمانی ـ نیز بیان کرد: از عدم حضور دو ساله حاج قاسم بین خودمان خیلی محزونم ولی وقتی اینجا می‌نشینم، می‌بینم روحش کاملا محسوس و اثر گذاشته است. روزی که خبر این حادثه را شنیدم برایم غیر قابل باور بود. گفتم شایعه است. اما خب هر چه خواستِ خدا باشد همان می‌شود. ایشان را حداقل چند بار از نزدیک دیدم. برای یکی از فیلم‌ها درباره عزیزان جانباز با ناامیدی دعوتشان کردیم، ولی در کمال ناباوری آمدند و فیلم را دیدند که این امر نشان می‌داد سردار سلیمانی تا چه حد برای فرهنگ این مملکت ارزش قائل بودند. خیلی کمتر از این بودم که برای کتاب صوتی «همسایه» جای ایشان کلمات را بگویم و آقای قائمیان به من قوت قلب می‌دادند. خوشحالم که صدای ما توانست بخشی از واقعیت‌های وجود حاج قاسم را بیان کند.
فرهاد قائمیان ـ بازیگر ـ هم در ادامه صحبت‌های لطیفی درباره کتب صوتی همراه خاطرنشان کرد: افتخاری بود که در خدمت دوستان بودم‌. دو سال است دل‌نوشته‌های من از تلویزیون پخش می‌شود و حرف‌هایم را آنجا زده ام. در زمانی که در اختیار دارم، صدایی که دیشب پخش شد را برایتان پخش می‌کنم.
دلنوشته قائمیان درباره شهید سلیمانی برای حاضران پخش شد.
عبدالله علایی ـ تهیه‌کننده کتاب صوتی همراه ـ هم در سخنانی اظهار کرد: شاید تا چند سال قبل از قضیه داعش، چیزی درباره سردار نمی‌دانستیم ولی کتاب همراه را که بخوانید می‌بینید سردار از اول بوده‌اند. ایشان بچه‌های شهدا را تفریح می‌بردند. به بچه‌ها می‌گفتند دعایی می‌کنم آمین‌ بگویید و بعد دعا می‌کردند که خودش شهید شوند.
سردار فضلی نیز با اشاره به ویژگی‌های سردار سلیمانی عنوان کرد: سردار سلیمانی برای دوستان منشأ خیر و امید و برای دشمنان منشأ ناامیدی و درد بود. پیاده کردن احکام در کف میدان از جمله کارهای او بود.
سردار فضلی عنوان کرد: من همسایه نزدیک ایشان بودم و زمانی گفتند باید برای یک ماموریت آماده شوم. فرصت اندکی بود و گفتم از من چه انتظاری دارید فرمودند بروید و منطقه را ارزیابی کنید و طراحی کنید چه باید کرد. جغرافیا، وضعیت دشمن و … همه را خواستند ارزیابی کنیم و اینگونه نبود که یک باره بخواهند بدون برنامه ریزی اقداماتی انجام دهیم.
علی بخشی زاده معاون صدا نیز در این مراسم گفت: هنوز هم وقتی صحبت از حاج قاسم می‌شود گوشه چشمان همه خیس می‌شود و گویا این داغ فعلاً سرد نمی‌شود.
معاون صدا بیان کرد: ما باید هر یک به نوبه خود اسلحه حاج قاسم را برداریم و به کار گیریم. نباید شرمنده این بزرگواران شویم.
کد مطلب: 121147
 
Share/Save/Bookmark