میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۳۰
 
 
از سفر جمعی مقامات غربی به کی‌یف تا پذیرش نامزدی عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا
غرب خواستار حفظ آتش جنگ و سوزاندن راهکار سیاسی
غرب خواستار حفظ آتش جنگ و سوزاندن راهکار سیاسی
 
سفر دسته جمعی برخی سران اروپا به کی یف در کنار پذیرش نامزدی عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا و نیز اعلام حمایت های نظامی آمریکا از این کشور حکایت از آن دارد که غرب به دنبال روشن نگاه داشتن آتش جنگ و سوزاندن راهکار سیاسی میان روسیه و اوکراین است.
ماهیت جنگ افروزی غربی‌ها همچنان زبانه می‌کشد چنانکه این کشورها به جای رویکرد تعاملی با روسیه همچنان بر میزان اختلافات و تنشها می‌افزایند چنانگه کمیسیون اروپا موفقت با اعطای وضعیت نامزدی عضویت در اتحادیه اروپا به اوکراین را اعلام کرد.دولت اوکراین از چند ماه قبل درخواست خود برای دریافت وضعیت نامزدی در اتحادیه اروپا را تحویل داده بود. اکنون با وجود تأیید این وضعیت نامزدی، عضویت کامل این کشور در اتحادیه اروپا، به گفته برخی سران اروپایی ممکن است تا چند سال طول بکشد.«ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین در پیامی ویدئویی، تأیید نامزدی این کشور برای عضویت در اتحادیه اروپا را «گام بزرگ رو به جلو» توصیف کرد و گفت کی‌یف از حمایت «قدرتمند» کشورهایی نظیر فرانسه و آلمان برخوردار است.وبگاه «بلومبرگ» نوشت، کمیسیون اروپا در اقدامی نمادین تأیید کرد که اوکراین و مولداوی وضعیت نامزدی عضویت در اتحادیه اروپا را دریافت کنند.
«اورسولا فون در لین» رئیس کمیسیون اروپا در پیامی توئیتری در این‌باره نوشت: «اوکراینی‌ها تا به حال حدود ۷۰ درصد از قوانین و هنجارها و استانداردهای اتحادیه اروپا را اعمال کرده‌اند».در همین ارتباط، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه گفت، او و رهبران اروپایی از تأیید وضعیت نامزدی فوری اوکراین در اتحادیه اروپا حمایت می‌کنند. در همین حال وزیر دفاع انگلیس گفت کشورش قصد دارد صدها نیروی نظامی دیگر به جبهه شرقی ناتو اعزام کند که در استونی مستقر خواهند شد. این در حالی است که وزیر امور خارجه روسیه هشدار داد تلاش‌هایی وجود دارد تا یک کشور اروپایی به «اوکراین دوم» تبدیل شود. لاوروف گفت، موشک‌های «جاولین» و «استینگر»که کشورهای غربی به عنوان کمک تسلیحاتی به اوکراین ارسال کرده‌اند، اکنون از بازار سیاه به فروش رفته‌اند.وزیر امور خارجه روسیه افزود، مقامات اوکراینی به‌طور علنی اذعان کرده‌اند که قصد ندارند با روسیه مذاکره داشته باشند. معاون نخست وزیر روسیه نیز گفت: اروپا با تحریم نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه ۴۰۰ میلیارد یورو ضرر کرده است.وزیر امور خارجه روسیه نیز گفت که کشورش به اوکراین حمله نکرده، بلکه یک عملیات نظامی ویژه را اعلام کرده زیرا هیچ راه دیگری نداشت.سخنگوی وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه سلاح‌های ارسالی غرب به اوکراین راه خود را به بازار سیاه اروپا پیدا می‌کنند، گفت رئیس جمهور آمریکا نیز در یک دنیای خیالی زندگی می‌کند.«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که بسته کمک نظامی جدید آمریکا برای کی‌یف، نه تنها اتحادیه اروپا، بلکه خود اوکراین را نیز تهدید می‌کند.
از سوی دیگر دبیر کل ناتو با این ادعا که اوکراین تهدیدی علیه روسیه نیست، گفت که این سازمان همچنان به حمایت از کی‌یف ادامه خواهد داد.«ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو درباره حمایتهای این سازمان از اوکراین ادعا کرد که مجهز کردن این کشور به سلاح، برای دفاع از خود در برابر روسیه است.در ادامه تحرکات غرب برای کاهش پیامدهای اقتصادی جنگ با روسیه، در پی مصالحه کانادا و دانمارک برای حل مناقشه پنجاه ساله بر سر جزیره «هانس» در شمال غربی «گرینلند» و توافق برای تقسیم آن، کانادا با اتحادیه اروپا همسایه شد.
در این میان اما صد‌ها آواره اوکراینی که به عنوان پناهجو به انگلیس آمده اند، این بار در این کشور بی خانمان شده اند.گزارش‌های منتشر شده در انگلیس حاکی از ان است که دستکم ۴۸۰ خانواده اوکراینی که به عنوان پناهنده به انگلیس آمده اند، در مناطق مختلف این کشور مستاصل شده اند و به شهرداری‌ها مراجعه می‌کنند تا سرپناهی بیابند.اوکراینی‌هایی که با طرح "منازل برای اوکراین" به انگلیس آمده اند، یا به علت اختلاف با صاحبخانه انگلیسی و سوء استفاده و رفتار غیر اخلاقی انان و یا مناسب نبودن مسکن، بی خانمان می‌شوند. در این میان اما وزیر دفاع دولت آمریکا گفت که واشنگتن هر کاری را که از نظر انسانی ممکن است برای ارائه کمک های امنیتی به اوکراین انجام می دهد و سیستم‌های تسلیحاتی پیشرفته در روزهای آینده تحویل این کشور داده خواهد شد.
لوید آستین گفت که ایالات متحده در حال آماده شدن برای ارائه یک بسته کمک امنیتی اضافی به ارزش یک میلیارد دلار است که شامل مهمات سیستم‌های موشک پرتاب چندگانه هدایت شونده (MLRS)، ۱۸ هویتزر M-۷۷۷ دیگر، ۳۶۰۰۰ گلوله مهمات ۱۵۵ میلی متری، سیستم های دفاعی هارپون و هزاران سیستم ایمنی، رادیو و دستگاه های دید در شب است.رئیس‌جمهوری آمریکا از تزریق یک میلیارد دلار تسلیحات جدید آمریکا به اوکراین خبر داد که شامل سامانه‌های موشکی ضد کشتی، موشک‌های توپخانه، هویتزر
و مهمات می‌شود.
در همین حال وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد: جدیدترین بسته‌های تسلیحاتی برای اوکراین شامل ۱۸ هویتزر، ۳۶ هزار گلوله مهمات برای آنها، دو سیستم دفاعی ساحلی هارپون، راکت‌های توپخانه، رادیوهای امن، هزاران دستگاه دید در شب و بودجه برای آموزش است. خبر دیگر آنکه اسد رئیس جمهور سوریه که میزبان یک هیأت مشترک از روسیه و جمهوری خلق دونتسک بود، گفت که جنگ اصلی این کشورها علیه سلطه غرب است.رئیس جمهور سوریه ضمن تبریک آزادسازی بخش اعظم منطقه دونباس، تصریح کرد، روسیه و سوریه در یک جنگ و علیه یک دشمن می‌جنگند؛ زیرا طرفی که تروریستها و نئونازی‌ها را مدیریت می‌کند، آمریکاست.
کد مطلب: 122948
 
Share/Save/Bookmark