میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۰
 
 
جلسه ستاد اربعین با حضور وزیر فرهنگ در کربلای معلی برگزار شد
جلسه ستاد اربعین با حضور وزیر فرهنگ در کربلای معلی برگزار شد
 
محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تقدیر از دستگاه هایی که در زمینه تسهیل حضور زائران در اربعین فعالیت کرده اند، گفت: عمده عملیات های ستاد اربعین در کشور عراق انجام می گیرد، بنابراین اقدامات در این کشور نیازمند همدلی و تدبیر بود که خوشبختانه تاکنون این دو مسأله مهم به وضوح از سوی تمامی مسئولان مشاهده می‌شود.
به گزارش سیاست روز مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلسه ستاد اربعین سازمان حج و زیارت در کربلای معلی با حضور محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدصادق حسینی رییس سازمان حج و زیارت و مسئولان ستاد در کربلای معلی برگزار شد.

اسماعیلی در این جلسه پس از ارائه  گزارش مسئولان ستاد در خصوص  اقداماتی چون راهنمایی زائران، ثبت نام در سامانه سماح و بیمه اربعین گفت: امسال بعد از حدود سه سال از همه گیری کرونا، شاهد حضور چند میلیونی زائران کشورمان هستیم که در این خصوص باید از دست اندرکاران نهادهای مرتبط مخصوصا مسئولان و کارکنان سازمان حج و زیارت که در بخش های «کمیته ثبت نام»و «اعزام زائران» تلاش بی وقفه و جهادی داشته اند، قدردانی کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: بی انصافی است اگر زحمات صورت گرفته در همه دستگاه‌ها در حوزه اربعین حسینی نادیده گرفته شود چرا که اقدامات و خدمت زیادی انجام شده است، البته آسیب شناسی لازم نیز باید درباره اقدامات صورت گیرد .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تقدیر از همه وزارتخانه ها و دستگاه هایی که در زمینه تسهیل حضور زائران در اربعین فعالیت کرده اند، گفت : عمده عملیات های ستاد اربعین در کشور عراق انجام می گیرد، بنابراین اقدامات در این کشور نیازمند همدلی و تدبیر بود که تاکنون این دو مسأله مهم به وضوح مشاهده می شود بطوری که تمامی کارکنان سازمان حج و زیارت به گونه ای مردمی و جهادی در ستاد اربعین تلاش می‌کنند که همین موضوع رمز موفقیت مجموع اقدامات ستاد اربعین به شمار می‌رود.

اسماعیلی با بیان اینکه اقدام سازمان حج و زیارت در خدمت رسانی به مردم ستودنی است، گفت: دولت مردمی نشان داده که در همه بخش ها به مردم نزدیک است و همیشه به دنبال رفع دغدغه های مردم است و نمونه این منش را در خدمات رسانی، تلاش شبانه روزی  و  سفرهای استانی مسئولان شاهد هستیم از سوی دیگر در ایام اربعین حسینی هم دست اندرکاران دولت مردمی در راستای تسهیل امور زائران و عاشقان اهل بیت(ع) از هیچ کوششی دریغ نکردند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه سازمان حج وزیارت به خوبی از ظرفیت کارگزاران در اربعین حسینی استفاده کرد گفت: می‌توان در سنوات آتی نیز از ظرفیت های موسسات مردمی و سایر ظرفیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در زمینه خدمت رسانی به زوار اربعین استفاده بهتری شود.

وی بر آسیب شناسی عملیات امسال ستاد اربعین و ارائه گزارش از سوی سازمان حج و زیارت تاکید کرد و گفت: باید روند تشکیل کمیته ای برای بررسی و آسیب شناسی عملیات امسال ستاد اربعین حسینی صورت گیرد تا این موضوع مهم در جلسه شورای عالی حج و زیارت که با حضور رییس جمهوری برگزار می شود ، مطرح شود .

وزیر فرهنگ تصریح کرد: آسیب شناسی و ارایه نقطه نظرات و پیشنهادات در خصوص اربعین حسینی در جلسه شورای عالی حج و زیارت تاثیرات بسزایی در بهبود روند خدمت رسانی در سال آینده خواهد داشت.

اسماعیلی بیان کرد : تلاش شبانه روزی دست اندرکاران حج و زیارت علیرغم بازنمایی نادرست رسانه ای به خوبی و با اخلاص پیش رفت و اقدامات پراثر و پرثمری صورت گرفت که از این میان می توان به راهنمایی زائران، ثبت نام و اعزام ، راه اندازی اپ موبایلی زیارت و نظارت بر بیمه اشاره کرد.

به دنبال کاهش حمل و نقل سفرهای زیارتی

سیدصادق حسینی، رییس سازمان حج و زیارت نیز در این جلسه گفت: سازمان حج و زیارت در راستای وظایف کمیته ثبت‌نام و اعزام توانست نام‌نویسی زائران را در سامانه سماح به خوبی انجام دهد و بستر لازم را برای متقاضیان ایجاد کند.

وی بیان کرد: حضور ۵۷۰ نیروی کارگزار در راهنمایی زائران و گمشدگان در ایام اربعین حسینی به خوبی در شهرهای کربلا، نجف، کاظمین، سامرا ‌و بین راه زائران از نجف تا کربلا انجام گرفت و این اقدام قوت قلبی برای زائران اربعین بود چرا که احساس آرامش را منعکس می‌کرد.

حسینی با بیان اینکه راه‌اندازی سفرهای ارزان قیمت به عتبات یکی از مهمترین راهبردهای سازمان حج و زیارت است، افزود: در این راستا سفرهای ارزان قیمت با حدود قیمتی سه میلیون تومان را مدنظر قرار دادیم که این مهم پیش از اربعین برنامه‌ریزی شد و اعزام‌ها از بعد از اربعین حسینی به صورت کامل صورت می‌گیرد.

رئیس سازمان حج و زیارت تاکید کرد: برای نخستین بار است که با چنین قیمت و اسکان مناسبی زائران به عتبات مشرف می‌شوند؛ این اعزام‌ها به صورت زمینی انجام می‌گیرد و به زودی جزییات آن نیز از دفاتر استان‌ها اعلام می‌شود.

وی افزود: در خصوص کاهش قیمت سفرهای هوایی که ناشی از بلیت هواپیما است نیز برنامه‌ریزی و رایزنی‌هایی را مدنظر قرار داده‌ایم که امیدواریم این اقدامات به تشرف همه عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت به عتبات عالیات منجر شود.

گفتنی است، حضور و سخنرانی در «شب شعر  اربعین»، بازدید از محل ارائه خدمات بیمه ای و گمشدگان به زائران در مجاورت کنسولگری کربلا و حضور در جمع موکب داران شهرهای مختلف کشور مستقر در کربلا بخشی از برنامه های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از شامگاه گذشته تاکنون در کربلای معلی بوده است‌.
کد مطلب: 123938
 
Share/Save/Bookmark