میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۲۲
 
 
۴۰درصد هم‌حزبی‌های نخست وزیر انگلیس با حضورش در قدرت مخالفت کردند
جانسون بی‌یال و کوپال بر مسند قدرت
جانسون بی‌یال و کوپال بر مسند قدرت
 
در جلسه رای اعتماد به جانسون در پارلمان انگلیس عدم اعتماد به وی با ۲۱۱ رأی مخالف و ۱۴۸ رأی موافق، رأی نیاورده است در حالی که مخالفت ۴۰ درصدی هم حزبی‌هایش با ادامه حیات سیاسی وی، از جانسون نخست وزیری بدون یال و کوپال بر مسند قدرت ساخته است که هر لحظه احتمال سقوطش وجود دارد.
نخست‌وزیر انگلیس در صورتی ناگزیر به کناره‌گیری می‌شد که دست کم ۱۸۰ تن از نمایندگان پارلمان به او رأی عدم اعتماد می‌دادند.اخیراً انتشار نتیجه تحقیقات رسوایی‌های برگزاری پارتی‌های ضد قواعد کرونایی در «داونینگ استریت» به شدت بوریس جانسون را تحت فشار قرار داده است.نخست‌وزیر انگلیس پس از انتشار گزارش رسوایی‌های پارتی‌گیت توسط «سو گری»، کارمند ارشد دولتی بار دیگر عذرخواهی کرد، اما همچنان استعفا و کناره‌گیری را رد کرد. بر اساس قوانین فعلی حزب محافظه‌کار، با پیروزی جانسون، دیگر تلاشی برای برکناری او به مدت یک سال وجود نخواهد داشت.با این حال ان تی وی آلمان در گزارشی آینده "بوریس جانسون" را همچنان نامشخص ارزیابی کرده و در مطلبی نوشت: شورش درون حزبی علیه بوریس جانسون فعلا شکست خورده است. اما روزهای نخست وزیر بریتانیا هنوز شمارش می شود. جلسه رای عدم اعتماد به جانسون نشان داد که نخست وزیر از چه حمایت کمی در بین هم حزبی های خود برخوردار است. این واقعیت که برخی توری ها همچنان به جانسون وفادراند نیز به این دلیل است که هنوز جانشینی در بلوک های اصلی برای وی وجود ندارد.
در ادامه این مطلب آمده است: با وجود شکست خوردن رای عدم اعتماد به جانسون، اما آینده این سیاستمدار محافظه کار در انگلیس همچنان نامشخص است. به نظر می رسد این رای گیری آسیب شدیدی به وی وارد کرده است.جانسون با بیش از ۴۰ درصد آرای مخالف در گروه خود، نتیجه بدتری نسبت به ترزا می سلف خود گرفت، که در سال ۲۰۱۸ در اوج مناقشات برگزیت مجبور شد با رای عدم اعتماد روبرو شود.بر اساس قوانین حزب محافظه کار، اکنون ممکن است برای یک دوره دوازده ماهه، دیگر رای عدم اعتماد علیه جانسون وجود نداشته باشد. اما قوانین را می توان تغییر داد و فشار بر جانسون احتمالاً به هر طریقی افزایش می یابد. ما دیدیم که ترزا می هم حدود شش ماه پس از زنده ماندن از رای عدم اعتماد مجبور به استعفا شد.مجله محافظه کار "اسپکتیتور" در گزارشی نوشت که به گفته برخی از متحدان، جانسون به زودی می تواند "نان تست" شود. در انگلیس ، زمانی که دوران حرفه یک سیاستمدار به پایان می رسد از این اصطلاح استفاده می کنند.در صفحه اول روزنامه دیلی تلگراف هم آمده بود "پیروزی توخالی محافظه‌کاران را متلاشی می‌کند". هر دو روزنامه محافظه‌کار هستند. روزنامه لیبرال چپ «گاردین» هم نوشت: "جانسون" علیرغم تحقیر رأی گیری همچنان به قدرت می‌چسبد.ان تی وی آلمان در بخش دیگری از این مطلب نوشت: بحث ها در مورد نقش رهبری جانسون پایان نخواهد یافت. انتخابات میان‌دوره‌ای قرار است در ۲۳ ژوئن در دو حوزه انتخابیه انگلیسی برگزار شود. در هر دوی این ها شکست محافظه کاران پیش بینی می شود . رهبر این حزب ( بوریس جانسون) که اکنون دیگر به عنوان تضمینی برای موفقیت در انتخابات تلقی نمی شود، بلکه به طور فزاینده ای به عنوان باری بر دوش حزب است، احتمالاً مسئول این امر شناخته می شود. علاوه بر این، یک کمیته پارلمانی در حال حاضر در حال بررسی این مسئله است که آیا جانسون عمداً در مورد جریانات "پارتی گیت" دروغ گفته است، چرا که وی در ابتدا برگزاری مهمانی های ضد قواعد کرونایی را انکار می کرد. البته تا به حال "جرمی هانت"، وزیر سابق بهداشت و "تام گوندانت"، رئیس کمیته روابط خارجی هم کلاه خود را در رینگ رقابت با جانسون انداخته‌اند. "لیز تراس"، وزیر امور خارجه انگلیس هم فرصت ها برای وارد شدن به این میدان را برای خود می بیند.در پی رای اعتماد حزب محافظه کار به نخست وزیر انگلیس، رهبر حزب کارگر گفت: بوریس جانسون فردی مناسب برای ماندن در دفتر نخست وزیری انگلیس نیست.استارمر گفت: حزب محافظه کار تصمیمی اتخاذ کرد و نشان دادن ستون فقرات یا عامل حمایت از بوریس جانسون است. اما مرد انگلیس خسته شده اند؛ از نخست وزیری که وعده‌های بزرگ می‌دهد، اما هرگز عمل نمی‌کند به تنگ آمده اند؛ از نخست وزیری وی خسته شده اند.
لازم به ذکر است در ادامه بحران‌های جاری در انگلیس که نتیجه سیاست‌های جانسون است مردی در غرب لندن پس از اینکه سه بار پی در پی هدف حمله پلیس با اسلحه «تیزر» قرار گرفت، جان باخت.اقدام پلیس انگلیس در حملات پی در پی با اسلحه تیزر به این شهروند رنگین پوست در حالی که برای نجات فریاد می‌زد شماری از فعالان حقوق بشر را به واکنش واداشت و آنان از پلیس در نحوه رفتار با او انتقاد کردند.خبر دیگر از انگلیس آنکه در ادامه بحران اقتصادی در اعتراض به کم بودن دستمزد و ناامنی شغلی، ۴ هزار نفر از کارکنان متروی لندن اعتصاب کردند و صف‌های طولانی و هرج و مرج در برخی سفر ها‌ی درون شهری شکل گرفت.در پی اعتصاب، بسیاری از ایستگاه‌های متروی لندن، به ویژه در مناطق مرکزی، تعطیل شد. اتحادیه کارکنان ترابری در انگلیس اعلام کرده بود شهرداری لندن در ادامه کاهش هزینه‌ها شغل ۶۰۰ نفر از کارکنان این بخش را به خطر انداخته است و قصد دارد مسئولیت این افراد را به گردن دیگر کارکنان بیندازد.
کد مطلب: 122830
 
Share/Save/Bookmark