میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۵
 
 
سراسیمگی غرب از حمله ایران به مقر گروهک‌های تروریستی
سراسیمگی غرب از حمله ایران به مقر گروهک‌های تروریستی
 
حمله موشکی جمهوری اسلامی ایران به مقر گروهک‌های تروریستی در حالی با نگرانی و هراس غرب و برخی از کشورهای منطقه همراه شده است که سخنگوی وزارت امور خارجه به بیانیه‌ها و مواضع منتشر شده از سوی برخی کشورها از جمله آلمان و آمریکا در مورد حمله به مقر گروهک‌های تروریستی در اقلیم کردستان عراق پاسخ داد.
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه بیانیه ها و مواضع صادره برخی کشورها از جمله کشورهای آلمان و آمریکا در مورد حمله نیروهای مسلح کشورمان به مقر گروهک‌های تروریستی که از اقلیم کردستان عراق، عملیات تروریستی در خاک جمهوری اسلامی ایران انجام داده و به اغتشاشات داخلی در ایران دامن می زنند را مردود دانست و به شدت محکوم کرد.سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران کرارا از مقامات دولت مرکزی عراق و همچنین مسئولان اقلیم خواسته است تا با اِعمال حاکمیت سرزمینی و برخورد حداکثری، مانع از فعالیت عناصر و گروه های تجزیه طلب و تروریست که علیه جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کنند، شوند.
کنعانی در ادامه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در مقاطع مختلف چه در قالب یادداشت رسمی و چه ملاقات های متعدد در تهران، بغداد و اربیل، اعتراض شدید خود نسبت به میزبانی اقلیم و تحرکات گروه های تروریستی ضدایرانی از مبدأ خاک عراق در منطقه اقلیم را اعلام کرده و بی گمان نمی تواند بپذیرد که از مجاورت مرزهای خود مورد تهدید واقع شود.سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد، همانطور که قبلا هم هشدار داده شده، جمهوری اسلامی ایران بر اساس قواعد حقوق بین الملل و مفاد منشور ملل متحد، حق خود برای دفاع از امنیت ملی در برابر اقدامات تجاوز کارانه از مبدأ هر قلمرویی را محفوظ می دارد و قاطعانه با هر گونه اقدامات تروریستی مقابله می کند.کنعانی تاکید کرد: متاسفانه کشورهای صادر کننده بیانیه، ضمن نقض مسئولیت بین المللی خود در مبارزه با تروریسم، همچنان به عادت مألوف تأسف‌بار خود در رفتار گزینشی و تبعیض آمیز ادامه داده و در حالی چنین بیانیه های یکجانبه ای را صادر می کنند که نسبت به مداخلات و نقض حاکمیت کشورهای منطقه توسط خود یا سایرین بی تفاوت هستند. سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد برخلاف کشورهای صادر کننده بیانیه، جمهوری اسلامی ایران بر تعهدات و تلاشهای بین المللی خود در راستای پیشگیری و مبارزه موثر با تروریسم ثابت قدم است.
در همین حال سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در ورای مرزها برخی که حتی یک بار صدای اعتراض آنها نسبت به درد و رنج هموطنان ایرانی ناشی از تحریم‌ها و فشار حداکثری دشمن بلند نشده بود، این روزها با تجمعات، کنسرت‌ها و رقص و پایکوبی و بعضا حمله به سفارتخانه‌ها، مدعی هستند که می‌خواهند «صدای مردم ایران» را به گوش جهانیان برسانند. ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در صفحه اینستاگرامش نوشت: این روزها کسانی ادعای «هواداری» و غمخواری مردم ایران را دارند و شعار «زندگی» و «حقوق بشر» سر می‌دهند که سال‌هاست با سیاست «فشار حداکثری» و «تحریم‌های ویرانگر و فلج کننده» می‌خواهند مردم ایران را به استیصال کشانده و وادار به تسلیم در برابر خواسته‌های زورگویانه خود کنند.وی افزود: مدعیان امروز هواداری و غمخواری مردم ایران، سال‌ها خصومت و ایران ستیزی را تا بدان جا پیش بردند که داروهای خاص را نیز از «بیماران سرطانی» و «کودکان پروانه‌ای» این سرزمین دریغ کردند تا مظلومانه پرپر شوند و چشم به روی «زندگی» ببندند!!
لازم به ذکر است معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری با مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران به سوالی درباره حمله سپاه پاسداران به مواضع تروریست‌ها در اقلیم شمال عراق پاسخ داد. ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری که مشروح آن در وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شده است، در پاسخ به سوالی درباره عملیات انهدام مواضع و محل استقرار گروهک های تروریستی و ضد ایرانی در اقلیم شمال عراق توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران، با مطرح کردن ادعاهایی گفت: مایلم تکرار کنم که ما نقض استقلال و تمامیت ارضی عراق توسط ایران را محکوم می‌کنیم. تایید می‌کنیم که یک شهروند آمریکایی، دیروز در نتیجه حمله‌ای موشکی به کردستان عراق کشته شده است، اما به خاطر ملاحظاتی نمی‌توانم جزئیات بیشتری ارائه بدهم.او در بخش دیگری از اظهاراتش در این باره گفت: ابزارها و خط مشی‌هایی برای پاسخگو کردن ایران به خاطر اقدامات ثبات‌زدایش در منطقه پیش روی آمریکا قرار دارد که ما این خط مشی را دنبال خواهیم کرد. از اینجا چیزی را تشریح نمی‌کنم، اما این گزینه‌ها روی میز قرار دارند.
در همین حال سرکرده گروهک تروریستی تجزیه‌طلب «کومله» مدعی شد که دولت منطقه کردستان عراق از آن‌ها نخواسته مقرهایشان را تخلیه کنند.
لازم به ذکر است یکی از رهبران چارچوب هماهنگی گفت که منطقه کردستان در حال حاضر، بیش از ۵۰ مقر متعلق به احزاب کُرد مخالف ایران و ترکیه را در خود جای داده است.جبار المعموری از رهبران کمیته هماهنگی شیعیان موسوم به الاطار التنسیقی (چارچوب هماهنگی) از وجود مقرهای وابسته به عناصر مسلح کُرد در شمال عراق خبر داد.المعموری به پایگاه خبری بغداد الیوم گفت: منطقه کردستان در حال حاضر، بیش از ۵۰ مقر متعلق به احزاب کُرد مخالف ایران و ترکیه را در خود جای داده است که بیشتر آنها، دارای شاخه‌های مسلح هستند.
در این میان وزارت خارجه عربستان سعودی در بیانیه‌ای حملات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مواضع تروریست‌های کومله را محکوم کرد.به نوشته روزنامه الشرق الاوسط، در بیانیه دولت سعودی ادعا شده است که حملات علیه گروهک تجزیه‌‌طلب کومله، تهدیدی برای امنیت و ثبات عراق است و همه کشورها باید مقابل ایران بایستند.همچنیین همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد، دولت بحرین نیز که به طور تام و کمال دنباله‌رو سیاست خارجی سعودی‌هاست، با صدور بیانیه‌ای نتوانست خشم خود را از این حملات در پشت حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی عراق، پنهان کند. نکته قابل توجه آنکه توحش این تروریست‌ها و حامیانشان چنان است که پلیس نروژ می‌گوید در پی درگیری‌های روز پنجشنبه در مقابل سفارت ایران در اسلو، دو نفر به‌شدت مجروح و ۹۰ نفر بازداشت شدند.
کد مطلب: 124027
 
Share/Save/Bookmark