میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۲
 
 
«مین گذاری انگلی» اماکن عمومی با مدفوع سگ‌های باصاحب و بی‌صاحب
متاسفانه در کشور هیچ قانونی برای سگ‌‌گردانی و ممانعت از ایجاد آلودگی به واسطه مدفوع کردن سگ‌ها در سطح معابر و اماکن عمومی نداریم در حالی که مدفوع سگ‌ها عملاً «بمب‌های انگی» برای انتقال بیماری‌های خطرناکی نظیر توکسوکاریازیس، لارو مهاجر پوستی و .. هستند!
به گزارش تسنیم؛ طی سالهای اخیر شاهد اخبار متعددی از حمله سگ‌های ولگرد و خانگی به شهروندان بوده‌ایم؛ ویدئوهای زیادی نیز در فضای مجازی دست به دست می‌شود که نشانگر حمله سگ‌های خانگی به کودکان است؛ سگ‌هایی که بدون قلاده به محیط بیرون از منزل آورده شده‌اند و بدون هیچ محدودیتی در محل تردد کودکان و پارک‌ها در حال پرسه زدن هستند از جمله چند روز پیش، سگ متعلق به یک واحد صنفی در شرق تهران، به یک کودک حمله و او را زخمی کرد.سگ ‌گزیدگی در همه سنین می‌تواند منجر به آسیب‌های جسمی، عفونی شدن زخم‌ها و بروز بیماری‌های مختلف از جمله بیماری کشنده «هاری» شود؛ این خطر کودکان را بیشتر تهدید می‌کند زیرا کودکان تنه کوچکتر و توانایی فرار کمتری نسبت به بزرگسالان دارند و نتایج یک مطالعه نشان داده که کودکان به دلیل ناتوانی در تشخیص موقعیت خطر در حمله سگ، نسبت به بزرگسالان بیشتر دچار آسیب‌های شدید جسمی به‌ویژه در ناحیه سر و صورت می‌شوند. اما یکی از خطرات جدی ناشی از گزش سگ‌ها ابتلا به بیماری‌ خطرناک هاری است. تنها در سال گذشته در ایران ۱۶ فوتی ناشی از بیماری هاری داشته‌ایم.اگرچه طبق اذعان سازمان جهانی بهداشت، در ۹۹ درصد موارد، سگ‌های خانگی عامل انتقال این ویروس به انسان هستند اما متأسفانه در سال‌های اخیر به دلیل نبود قانونی مشخص برای مقابله با سگ‌گردانی، صاحبان سگ به راحتی و در هر مکانی، سگ‌های خانگی خود را رها و آسایش بسیاری از شهروندان را سلب می‌کنند که در بسیاری از موارد منجر به سگ‌گزیدگی شهروندان می‌شود که علاوه بر آسیب‌های جسمی فراوان، هزینه‌های زیادی برای پیشگیری و درمان هاری به نظام سلامت تحمیل می‌کند. علاوه بر آسیب‌های جسمی و بیماری‌هایی که از طریق گزش سگ به انسان منتقل می‌شود، مدفوع سگ‌ها که آزادانه به واسطه سگ‌گردانی در محیط‌های شهری در سطح خیابان‌ها، پارک‌ها و اماکن عمومی پخش می‌شود، منشأ بسیاری از بیماری‌های باکتریایی و انگلی است.
بیماری‌های باکتریایی بسیار خطرناکی نظیر سالمونلا، کامپیلوباکتر، اشریشیاکلی و کلستریدیوم دیفیسیل و بیماری‌های انگلی نظیر توکسوکاریازیس، لارو مهاجر پوستی، اکینوکوکوس، ژیاردیا و کریپتوسپوریدیوم بیماری‌هایی هستند که از طریق مدفوع سگ‌ها به انسان منتقل شوند.
راهکار جلوگیری از انتشار این بیماری‌ها، جمع‌آوری و دفع بهداشتی مدفوع سگ‌هاست اما متاسفانه در کشورمان هیچ قانونی برای سگ‌گردانی و ایجاد محدودیت برای صاحبان سگ‌ها برای ممانعت از ایجاد آلودگی به واسطه مدفوع سگ‌ها در سطح معابر و اماکن عمومی نداریم و همین مسئله باعث شده که این سگ‌ها با حضور پرتعداد در پارک‌ها، محل بازی کودکان، اماکن عمومی و ... آلودگی گسترده‌ای را با مدفوع خود ایجاد ‌کنند و صاحبان آنها به دلیل خلا قانونی، هیچ الزامی برای جمع‌آوری مدفوع سگ‌های خود ندارند!
کد مطلب: 123424
 
Share/Save/Bookmark