میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۵۱
 
 
فرافکنی رعد و برقی
فرافکنی رعد و برقی
 
شب شنبه صدای مهیبی در غرب کشور شنیده شد، اتفاقی که موجب شد گمانه‌زنی‌ها و شایعات متعددی درباره علت منتشر شود.
صدایی که شنبه شب در استان‌های غربی کشور شنیده شد،‌صدای بسیاری از جمله رسانه‌های معاند را در آورد و از هما لحظات اولیه شنیده شدن صدای انفجار گمانه زنی‌های خود را برای مسمو کردن افکار عمومی آغاز کردند اما از مسئولین کشورمان تا صبح خبری نبود.
در چنین شرایطی بهترین واکنش و پاسخ باید در کمترین زمان و با شفافیت هر چه بیشتر داده شود و این وظیفه مسئولین است تا با بهره گرفتن از رسان‌های داخلی به ویژه صدا و سیمان و راه‌های ارتباطی که خود در اختیار دارند، از ایجاد شایعه و شائبه جلوگیری کنند.
کمترین کم توجهی و بی توجهی نسبت به چنین اتفاقاتی فرمان را به دست ضد انقلاب می‌دهد تا از آب گل آلود ماهی بگیرد.
پس از شنیده شدن صدای انفجار واکنش‌های داخلی متفاوت و چندگانه بود، از انفجار در قطار باری به خاطر حمل مواد منفجره ناریه! تا رعد و برق و حتی آزمایش سامانه جدید موشکی و البته از زبان ضد انقلاب و رسانه‌های معاند،‌هدف قرار گرفتن چند نقطه حساس از کشور، که در این میان بی توجهی عمدی به پدافند هوایی قوی که مانند چشمان تیزبین عقاب هر پرنده کوچک و بزرگی از دید آنها پنهان نمی‌ماند، در میان اخبار جعلی و دروغ رسانه‌های معاند پنهانکاری شده بود.
اما سرانجام پس از گذشت ساعت‌ها از بمباران کشور در رسانه‌های معاند، منبع صدای انفجار از سوی یک مقام مسئول رسمی مشخص شد.
معاون امنیتی و انتظامی با رد هر گونه گمانه‌زنی درخصوص علت صدای مهیب در شهرستان اسدآباد استان همدان، گفت: این صدا بدلیل صوت ایجاد شده احتمالا ناشی از رعد و برق بوده است.
سید مجید میراحمدی درخصوص شنیده شدن صدای مهیب در استان همدان، گفت: با بررسی دستگاه‌های امنیتی و انتظامی مشخص شد که صدای شنیده شده ناشی از رعد و برق بوده و حادثه خاصی رخ نداده است.
شنبه شب برخی افراد و اشخاص، در فضای مجازی از شنیده شدن صدای مهیبی در غرب کشور خبر دادند، صدایی که منشا آن در ابتدا به طور کامل مشخص نبود. شنیده شدن این صدا موجب شد گمانه‌زنی‌ها و شایعات متعددی درباره علت شنیده شدن صدا منتشر شود.
بسیاری از کاربران فضای مجازی تنها به بازگو کردن خبر اکتفا کردند، اما افرادی هم بودند که تحلیل‌های مختلفی را بدون ارائه سند و مدرک مطرح می‌کردند.
همه فضا سازی رسانه‌های هارجی در نبود واکنش سریع از سوی مسئولین داخلی صورت گرفت و افکار عمومی نیز در انتظار واکنش رسمی داخلی نسبت به آن بودند.
رسانه‌های معاند در ابتدا تلاش کردند تا صدای شنیده شده را به حمله جنگنده های رادار گریز به تونل های موشکی سپاه و سکوهای پرتاب موشکی ارتباط دهند! اقدامی که با تمسخر بسیاری از کاربران در فضای مجازی مواجه شد.
در ادامه برخی رسانه‌های دروغ پراکن از خالی شدن آسمان غرب کشور خبر دادند و احتمال مضحک حمله به سمت پایگاه‌های نظامی و موشکی ایران را مطرح کردند که کلییر شدن آسمان در استان‌های غربی کشور به خاطر وضعیت جوی نامساعد بود.
برخی رسانه‌های معاند هم سعی کردند با بزرگ‌نمایی ماجرا، فضا را ملتهب کنند، آنها همچنین به دروغ مدعی شدند تعدادی از پاسداران در سایت های موشکی به شهادت رسیده است. یک منبع آگاه در نیروهای مسلح نیز انتساب صدای شنیده شده شب گذشته در غرب کشور به فعالیت‌های نظامی را تکذیب کرد.
این مقام آگاه همچنین برخی گمانه‌زنی‌ها در فضای مجازی که علت صداهای شنیده شده را به انجام عملیات خرابکارانه و حمله خارجی نسبت می‌دادند نیز تکذیب کرد و گفت منبع اصلی صدای شنیده شده وقوع رعد و برق در منطقه غرب کشور بوده است.
کد مطلب: 121309
 
Share/Save/Bookmark