میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۵۰
 
 
تمرین حمله هسته‌ای به روسیه مأموریت بمب افکن‌های آمریکایی
تمرین حمله هسته‌ای به روسیه مأموریت بمب افکن‌های آمریکایی
 
سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در اعتراض به اقدامات اخیر واشنگتن علیه مسکو گفت: در اوایل ماه جاری بمب افکن‌های آمریکایی در ۲۰ کیلومتری مرز‌های روسیه در حال تمرین برای حمله هسته‌ای به کشورمان مشاهده شده اند.
مقامات مسکو این اقدام آمریکا را به شدت محکوم کردند و خواهان پاسخگویی واشنگتن در مورد علل این تمرین‌ها شدند. وزات دفاع آمریکا، اما در واکنش به این سخنان مقامات روسی گفت در آن زمان در حال انجام یک سری مانور‌های نظامی با رعایت پروتکل‌های بین المللی بوده است. وزیر دفاع روسیه اعلام کرد: مسکو در مورد افزایش فعالیت بمب افکن‌های هسته‌ای آمریکا در نزدیکی مرزهایش بار‌ها به واشنگتن هشدار داده است.وی ادامه داد: تنها در ماه جاری حدود ۳۰ پرواز در نزدیکی روسیه انجام شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۵ برابر شده است.شویگو تاکید کرد: در مانور نظامی اخیر آمریکا در نزدیکی مرز‌های روسیه ۱۰ بمب افکن راهبردی آمریکا شلیک سلاح‌های هسته‌ای به روسیه را از جهت‌های غربی و شرقی تمرین کردند.این روز‌ها تنش بین واشنگتن و مسکو به ویژه درباره موضوع اوکراین و خط لوله انتقال گاز به اروپا به شدت بالا گرفته است. آمریکا می‌گوید شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد مسکو در آینده‌ای نه چندان دور به اوکراین حمله نظامی خواهد کرد.
خبر دیگر آنکه در ادامه تقابل میان آمریکا با چین و روسیه، در حاشیه دعوت از ۱۱۰ کشور به اجلاس موسوم به «دموکراسی» توسط رئیس جمهور آمریکا، عدم حضور روسیه و چین خبرساز شد. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا کشور‌های مهمی را به اجلاس موسوم به «دموکراسی» خود که به صورت مجازی برگزار می‌شود، دعوت نکرده است.این اجلاس که نهم و دهم ماه دسامبر سال جاری میلادی برگزار می‌شود، در مورد چالش‌های حکومت‌های دموکراتیک و فرصت‌های پیش‌روی آن‌هاست. رهبران کشور‌های شرکت کننده می‌توانند تعهدات، اصلاحات و ابتکارات فردی و جمعی را برای تقویت دموکراسی و حقوق بشر در کشور‌های خود اعلام کنند. سخنگوی کاخ کرملین نشست به اصطلاح دموکراسی در آمریکا را تلاش واشنگتن برای ایجاد تفرقه بین ملت‌ها خواند و تاکید کرد که نگرش روسیه به آن صددرصد منفی است.
در این میان در اقدامی هشداری به آمریکا چندین فروند هواپیما و جنگنده روسی در دریای سیاه رزمایش نظامی برگزار کردند.پایگاه خبری اینترفکس به نقل از ناوگان دریای سیاه روسیه اعلام کرد: جنگنده‌های سوخوی روسی از جمله هواپیما‌هایی بودند که با همکاری ناوگان دریای سیاه، نحوه پاسخگویی به حملات دشمن را با پرواز‌های آموزشی بر فراز آب‌های دریای سیاه تمرین کردند.
در حوزه سیاسی نیز رئیس جمهوری روسیه بر یکسانی موضعگیری‌های کشورش با جهان اسلام درباره لزوم ایجاد جهانی دموکراتیک و عادلانه متکی بر حاکمیت قانون و همزیستی مسالمت‌آمیز تاکید کرد.رستم مینیخانوف، رئیس جمهور تاتارستان در نشستی که گروه رویکرد استراتژیک روسیه و جهان اسلام در استان جده عربستان برگزار کرد، به نمایندگی از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت: مسکو برای توسعه روابط دوستانه خود با کشورهای اسلامی چه در سطح دوجانبه چه در چارچوب گفت‌وگو با سازمان همکاری اسلامی اهمیت زیادی قائل است.
کد مطلب: 120607
 
Share/Save/Bookmark