میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۴۵
 
 
اروپا و آمریکا به بهانه تحریم‌ها از امدادرسانی به سوری‌ها خودداری می‌کنند
زلزله‌زدگان سوریه قربانی بشر دوستی گزینشی غرب
زلزله‌زدگان سوریه قربانی بشر دوستی گزینشی غرب
 
به رغم هشدارهای جهانی غربی‌ها همچنان به بهانه های مختلف از ارسال کمک‌های بشر دوستانه به زلزله‌زدگان سوری خودداری کرده و به دنبال باج گیری سیاسی هستند رفتاری که، دورویی کشور‌های غربی و برخورد گزینشی آن‌ها در کمک رسانی به زلزله‌زدگان را آشکار کرد.
زلزله اخیر در ترکیه و سوریه، نفاق غربی و انسانیت گزینشی آن را آشکار کرد. خودداری غربیها از کمک رسانی به مردم سوریه و چالش تحریم‌های آمریکا برای کاستن از آثار این فاجعه، نشان می دهد غربیها چطور بر خلاف تبلیغات خودشان، ملت‌ها را قربانی می کنند تا برنامه های سیاسی خودشان را محقق کنند.براساس گزارش المیادین، در برابر بسیج جهانی برای ارسال کمک ها به مناطق آسیب دیده در ترکیه، هیچ تمایلی برای به چالش کشیدن تحریم‌های آمریکا و خارج کردن سوریها از زیر آوار محاصره، وجود ندارد. در حالی که سوریه نیاز ضروری و گسترده به تجهیزات و حضور متخصصان دارد، غرب بار دیگر بر اساس دستور واشنگتن عمل می کند که با تحریم‌هایش مانعی در برابر هر نوع امید سوریها برای کمک رسانی به زلزله زدگانی است که زیر آوارها گرفتار شده اند. در حالی که با گذشت زمان، شانس نجات این افراد، کاهش می یابد.جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با صراحت اعلام کرد کمک های آمریکا به سوریه توسط کسانی خواهد بود که آنها را شرکای انسانی مورد حمایت آمریکا خواند. بایدن در این سخنان، مستثنی کردن مناطق در کنترل دولت سوریه از دریافت کمک ها را توجیه کرد. کمک‌هایی که مشخص شد هیچ هدف انسانی ندارد و فقط با انگیزه سیاسی ارسال می شود.انسانیت گزینشی محدود به دولت های غربی که از دیکته‌های آمریکا پیروی می کنند، نبود، بلکه به رسانه‌های غربی هم گسترش یافت و این رسانه ها هم بر اساس معیارهای دوگانه عمل کردند و هیچ پوشش خبری از گستردگی فاجعه در سوریه نداشتند و در خبرهایی هم که پخش می کنند، به انتقاد از دولت سوریه می پردازند.
در برابر نفاق غرب، کشورهایی که خودشان در محاصره غرب قرار دارند، برای کمک رسانی به سوریه پیش‌قدم شدند و تحریم‌های آمریکا را به چالش کشیدند.ایران و روسیه چند فروند هواپیمای حامل کمک های انسان دوستانه به دمشق ارسال کردند. عراق هم پل هوایی به سوریه برای ارسال فوری محموله‌های کمک‌رسانی ایجاد کرد. حتی لبنان که خودش با بحران شدید اقتصادی روبروست، یک تیم امداد و نجات به سوریه اعزام کرد. تونس، الجزایر، اردن و امارات هم کمک‌هایی به سوریه ارسال کردند.
آیت ا... سیستانی مرجعیت عالیقدر شیعیان در عراق با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز همدردی با زلزله‌زدگان ترکیه و سوریه، خواستار تسریع کمک‌رسانی به آنها شد. آمریکا در بحبوحه فاجعه انسانی در سوریه به لفاظی‌ها علیه دمشق ادامه داد و اعلام کرد که کمک‌های واشنگتن به مردم زلزله‌زده می‌رسد، نه نظام سوریه. آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه به خبرنگاران گفت: ما در سوریه نهادهای بشردوستانه‌ای داریم که بودجه آنها توسط آمریکا تامین می‌شود. این نهادها در زمینه هماهنگ کردن کمک‌های نجات‌بخش فعالیت می‌کنند.وی افزود: ما متعهد به ارائه کمک به مردم سوریه هستیم تا بتوانند این فاجعه را پشت سر بگذارند. ما از آغاز جنگ سوریه مهمترین ارائه کننده کمک‌های بشردوستانه به مردم بوده‌ایم.بلینکن گفت: تاکید می‌کنم که این کمک‌های مالی به مردم سوریه می‌رسند، نه رژیم.
وزیر امور خارجه آلمان نیز دیروز و در بحبوحه امدادرسانی به زلزله زدگان در سوریه، به موضع گیری خصمانه ای علیه دمشق پرداخت.«آنالنا بائربوک» وزیر امور خارجه آلمان بدون اشاره به مانع تراشی تحریم کنندگان غربی علیه مردم مظلوم سوریه، از «همه بازیگران بین المللی، از جمله روسیه» خواست به دمشق فشار بیاورند تا کمک‌ های بشردوستانه برای آسیب‌ دیدگان زمین‌ لرزه‌ های مرگبار دیروز به سرعت و بدون مانع‌تراشی وارد سوریه شوند!
وزیر امور خارجه آلمان در موضع گیری خصمانه در بحوبحه امدادرسانی دمشق و برخی از سایر کشورها به مردم زلزله زده این کشور، ادعا کرد: اکنون باید سلاح‌ها کنار گذاشته شود و تمام تلاش ها در منطقه بر امدادرسانی‌ های بشردوستانه و حفاظت از آسیب‌ دیدگان متمرکز باشد! استان‌های حلب، حماه، لاذقیه، طرطوس و ادلب پنج استان درگیر در زلزله دیروز بودند و دچار خسارت‌های زیادی شده اند. در همین حال به نیابت از انگلیس در گزارشی مغرضانه گزارشگر بی‌بی‌سی می‌گوید ارسال کمک‌های خارجی به این مناطق نیازمند کسب مجوز از دولت سوریه در دمشق و یا مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد است که این دومی را روسیه (به عنوان عضو صاحب حق وتو در شورای امنیت) بارها مانع آن شده است.نهادهای امدادرسان سازمان ملل متحد نگرانند که مشکلات سیاسی و نظامی در این مناطق موجب تاخیر در رسیدن کمک‌های انساندوستانه به زلزله‌زدگان در این مناطق شود.
در این میان در بیانیه وزارت امور خارجه سوریه آمده است: اظهارات مقامات دولت آمریکا مبنی بر این که هیچ چیزی در قانون سزار و تحریم‌های آمریکا وجود ندارد که مانع کمک‌های بشردوستانه و رساندن داروی اضطراری به ملت سوریه شود، برای گمراه کردن افکار عمومی جهان ، برخی سازمان‌ها و ملت آمریکا است.وزارت خارجه سوریه در ادامه آورده است: سوری‌ها هنگام مواجهه با فاجعه زلزله، گاهی اوقات با دستانشان آوارها را برمی‌دارند، چراکه دادن ابزار آواربرداری به آنها ممنوع است و آنها از ساده‌ترین ابزارهای قدیمی برای نجات فردی که زیر آوار گریه می‌کند، استفاده می‌کنند. در همین حال نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان اعلام کرد جهت‌گیری بین‌المللی علیه مردم سوریه آن هم در شرایط زلزله، ‏با پایین‌ترین معیار‌های انسانی همخوانی ندارد.
همچنین فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه در گفتگو با المیادین تاکید کرد: آنچه باعث تشدید اوضاع زلزله زدگان سوریه می شود این است که دمشق همزمان با این بلای طبیعی با تروریسم و حامیان آن نیز مبارزه می کند. این مقام سوری اضافه کرد: عناصر مسلح همه امکانات سوریه را تخریب کردند و تحریم‌های آمریکا ما را از هر چیزی از جمله خرید دارو محروم کرده است، ما خطاب به بایدن می‌گوئیم، آیا دولت سوریه گذرگاه‌ها را برای ورود کمک‌های انسانی به مناطق تحت کنترل عناصر مسلح باز نکرد؟!
کد مطلب: 125207
 
Share/Save/Bookmark