میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۷
 
 
پیامدهای رایزنی‌های دیپلماتیک
مقامات اروپایی پس از سفر مقام های آمریکایی دیدارهای مکرری از اوکراین داشته است...
مقامات اروپایی پس از سفر مقام های آمریکایی دیدارهای مکرری از اوکراین داشته است. «اورسولا فن در لین» رئیس کمیسیون اروپا در سفر به کی یف گفت که اراده سیاسی وجود دارد تا روسیه بهای اقدامات خود را بپردازد.وی در ادامه سخنانش گفت: اوکراین در مسیر خود برای پیوستن به اتحادیه اروپا قرار دارد.فن در لین پس از این سفر نیز درباره چگونگی حمایت از امنیت انرژی و زیرساخت‌های اوکراین به گفت‌وگو پرداختیم. پیش از این، بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با دنیز شمیهال نخست‌وزیر اوکراین دیدار کرد و وعده آموزش ۱۵ هزار نظامی اوکراینی توسط کشورهای اروپایی و همچنین کمک ۲۵ میلیون دلاری اروپا به کی‌یف را مطرح کرد.
این در حالی است که همزمان نیز آمریکا از بسته کمک‌های تسلیحاتی جدید به اوکراین به ارزش ۲.۲ میلیارد دلار خبر داد. آنچه غرب در باب این اقدامات ادعا می کند حمایت از اوکراین برای مقابله با روسیه و در نهایت نیز رسیدن به پایان جنگ است. این ادعا در حالی مطرح می شود که تا به امروز غربی ها هرگونه مذاکره با روسیه را مردود دانسته و صرفا در کنار ارسال تسلیحات سبک و تانک وعده ارسال تسلیحات بیشتر و پیشرفته تر را مطرح کرده اند. این رویکرد چنان بوده است که سران اوکراین از جمله زلنسکی رئیس جمهور با ادعای مقابله حملات روسیه به اروپا خواستار دریافت سیستم های پدافندی و جنگنده شده است. این رویکردهای به ظاهر پیروزمندانه با دلخوش کردن مردم اوکراین به وعده پیوستن به اتحادیه اروپا، موجب شده تا همچنان دامنه جنگ گسترده تر گردد بگونه ای که بسیاری تاکید دارند که امروز ناتو رسما در مسیر جنگ با روسیه قرار گرفته است.
در این میان در حالی اروپا به افزایش حمایت ها از اوکراین روی آورده است که از یک سو روسها حاضر به عقب نشینی از مواضع خود نبوده چرا که این جنگ از نظر مسکو نه با اوکراین بلکه با کل غرب می باشد که سرنوشت نظم نوین جهانی را رقم خواهد زد.از سوی دیگر این جنگ افروزی به ابزاری برای آمریکا مبدل شده تا در کنار کسب درآمد از فروش تسلیحات و انرژی به اروچا در نهایت به دنبال تضعیف روسیه و اروپا به طور همزمان باشد. شاید بتوان آنچه را که این روزها در اوکراین در جریان است و نوع رفتار غربی ها را در این جمله مقامات آمریکایی که نشانگر طراحی برای فرسایشی ساختن جنگ است جستجو نمود که برنز رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) عنوان می کند که ۶ ماه آینده برای اوکراین در نبرد با روسیه حیاتی خواهد بود.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 125144
 
Share/Save/Bookmark