میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۲
 
 
رئیس کل سازمان امور مالیاتی در پاسخ به سوال سیاست روز
رستوران‌ها جزو فراخوان ۸‌گانه ارزش افزوده هستند
رستوران‌ها جزو فراخوان ۸‌گانه ارزش افزوده هستند
 
رئیس کل سازمان امور مالیاتی در پاسخ به سوال سیاست روز مبنی بر اینکه آیا مالیات بر ارزش افزوده برای رستوران‌ها و تهیه غذا مصوب شده است، گفت: به رستوران ها فراخوان شده و جزء فراخوان ۸ گانه ارزش افزوده هستند و ذیل دریافت ارزش افزوده باید مالیات آن را به سازمان مالیاتی پرداخت کنند.
در حالی که میرابراهیمی رئیس اتحادیه رستوران داران در مصاحبه‌ای با باشگاه خبرنگاران جوان در بهمن ۱۴۰۰ گفته بود که رستوران‌ها دریافت ۹ درصد مالیات ارزش افزوده را روی فاکتور درج می‌کنند که این موضوع خلاف است؛ بدین ترتیب رستوران دار هم مالیات نمی‌دهد و هم سهمی از سود تراکنش بانک بر می‌دارد. مشتریان باید از صاحب رستوران گواهی پرداخت مالیات بر ارزش افزوده طلب کنند و واحد‌های صنفی و رستوران‌هایی که میز و صندلی دارند مجاز به دریافت ۹ درصد مالیات ارزش افزوده هستند و فست فودها، کترینگ‌ها یا واحد‌هایی که غذای بیرون بر ارائه می‌کنند حق دریافت مالیات ارزش افزوده را ندارند.محمد مسیحی معاون درآمد‌های مالیاتی گفت شش سال است سازمان امور مالیاتی کشور، طبق قانون، همه فست فودی‌ها و رستوران‌های بیرون بر را از ۹ درصد مالیات ارزش افزوده معاف کرده است، اما این اصناف علاوه بر مالیات غذا‌های بیرون بر، از یک نوشابه، سه مرحله مالیات می‌گیرند اما داوود منظور عنوان می‌کند به رستوران ها فراخوان شده و جزء فراخوان ۸ گانه ارزش افزوده هستند و ذیل دریافت ارزش افزوده باید مالیات آن را به سازمان مالیاتی پرداخت کنند.
داوود منظور در نشست خبری درمورد آخرین وضعیت اخذ مالیات از خانه‌های خالی توضیح داد: در بحث مالیات‌گیری قدم اول شناسایی مودی و تشخیص میزان مالیات است که این کار در سال گذشته انجام و خانه‌های خالی تا پایان تیرماه سال جاری شناسایی شدند. وی ادامه داد: بالغ بر ۵۲۰ هزار خانه خالی شناسایی شد که میزان مالیات این خانه‌ها ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان محاسبه شده و این موضوع به مودیان اطلاع داده شده است. این اطلاع رسانی هم از طریق سامانه بوده، هم پیامک و هم به صورت کتبی و از طریق پست.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی از اعتراض ۱۰۰ هزار مالک خبر داد و افزود: این اعتراض‌ها را به وزارت راه منعکس کردیم تا دوباره مورد بررسی قرار بگیرد. البته هنوز تعداد زیادی از مودیان به سامانه مراجعه نکرده‌اند. اگر مودیان اعتراض دارند باید اعتراض خود را ثبت کنند تا رسیدگی شود. منظور ادامه داد: مالکان خانه‌های خالی باید تا پایان مرداد مالیات خود را پرداخت کنند در غیر این صورت ماهانه مشمول جریمه ۲.۵ درصدی مالیات تعیین شده می‌شوند و هنگام نقل و انتقال خانه باید اصل و جریمه مالیات را پرداخت کنند.

مالیات خانه‌ها و خودروهای لوکس پیگیری می‌شود
وی در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا در مورد مالیات خانه‌ها و خودروهای لوکس توضیح داد: در مورد خانه‌ها و خودروهای لوکس همان مسیر خانه‌های خالی طی می‌شود. در این راستا رکوردهایی در سال گذشته داشتیم که بسیار ناچیز بود، زیرا شهرداری‌ اطلاعات کامل ارائه نداد اما این روند در سال جاری نیز دنبال می‌شود و اطلاعات از شهرداری‌ها، سامانه‌ثبت و… جمع آوری می‌شود. رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: سازمان تا پایان سال فرصت دارد اطلاعات خانه‌های خالی و لوکس و خودروهای لوکس را جمع آوری کند. درحال حاضر فرایند مالیات‌گیری از خودروهای لوکس آغاز شده است.
به گفته منظور تا روز گذشته ۱۵۰ میلیارد تومان مالیات از مالکان خانه‌های لوکس اخذ شده است. وی با بیان اینکه آستانه قیمتی که ملاک لوکس بودن بود افزایش یافته است، گفت: برای سازمان فرقی ندارد مالک چه کسی است باید مالیات پرداخت کند.
معاون وزیر اقتصاد در مورد خانه‌هایی که دارای چند مالک هستند نیز توضیح داد: خانه خالی بر اساس خوداظهاری شناسایی می‌شود و فرقی ندارد چند مالک دارد. منظور درمورد استرداد ارزش افزوده اظهار کرد: در سال ۱۳۹۹، ۳۳۰۰ میلیارد تومان، در سال ۱۴۰۰، ۷۲۰۰ میلیارد تومان و در چهار ماه نخست سال جاری ۳۰۰۰ میلیارد تومان ارزش افزوده استرداد شده است.

جزئیات مالیات نهادهای حاکمیتی
معاون وزیر اقتصاد در ادامه درمورد مالیات نهادهای حاکمیتی از جمله ستاد اجرایی فرمان امام، استان قدس، بنیاد مستضعفان و… توضیح داد: این نگرانی در اذهان عمومی وجود دارد که آیا این نهادها مالیات پرداخت می‌کنند؟ باید پاسخ دهم بله. همه فعالان اقتصادی فارغ از اینکه مالکیت متعلق به چه کسی باید مالیات پرداخت کنند. منظور تاکید کرد: این نهادها هم اگر مالیات پرداخت نکنند مشمول مجازات می‌شوند. اطلاعات اینکه در سال ۱۴۰۰ چقدر مالیات ابرازی، پرداختی و… داشتند موجود است. وی ادامه داد: در قانون پیش‌بینی شده است مالیاتی که از استان قدس رضوی اخذ می‌شود به دلیل ارائه خدمات عمومی که توسط آستان قدس ارایه می‌شود به خود آستان برگردانده شود.

۷۰ هزار میلیارد تومان مالیات معوق
رئیس کل سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه میزان مالیات معوق ۷۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: این معوقات مربوط به افرادی است که قابل شناسایی نیستند، برای مثال شرکت‌های کاغذی. به این صورت که عده‌ای برای فرار مالیاتی به نام چند متکدی و کارتن خواب شرکت ثبت کرده و وکالت تام‌الاختیار گرفته اند. ۴۰ درصد معوقات مربوط به این شرکت‌های سوری است. منظور ادامه داد: ۲۰ درصد معوقات متعلق به کارت‌های بازرگانی است. عده‌ای به نام یک پیرزن در روستایی کارت بازرگانی صادر کردند، واردات کرده و بدهکار شده‌اند. وی با تاکید بر اینکه مردم نباید حساب و شماره کارت خود را به کسی بدهند، گفت: به حساب یک بازنشسته آموزش و پرورش ۱۲ هزار میلیارد تومان واریز و بعد برداشت شده بود، اما این فرد مشمول مالیات شده است.

۴ گروه کالایی مشمول مالیات بر عایدی سرمایه
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه در مورد مالیات بر عایدی سرمایه توضیح داد: این طرح در سال‌های قبل در مجلس مطرح و کلیات آن تصویب شده و به زودی به قانون تبدیل می‌شود. منظور با تاکید بر اینکه هدف مالیات بر عایدی سرمایه ایجاد درآمد مالیاتی نیست، گفت: اگر فردی ملک، خودرو، ارز و سکه خرید و پس از افزایش قیمت اقدام به فروش آن کرد باید مالیات پرداخت کند. در این راستا باید تدابیری اتخاذ شود که بتوان خرید و فروش‌ها را ثبت کرد. وی ادامه داد: در واقع باید برای معاملاتی که بین دو نفر انجام می‌گیرد صورت حساب الکترونیکی صادر شود. این اتفاق در بستر قانون پایانه‌های فروشگاهی امکان پذیر است. یک نسخه از هر خرید و فروشی که ثبت می‌شود به سازمان مالیاتی می آید.

بررسی طرح مالیات بر مجموع درآمد
معاون وزیر اقتصاد از بررسی طرح مالیات بر مجموع درآمد خبر داد و افزود: هدف این است که از یک نظام مالیاتی منبع محور به یک نظام مالیاتی فرد محور حرکت کنیم. یعنی هر سال هر خانواده یک اظهارنامه مالیاتی ارائه و در ان درامدها و هزینه‌های خود را گزارش دهند. منظور ادامه داد: برای هر خانواده معافیتی در نظر گرفته شده و مالیات آن بعد از معافیت تعیین می‌شود. پیش نویس این طرح تهیه شده و پس از بررسی در دولت به مجلس می‌رود.

آخرین وضعیت پرداخت مالیات از سوی سلبریتی‌ها
وی با تاکید بر اینکه سلبریتی‌ها اعم از هنرمندان و ورزشکاران اگر درامدی دارند باید مانند سایر مردم مالیات دهند، گفت: البته در بودجه برای هنرمندان ۲۰۰ میلیون تومان معافیت در نظر گرفته شده است اما استقبال سلبریتی‌ها از پرداخت مالیات بالا بوده زیرا درآمد آن ها هم رصد می‌شود و همه سلبریتی‌ها پرونده مالیاتی دارند.

بررسی دوباره پرونده فولاد
معاون وزیر اقتصاد در ادامه در مورد تخلف صورت گرفته در فولاد مبارکه اظهار کرد: تخلفات فولاد از جنس رعایت قوانین و مقررات قانون محاسبات بود که قطعا جنبه سود و زیانی هم دارد. منظور ادامه داد: سازمان امور مالیاتی مالیات را بر اساس صورت‌های مالی که بنگاه ها ارایه می‌کنند و توسط حسابرس تایید شده است تعیین می‌کند. این سازمان مرجع تشخیص تخلف یک شخص حقوقی در یک شرکت نیست. وی عنوان کرد: سازمان امور مالیاتی دوباره صورت مالی فولاد را بررسی می‌کند و اگر تطابق نداشت و جنبه سود و زیانی داشت اصلاح می‌کند.

نویسنده: هدی دهقان
کد مطلب: 123641
 
Share/Save/Bookmark