میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۲۶
 
 
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در گفتگو با سیاست روز:
بهبود تراز عملیاتی بودجه ۱۴۰۱ در مقایسه با ۱۴۰۰
بهبود تراز عملیاتی بودجه ۱۴۰۱ در مقایسه با ۱۴۰۰
 
این روزها در حالی بودجه در صدر مباحث مجلس شورای اسلامی قرار دارد که محمد خدا بخشی ، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی یکی از نقاط قوت لایحه بودجه ۱۴۰۱ را در مقایسه با سال ۱۴۰۰ بهبود تراز عملیاتی بودجه خواند.
وی با بیان این مطلب در گفتگو با سیاست روز افزود: بنابر لایحه بودجه ۱۴۰۱، تراز عملیاتی بودجه در سال آینده منهای ۳۰۱ هزار میلیارد تومان است درحالی که تراز عملیاتی بودجه در سال ۱۴۰۰ منهای ۴۶۴ هزار میلیارد تومان بوده است. این بدان معناست که تراز عملیاتی بودجه در سال آینده منهای ۱۶۴ هزار میلیارد تومان بهبود پیدا کرده است.
نماینده الیگودرز تصریح کرد: بر همین اساس در سال آینده اتکای کشور به درآمدهای غیر پایدار کمتر شده است.
وی با بیان این که قرار شده است دولت از محل منابع مربوط به نفت خام و میعانات گازی که در بودجه می آید هر روز یک میلیون و دویست هزار بشکه به قیمت هر بشکه ۶۰ دلار و هر دلار ۲۳ هزار تومان را وارد بودجه عمومی کشور کند افزود: دولت قرار است سهم ۴۰ درصدی صندوق توسعه ملی را نیز قرار است دولت ۲۰ درصد استقراض کند و ۲۰ درصدش را بپردازد و البته فروش اوراق قرضه نیز نسبت به سال ۱۴۰۰ کمتر شده است.
خدابخشی در رابطه منابع بودجه سال آینده نیز گفت: مجموعا ترکیب منابع با احتساب درآمدهای اختصاصی که در بودجه عمومی کشور می آید ، یک میلیون پانصد و پنج هزار میلیارد تومان پیش بینی شده و در مصارف نیز حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی گذاشته شده که نسبت به سال قبل رشد قابل ملاحظه ای داشته است.
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه خاطر نشان کرد: اعتبارات هزینه ای نیز مجموعا ۵ درصد رشد داشته که بخشی مربوط به حقوق و دستمزد است با این وجود حقوق و دستمزدها بطور متوسط ۱۰ درصد رشد خواهند داشت که بصورت پلکانی معکوس اعمال می شود که این بدان معنی است که به حقوق و دستمزد های پایین تر توجه بیشتری شده و تا ۲۹ درصد نیز افزایش خواهند داشت ولی حقوق های بالا حدود ۵ درصد افزایش خواهند یافت.
وی در رابطه با افزایش اختیارات مقامات اجرایی دستگاه های مختلف در بودجه ۱۴۰۱ بیان کرد:یکی دیگر از کارهایی که در لایحه بودجه ۱۴۰۱ روی داده است که اختیارات بالاترین مقام دستگاه ها بیشتر شده اند بطوریکه امضاء بالاترین اجرایی دستگاه ها در موافقت نامه بودجه ای که مبادله می شود الزامی شده است مثلا در وزارت علوم ، وزیر نسبت به سال قبل روی بودجه دانشگاه ها نظارت بیشتری خواهد داشت و تا ۱۰ درصد نیز امکان جابجایی وجود دارد که به منظور بهبود شاخص های تخصصی در حوزه های مختلف بوده است. خدابخشی همچنین در رابطه با موضوعات ارزی در بودجه سال ۱۴۰۱ گفت: در رابطه با ارز که موضوع مهمی است نیز در بودجه ۱۴۰۱ ارز دارو و گندم مطابق با سال ۱۴۰۰ حفظ می شود اما دولت درصدد است مکانیزم تخصیص ارز نهاده های دامی و کشاورزی را تغییر داده و مابتفاوت آن مستقیم به دهک های مختلف مردم ( ۶۰ میلیون ایرانی ) بدهد که البته کنترل بار روانی ناشی از این تصمیم نیز مهم است و دولت اگر بتواند بدرستی انجام دهد اهداف تخصیص یارانه ها بهتر محقق خواهند شد. این نماینده با بیان اینکه تصمیم گیری در این رابطه کار راحتی نیست خاطر نشان کرد: نمایندگان در این رابطه اختلاف نظر داشته و تاکید دارند که تبعات و پیوست های اجتماعی این تصمیم نیز خیلی مهم است و باید در راستای حمایت از مردم دیده شود.

گفت‌وگو : میترا یزدچی
کد مطلب: 121049
 
Share/Save/Bookmark