میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۲۹
 
 
رایزنی‌های فشرده وزیر امور خارجه با حاضران در نشست افغانستان
روز دیپلماسی در تهران
روز دیپلماسی در تهران
 
نشست همسایگان افغانستان امروز در تهران در حالی برگزار می‌شود که وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با همتایانی از ترکمنستان، پاکستان، تاجیکستان بر توسعه مناسبات دو جانبه و حل بحران‌های منطقه تاکید کرد.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعد از دیدار با «رشید مردوف» همتای ترکمنستانی در نشست خبری مشترک ضمن خوشامدگویی به وزیر خارجه ترکمنستان گفت: مایلم به فرمایشات مقام معظم رهبری اشاره کنم که جمله تاریخی را دارند مبنی بر این‌که رابطه ما با همسایگان نه تنها همسایگی که رابطه خویشاوندی است. علاوه بر این در سطح روسای جمهور دو کشور در حوزه خویشاوندی دو کشور عبارات زیاد و دقیقی به کار برده شده است.وی ادامه داد: رئیس جمهور ترکمنستان نیز بارها این عبارت را تکرار کردند که صرفا در خصوص همسایه ما ایران معتقدم در قیامت از همسایه در مورد همسایه سؤال می‌کنند.
رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: در سفری که‌ آقای دکتر رئیسی برای شرکت در نشست شانگهای به دوشنبه پایتخت تاجیکستان داشتند دیدار بسیار خوبی بین روسای جمهور دو کشور انجام شد و در ادامه آن دیدار ما امروز علاوه بر حضور آقای مردوف در نشست وزرای خارجه همسایه افغانستان که فردا در تهران خواهیم داشت، شاهد برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و ترکمنستان در جمهوری اسلامی ایران هستیم.وزیر خارجه بیان کرد: آقای مردوف هم با وزیر نفت ما دیدار داشت و هم با وزرای دیگر و رئیس جمهور دیدار خواهد داشت و همزمان با گفت‌وگوهای ما در وزارت خارجه کمیسیون مشترک همکاری‌‌های دو کشور در تهران برگزار شده و در وزارتخانه‌های ذیربط گفت‌وگوها ادامه دارد.امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: امروز توافق کردیم سند همکاری‌های مشترک دو کشور را مورد بازنگری قرار دهیم. تاکنون بیش از یکصد سند رسمی بین دو کشور در زمینه‌های مختلف به امضا رسیده و توافق ما حول امضای یک سند جامع همکاری‌ها و ارتقای حجم تبادل تجاری دو کشور به حداکثر ممکن هست.وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد:‌همکاری در زمینه علمی و فناوری و دانشگاهی و حل مشکلات کنسولی و تشکیل کمیسیون مشترک کنسولی بین دو کشور از دیگر مباحثی بود که در این دیدار مورد توجه ما قرار گرفت. امیرعبداللهیان ادامه داد: تحولات در افغانستان، غرب آسیا و قفقاز جنوبی دیگر موضوعات مورد مشورت و رایزنی مشترک ما بود.
رشید مردوف وزیر خارجه ترکمنستان نیز در این نشست خبری گفت که ایران و ترکمنستان به عنوان دو کشور همسایه و برادر در مسیر توسعه روابط گام برمی‌دارند و از آمادگی این کشور برای همکاری با ایران در حوزه‌های مختلف خبر داد.وزیر خارجه ترکمنستان گفت که ایران و ترکمنستان به عنوان دو کشور همسایه و برادر در مسیر توسعه روابط گام برمی‌دارند و از آمادگی این کشور برای همکاری با ایران در حوزه‌های مختلف خبر داد.وی افزود: ترکمنستان و ایران به عنوان دو کشور همسایه و برادر در مسیر توسعه روابط گام برمی‌دارند و در زمینه‌های مختلف همکاری دارند.وی با بیان این‌که درباره مسائل منطقه‌ای و جهانی با هم گفت‌وگو کردیم، اظهار داشت: مسائل مورد علاقه دو کشور مطرح و مسائل کنسولی مورد بررسی قرار گرفت.وزرای خارجه ایران و ترکمنستان در تهران گفتند که خزر دریای دوستی، غیرنظامی و متعلق به کشورهای حاشیه آن است و کشورهای ساحلی می بایست از مواهب اقتصادی آن بهره مند شوند.
همچنین حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که میزبان «شاه محمود قریشی» همتای پاکستانی خود در تهران بود، بعد از دیدار و گفت‌وگو با وزیر خارجه پاکستان بر سر میز ناهار، در نشست خبری مشترک حضور یافت و به تشریح مذاکرات انجام شده پرداخت.وزیر خارجه کشورمان در ابتدای این نشست ضمن خیرمقدم به همتای پاکستانی گفت: ما گفت‌وگوهای مهمی را در خصوص آخرین تحولات در افغانستان داشتیم. همچنان تحولات افغانستان را با دقت دنبال می‌کنیم. باور داریم که تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان به عنوان مهمترین راهکار سیاسی پیش روی همه ما قرار دارد. تماس‌های خودمان را با همه طرف‌ها در افغانستان کماکان دنبال می‌کنیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: نسبت به هیات حاکمه سرپرستی و یا موقت در افغانستان تماس‌ها و مشورت‌های امنیتی جمهوری اسلامی ایران در جریان است و در عین حال برای کمک به افغانستان برای برون رفت از وضعیت کنونی از تمامی گذرگاه‌های مرزی ایران هم برای تجارت های مرزی و هم ارسال کمکهای انساندوستانه و تسهیل کمک‌های انساندوستانه ای که وارد ایران می شود و از طریق مرزهای ایران می تواند وارد افغانستان شود، از این ظرفیت استفاده می‌کنیم.وی گفت: همکاری های ما در حوزه های مرزی، اقتصادی و تجاری در همه سطوح ادامه خواهد یافت و در عین حال تشویق هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان به اجرای مسئولیت‌هایش در قبال ایجاد صلح و ثبات و امنیت در افغانستان مورد توجه جدی جمهوری اسلامی ایران است.
همچنین وزیر خارجه پاکستان گفت: مردم افغانستان شایسته صلح و آرامش هستند و به اندازه کافی در رنج بودند و چهار دهه آلام را تحمل کردند و الان حضور ما در اینجا برای این است که پیام صریح را به افغان‌ها بدهیم که ما به عنوان همسایگان در کنار شما هستیم.قریشی ادامه داد: امروز مجددا به تهران بازگشتم تا در دومین نشست همسایگان هم مرز با افغانستان شرکت کنم. باعث خرسندی من است که وزیر خارجه روسیه به صورت مجازی در این نشست شرکت می‌کند، چون روسیه هم منافع منطقه‌ای در صلح و ثبات در افغانستان دارد.
وزیر خارجه پاکستان همچنین افزود: با وزیر خارجه ایران ارزیابی خود از شرایط افغانستان را مطرح و اطلاعاتی را در خصوص تعاملات با طالبان ارائه دادم.این دیپلمات ارشد پاکستانی خاطرنشان کرد: مواضع ما درباره افغانستان و صلح و ثبات و شکوفایی همسو است و اذعان داشتیم نقش مهمی در این زمینه داریم که باید ایفا کنیم و تاریخ ما را قضاوت خواهد کرد.وی گفت:‌ یک پیام یکسان و واحد از این کنفرانس باید مخابره شود و با وزیر خارجه ایران هم رای هستم و مطرح کردم که جامعه بین‌المللی انتظاراتی از طالبان دارد و مساعدت‌های مالی بین‌المللی به افغانستان برای پیشگیری از بروز بحران انسانی و جلوگیری از فروپاشی اقتصادی حائز اهمیت است. لازم به ذکر است دیروز امیر عبداللهیان میزبان همتای تاجیکستانی خویش نیز بود.
کد مطلب: 120176
 
Share/Save/Bookmark