میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۲
 
 
نخست‌وزیر مجارستان به کشورهای اروپایی هشدار داد
جورج سوروس‌ها پشت پرده جنگ اوکراین
جورج سوروس‌ها پشت پرده جنگ اوکراین
 
همزمان با تشدید پیامدهای اقتصادی جنگ افروزی آمریکا و انگلیس و سرمایه‌داران، در افشاگری بزرگ، نخست‌وزیر مجارستان گفت، حلقه‌های سرمایه‌داران غربی عامل جنگ در اوکراین هستند و از طولانی شدن آن سود می‌برند.
«ویکتور اوربان» نخست‌وزیر مجارستان گفت سرمایه‌دارای مانند «جورج سوروس» عامل جنگ در اوکراین هستند و از آن سود می‌برند.به نوشته وبگاه شبکه «راشا تودی»، اوربان در مصاحبه‌ای گفت: «باید بر روی صلح سرمایه گذاری کنیم، نه بر روی جنگ. اکنون کاملاً واضح است که حلقه‌های تجاری در این جنگ نفع می‌برند. جورج سوروس نمادی از آن‌ها است».نخست‌وزیر مجارستان درباره سوروس گفت: «او به طور علنی از نیاز به طولانی کردن جنگ حرف می‌زد. این‌ها تحریک‌کننده‌های جنگ هستند که به دنبال پول درآوردن از جنگ هستند».اوربان که با ارسال تسلیحات به اوکراین مخالف است در ادامه گفت، باید سوروس و افراد نظیر او پاسخگو قرار گیرند.
چندی پیش سوروس در اجلاس داووس، چین و روسیه را بزرگترین تهدید برای مفاهیم جامعه باز توصیف کرد و گفت که اعزام نظامیان روسیه به اوکراین، «احتمالاً آغاز جنگ جهانی سوم بوده است و تمدن ما ممکن است از آن جان سالم به در نبرد» و حتی زمانی که جنگ در اوکراین متوقف شود، «وضعیت هرگز به حالت قبل باز نمی گردد».وی در این خصوص مدعی شد: « بهترین و شاید تنها راه برای حفظ تمدن ما شکست دادن پوتین در اسرع وقت است».
لازم به ذکر است این جنگ افروزی موجب شده تا تسکو، بزرگ‌ترین گروه سوپرمارکت‌های بریتانیا اعلام کرد که قیمت شیر تازه‌اش را برای دومین بار طی سه ماه افزایش می‌دهد زیرا عرضه‌کنندگان با سطوح بی‌سابقه نرخ تورم در مزرعه مقابله می‌کنند. متوسط قیمت بنزین در آمریکا نیز برای نخستین بار در تاریخ این کشور، به بالای ۵ دلار در هر گالن رسید. در این میان رئیس کمیسیون اروپا به کی‌یف سفر کرد تا درخواست عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا را با مقامات این کشور به بحث بگذارد.، فون در لاین در بدو ورود به کی‌یف در پیامی توئیتری نوشت:‌‌ «با رئیس جمهور [ولودیمیر] زلنسکی به بررسی همکاری لازم برای بازسازی اوکراین و پیشرفت اوکراین در مسیر اروپایی شدن خواهیم پرداخت». وزارت خارجه این کشور نیز گفت که پاسخ مسکو به تجمع نیروهای ناتو در لهستان متناسب خواهد بود.مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین گفت که از آغاز درگیری‌ها در این کشور حدود ۱۰ هزار سرباز اوکراینی کشته شده‌اند. در همین حال وزیر دفاع آمریکا ضمن اشاره به آزمایش های موشکی اخیر کره شمالی و تاکید بر همکاری امنیتی بیشتر با ژاپن و کره جنوبی از پایان ساخت سامانه دفاع موشکی مبتنی بر لیزر خبر داد.
«لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا در سخنرانی خود در نشست امنیتی «شانگری-لا» که از ۱۰ تا ۱۲ ژوئن (۲۰ الی ۲۲ خرداد) در سنگاپور در حال برگزاری است، اعلام کرد که پنتاگون در آستانه رونمایی از نمونه اولیه سیستم دفاع موشکی لیزری با انرژی بالا است.وی در عین حال افزود: بگذارید واضح بگویم. ما به دنبال رویارویی یا درگیری نیستیم. ما به دنبال جنگ سرد جدید، ناتوی آسیایی و یا منطقه‌ای که به بلوک‌های متخاصم تقسیم شود، نیستیم.
در این میان نتیجه نظرسنجی مرکز معتبر «پیو» نشان می‌دهد، اکثر آمریکایی‌ها از دولت این کشور می‌خواهند به جای پرداختن به مسائل خارجی، روی مشکلات داخلی آمریکا تمرکز کند. اکثر آمریکایی‌های شرکت‌کننده در نظرسنجی پیو اعلام کردند که آنها از «ایالات متحده می‌خواهند روی مشکلات داخلی (آمریکا) تمرکز کند و نه اینکه روی مشکلات خارج (از این کشور تمرکز داشته باشد)».البته یک موضوع قابل توجه در این نظرسنجی، نظر آمریکایی‌های دارای سنین بالاتر و دارای وضعیت مالی بهتر در نظرسنجی موسسه پیو است.
در این میان ده ها هزار شهروند آمریکا روز شنبه در واشنگتن دی سی پایتخت و سراسر این کشور برای درخواست از اعضای کنگره برای تصویب قانونی به منظور متوقف کردن خشونت مسلحانه در پی کشتار ماه گذشته "مه" در مدرسه ابتدایی تگزاس، راهپیمایی کردند.گروه "راهپیمایی برای زندگانی ما" (ام اف او ال) هوادار ایمنی در برابر اسلحه گرم که توسط بازماندگان کشتار ۲۰۱۸ در دبیرستان پارکلند فلوریدا تشکیل شده، اعلام کردکه بیش از ۴۵۰ راهپیمایی برنامه ریزی کرده که شامل گردهمایی هایی در نیویورک، لس آنجلس و شیکاگوست.در حمله مسلحانه ۲۴ مه فردی در تگزاس، ۱۹ کودک دانش آموز و ۲ آموزگار جان باختند که تنها ۱۰ روز با کشتار نژادپرستانه دیگری در فروشگاهی در بوفالو در ایالت نیویورک فاصله داشت. گروه ام اف او ال همچنین خواستار ممنوعیت مالکیت سلاح های تهاجمی، بررسی گسترده پیشینه متقاضیان خرید اسلحه و ایجاد سامانه ملی صدور مجوز، برای ثبت و نگهداری اطلاعات صاحبان سلاح در آن شده است.
کد مطلب: 122877
 
Share/Save/Bookmark