میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۷
 
 
در داووس چه گذشت
نشست جهانی با محوریت اقتصادی تحت نام داووس در سوئیس در حالی برگزار شد که مسائل و تحولات داخلی و بیرونی این...

نشست جهانی با محوریت اقتصادی تحت نام داووس در سوئیس در حالی برگزار شد که مسائل و تحولات داخلی و بیرونی این اجلاس نکات قابل توجهی را در خود دارد. در تقسیم‌بندی حاضران در نشست چند دسته را می‌توان برشمرد که در قالب آمریکا، اروپا، کشورهای عربی و صهیونیست‌ها و سایر اعضا در داخل و نوع واکنش‌های بیرونی به اجلاس قابل تقسیم است.
هر کدام از این حاضران نیز دارای نکات قابل توجهی هستند. ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حالی در داووس حضور یافت که سعی داشت تا چهره‌ای مقتدر از خود به نمایش گذارد اما استمرار اعتراض‌های داخل آمریکا و ناتوانی وی در قبال کنگره در کنار اعتراض‌های جهانی به حضور وی در داووس که سوئیس را به صحنه تظاهرات ضد آمریکایی مبدل ساخت عملا چهره یک شکست خورده را برای وی رقم زد. بزرگان اروپا نظیر انگلیس، فرانسه و آلمان نیز در کنار چالشهای اقتصادی با بحران اعتراض‌های مردمی به حاکمیت نظام سرمایه‌داری بر اروپا مواجه است که البته اعتراض به دنباله روی اروپا از آمریکا را نیز باید به آن افزود. طیف دیگر کشورهای عربی بویژه کشوری مانند عربستان قرار دارد. سعودی که دستش به خون میلیون‌ها انسان بی‌گناه در یمن و منطقه آغشته است و اقدام به ربایش نخست وزیر لبنان کرده و همچنان عامل ناامنی منطقه است و البته در لیست شکایت‌های خانواده‌های آمریکا به جرم نقش آفرینی در حادثه ۱۱سپتامبر قرار دارد. در همین حال صهیونیست‌ها با محوری نتانیاهو در حالی در این نشست حضور دارند که از یک سو پرونده فسادش هفته‌هاست که ساکنان اراضی اشغالی را به خیابان‌ها آورده و از سوی دیگر اقدام آمریکا در اعلام قدس به عنوان پایتخت صهیونیست‌ها فلسطین را به صحنه انتفاضه‌ای جدید مبدل ساخته که با حمایت جهانی همراه است.
با توجه به این شرایط می‌توان دریافت که حاضران در داووس عملا وضعیت مطلوبی ندارند و هر کدام با مجموعه‌ای از رسوایی‌ها در نشست حاضر شده‌اند. در چنین شرایطی یک نقطه مشترک میان آنها ایجاد شده و آن ایجاد مسائل حاشیه‌ای برای پنهان‌سازی واقعیت‌های جاری است. بازگشایی پرونده‌ای مانند ادعای استفاده سوریه از سلاح‌ شیمیایی و نیز فرافکنی گسترده علیه ایران را می‌توان در این چارچوب برشمرد . آنها با این رفتارها سعی دارند تا افکار عمومی را از داووس به حاشیه منحرف سازند تا از یک سو به خاطر جنایاتشان مورد بازخواست قرار نگیرند و از سوی دیگر اعتراض‌های جهانی به رفتارهای غیر انسانی خود را پنهان سازند.
جالب توجه آنکه رسانه‌های غربی و عربی و صهیونیستی نیز در ردیف رفتاری آنها عمل می‌کنند چنانکه محور آن یا پرداختن به ادعاهای ضد ایرانی و نیز ایجاد ائتلاف میان غرب، کشورهای عربی و صهیونیست‌ها برای دشمن واحدی به نام ایران است و جالب توجه آنکه ادعا دارند عدم حضور ایران در نشست زمینه‌ساز این همگرایی شده است تا ضمن ایجاد فضای دو قطبی موافقان و مخالفان حضور در داووس در ایران، طرح پنهان‌سازی وضعیت بحرانی سران غربی، عربی و صهیونیستی در داووس را اجرایی سازند.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 102950
 
Share/Save/Bookmark