میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۵۸
 
 
کنعانی در پاسخ به سیاست روز:
احیای روابط ایران و عربستان در راستای تامین منافع طرفین است
احیای روابط ایران و عربستان در راستای تامین منافع طرفین است
 
سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: بهبود مناسبات ایران و عربستان را در راستای منافع دوجانبه و هم منافع منطقه می‌دانیم. موضع جمهوری اسلامی ایران در این رابطه کاملا روشن است.
ناصر کنعانی در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سوال سیاست روز در مورد آخرین وضعیت گفت‌وگوهای ایران و عربستان و با توجه به این که در روزهای اخیر شبکه وابسته به این رژیم سعودی از هیچ اقدامی علیه ایران چشم پوشی نکرده است، میانجیگری عراق برای بهبود روابط به ثمر می رسد؟ گفت: بهبود مناسبات ایران و عربستان را در راستای منافع دوجانبه و هم منافع منطقه می‌دانیم. موضع جمهوری اسلامی ایران در این رابطه کاملا روشن است.گفت‌وگو و مذاکره سیاسی برای حل و فصل اختلافات می‌تواند زمینه‌ساز از سرگیری روابط دو کشور در چارچوب مصالح و منافع مشترک و در چارچوب منافع منطقه‌ای شود.
وی گفت: در همین چارچوب عمل کردیم و به کمک دولت عراق پنج دور مذاکره در بغداد داشتیم. باید ببینیم در طرف مقابل گام عملی چه خواهد بود. همچنین دولت عراق تلاش‌های سازنده‌ای در این خصوص انجام داده و اعلام کردند برای تکمیل این روند در چارچوب تلاش‌های خود آمادگی دارند و ایران از این موضوع استقبال میکند.

نقش اینترنشنال در تبلیغ فعالیت‌های تروریستی کاملا روشن است
وی همچنین در ادامه در مورد اقدامات شبکه تروریستی ایران اینترنشنال گفت: موضع ایران در قبال آن رسانه کاملا روشن است، نقش این رسانه به عنوان رسانه تروریستی در دامن زدن به بی‌ثباتی و اغتشاشات داخلی کاملا روشن است و اقدام جمهوری اسلامی ایران نیز در این زمینه کاملا حقوقی و قانونی است و اقداماتی در این زمینه صورت گرفته که جزییات آن در زمان مناسب اطلاع رسانی خواهد شد. مجموعه ظرفیت‌های ایران برای برخوردهای حقوقی و قانونی با این شبکه و کشور میزبان و با حامیان مالی آن حتما انجام خواهد شد.
کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد مواضع متفاوت آمریکایی‌ها در قبال ایران گفت: اولویت آمریکا مذاکرات نیست و تمرکز بر مسائل ها دیگری است. تناقض رفتاری و دوگانگی گفتاری در مواضع اعضای غربی برجام و مشخصات دولت آمریکا وجود دارد. به ویژه دوگانگی در عمل و عدم التزام عملی به تعهدات برجام از سوی دولت آمریکا بود که چنین روند نامناسبی را در توافقنامه برجام ایجاد کرد و هم مانع بهره برداری جمهوری اسلامی ایران از منافع و مزایای اقتصادی برجام شد و هم راهکارهای چند جانبه بین المللی را برای حل و فصل موضوعات پیچیده بین المللی مورد تردید و تشکیک قرار داد و دچار اختلال کرد و این نتیجه عملکرد سوء دولت آمریکا است که می بایست مسئول و پاسخگویی رفتار و اقدامات غیر مسئولانه خودشان در این رابطه باشند.

ایران متعهد به برجام بوده و به تعهدات خود عمل کرده است
وی تاکید کرد: مقامات آمریکایی می دانند ایران در زیر فشار و با تهدید حاضر به مذاکره و امتیاز نیست، توافق منطق خود را دارد و موضع ایران با مذاکرات برجام کاملاً روشن است. ایران متعهد به برجام بود به تعهدات خود عمل کرد و دولت خاطی و نقض کننده برجام دولت آمریکا بود و در این ارتباط کشورهای اروپایی عضو برجام هم متاسفانه به تعهدات خود عمل نکردند و نتوانستند خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام را جبران کنند.
سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: ایران همچنان به روند مذاکره پایبند است و به دنباله به سرانجام رساندن برجام است. برجام نیاز جمهوری اسلامی نیست، نیاز غرب و نیاز اروپا و آمریکا به توافق برجام کمتر از نیاز ایران نیست. طرف ها میتوانند در کوتاهترین زمان ممکن مذاکرات را جمع‌بندی کرده و به توافق برسند اما توصیه ما مشخصاً به شرکای اروپایی برجام این است که خودشان را تسلیم آمریکا و تسلیم شرایط تحمیلی آن ها نکنند و ضررها و زیان های آن را متوجه خود نکنند.
سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوالی در مورد اخراج ایران از مقام کمیسیون زن سازمان ملل گفت: جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با اقدامات غیرقانونی تعداد مشخصی از دولت‌های غربی علیه ایران به بهانه تحولات داخلی کشور مواضع خود را همواره رسما و آشکارا اعلام و هم به صورت رسانه‌ای و اعلامی و هم در مذاکرات و ملاقات‌ها مطرح کرده است لذا هر گونه سوء استفاده از تحولات داخلی ایران برای اعمال فشار سیاسی علیه کشورمان محکوم و غیرقابل قبول است.
وی درباره دستاوردهای سفر آقای سودانی به تهران و امنیت مرز ایران و عراق گفت: سفر آقای السودانی نخست وزیر عراق به تهران سفر مهمی بود که در چارچوب دعوت رسمی رئیس جمهور از ایشان به تهران و در چارچوب موضوعات مختلفی که ما با دولت عراق در حوزه همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای و بین‌المللی داریم انجام شد. گفت‌وگوهای پرثمر و مفیدی در ‌های مختلف به ویژه در حوزه همکاری‌های اقتصادی و تجاری مطرح شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: مباحث مرزی یکی از موضوعات مورد اهتمام جدی ما است و امنیت مرزی برای ما حائز اهمیت است در این سفر مجدداً بر اجرای نتایج گفت‌وگوهای قبلی هیات‌های تخصصی دو کشور تاکید شد و دولت عراق در این زمینه هم قول پیگیری و اجرای تعهدات را دادند. خوشبختانه ما اخبار خوبی را در این روزها شنیدیم اینکه دولت عراق مصمم است که نیروهای دولت مرکزی را در مرزهای مشترک دو کشور به ویژه در طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران با منطقه اقلیم کردستان عراق مستقر کند.

نویسنده: هدی بذرافشان
کد مطلب: 124569
 
Share/Save/Bookmark