میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۲۴
 
 
امیرعبداللهیان ضمن تاکید بر لزوم پایان ریاکاری دولتمردان کاخ سفید
مردم ایران، دندان زینت شده گرگ‌ها را تشخیص داده‌اند
مردم ایران، دندان زینت شده گرگ‌ها را تشخیص داده‌اند
 
همزمان با تکرار رفتارهای دو گانه و ریاکارانه آمریکایی‌ها که در ظاهر از تعلیق مذاکرات می کنند و در عمل پیام لزوم استمرار مذاکرات را ارسال می‌کنند، وزیر امور خارجه خطاب به دولتمردان کاخ سفید با بیان اینکه به اظهارات ریاکارانه پایان دهید، گفت: مردم آگاه ایران، دندان زینت شده گرگ‌ها را به خوبی تشخیص داده‌اند.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در توئیتر نوشت: کاخ سفید در جایگاهی قرار ندارد که از حقوق بشر دم زند.وی افزود: کشتار حدود ۲ میلیون انسان در افغانستان، عراق، یمن، فلسطین، سوریه و دمیدن در آتش جنگ اوکراین و مانع صلح بودن، از نتایج مداخلات آمریکاست.امیرعبداللهیان خطاب به مقامات آمریکایی گفت: به اظهارات ریاکارانه پایان دهید. مردم آگاه ایران، دندان زینت شده گرگ‌ها را به خوبی تشخیص داده‌اند. در همین حال وزیر امور خارجه در نشست وزرای خارجه سازمان همکاری اقتصادی اکو در تاشکند رفتارهای احساسی را برای اروپا هزینه زا خواند و اهانت به ساحت قرآن کریم را محکوم کرد.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیروز به منظور شرکت در بیست و ششمین نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو وارد تاشکند پایتخت ازبکستان شد و مورد استقبال مقامات این کشور قرار گرفت.وی پیش از طی سخنانی در این نشست بیان کرد: سه دهه از تلاش ۱۰ کشور برای همگرایی منطصقه‌ای در این پهنه تاریخی و تمدنی گذشته است و بسترهای ارزشمندی برای همکاری منطقه‌ای شکل گرفته است، هرچند کماکان فاصله قابل توجهی بین دستاوردها و ظرفیت‌های واقعی منطقه اکو به چشم می‌خورد. اینجانب در مراسمی که به مناسبت سی امین سالگرد پیوستن ۷ عضو جدید به سازمان همکاری اقتصادی در ۱۱ دسامبر در تهران برگزار شد تصریح کردم سازمان اکو می‌تواند الگوهای موفقی در همکاری‌های جنوب - جنوب؛ همکاری بین کشورهای محصور در خشکی و کشورهای ترانزیت؛ همکاری بین کشورهای تولید کننده و مصرف کننده انرژی، همکاری‌های مردم-محور به ویژه در حوزه گردشگری؛ همکاری‌های علمی و دانشگاهی و همکاری‌های فناورانه و نوآورانه ارائه کند. امیرعبداللهیان با ذکر این نکته که تحولات سال‌های اخیر در جهان و تاثیرات آن بر منطقه ما ضرورت همگرایی و همسویی بین کشورهای منطقه را دوچندان کرده، اظهار داشت: کوید- ۱۹ و آثار مخرب آن و نیز بحران‌های اخیر امنیت غذایی و امنیت انرژی در جهان به روشنی آسیب پذیری کشورهای مختلف، صرفنظر از حجم اقتصادی آنها، را نمایان ساخت. لذا برای همه کشورهای جهان و منطقه، تقویت تاب آوری در مقابل شوک‌های احتمالی در آینده، نه یک انتخاب که یک ضرورت است. البته در تحقق این تاب آوری یکی انتخاب‌های موجود، همکاری‌های جمعی در قالب سازو کارهای چندجانبه است.
به گفته وزیر خارجه کشورمان سازمان اکو و بنیان‌هایی که در این ۳۰ سال به وجود آورده است می‌تواند اولین انتخاب برای همکاری در این راستا باشد.وی در ادامه بیان کرد: اکو باید ارتقا دهنده تجارت درون- منطقه‌ای بین اعضا باشد. تاکنون کمتر چنین بوده است و تجارت فیمابین اعضا، حمایت کافی را از سازوکارهای تجاری اکو دریافت نکرده است. پیشنهاد می‌کنم و درخواست می‌کنم همه اعضا و نه فقط ۵ کشور عضو موافقتنامه تجاری اکوتا، از شروع مذاکرات برای آزادسازی تجاری در سطح منطقه حمایت کرده و در آن مشارکت کنند.وزیر خارجه همچنین با بیان اینکه مواصلات و حمل و نقل یکی از پیشرانه‌های همگرایی و توسعه جمعی و شکوفایی هر چه بیشتر ظرفیت‌های اقتصادی منطقه در سال‌های پیش رو است،‌گفت: اکو به عنوان یک منطقه، خود یک مسیر ترانزیتی برای اتصال مناطق پیرامونی شامل شرق و جنوب آسیا، اروپای شمالی و شرقی، و جنوب خلیج فارس است.رئیس دستگاه دیپلماسی در ادامه با ذکر این نکته که بحران امنیت انرژی جاری در جهان و منطقه به وضوح آسیب پذیری کشورهای مصرف کننده انرژی نسبت به شوک‌های غیرمنتظره را عیان ساخت، اظهار داشت: تغییرات اقلیمی و سرمای زمستانی اخیر نیز آسیب پذیری برخی کشورهای تولیدکننده انرژی را گوشزد کرد. منطقه اکو می‌تواند به الگویی از مشارکت بین کشورهای تولید کننده و کشورهای مصرف کننده انرژی
تبدیل شود.
امیرعبداللهیان همچنین با بیان اینکه ما همواره از ابتکارات و پیشنهاداتی که به تقویت نقش و جایگاه اکو در توسعه اقتصادی کشورهای عضو منجر شود استقبال کرده‌ایم، اظهار داشت: در این راستا، «تقویت احساس تعلق به اکو» در نزد بخش‌های خصوصی و دولتی و نیز نخبگان کشورهای عضو و بالاتراز همه در نزد مردم منطقه بسیار کلیدی است. همچنین نیازمند حضور همه ۱۰ کشور عضو در سازوکارها و ترتیبات همکاری اکو هستیم. این مهم می‌تواند و باید، یکی از دستاوردهای دهه چهارم باشد. در همین نشست وزرا ایجاد دو سازوکار جدید همکاری شامل تاسیس «مرکز منطقه ای مدیریت ریسک بلایای طبیعی اکو» در جمهوری ایران و «مرکز انرژی‌های پاک اکو» در جمهوری آذربایجان در دستورکار است و انتظار درایم همه اعضا از ایجاد آنها حمایت کرده به آنها بپیوندند.
وزیر خارجه ادامه داد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر پایه دکترین سیاست خارجی متوازن، تعامل و همکاری با جهان و عدم مداخله در امور داخلی استوار است. صدور قطعنامه مداخله جویانه و نامتعارف پارلمان اروپا را قویا محکوم می‌کنیم. بی تردید تبعات منفی چنین رفتارهای احساسی برای اروپا هزینه زا است و لذا مسیر درست، تمرکز بر دیپلماسی، تعامل سازنده و عقلانیت است.
رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران رفتار اهانت آمیز نسبت به مقدسات ادیان الهی به ویژه اهانت به ساحت مقدس قرآن کریم و حمایت دولت‌های غربی از آن تحت عنوان آزادی بیان را به هیچ وجه قابل قبول ندانسته و آن را شدیدا محکوم می‌کند.وی در پایان از دبیرکل اکو و همکارانشان در دبیرخانه به خاطر تلاش برای اجرایی کردن برنامه‌های سازمان اکو تشکر کرده و بار دیگر حمایت جمهوری اسلامی ایران از سازمان اکو را اعلام کرد.
کد مطلب: 125063
 
Share/Save/Bookmark