میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۵۶
 
 
عملیات ترکیبی
ائتلاف سعودی-آمریکایی در حالی در سال ۲۰۱۵ با ادعای مقابله با مقاومت یمنی‌ها جنگی تمام عیار را علیه این کشور آغاز کرد که در ابتدا ادعای پیروز
ائتلاف سعودی-آمریکایی در حالی در سال ۲۰۱۵ با ادعای مقابله با مقاومت یمنی‌ها جنگی تمام عیار را علیه این کشور آغاز کرد که در ابتدا ادعای پیروزی ظرف چند ماه را سر می‌داد اما نه تنها این رویای آنها محقق نشد بلکه اکنون پس از گذشت نزدیک به هفت سال از این جنگ جهانیان بر شکست ائتلاف مذکور در برابر مقاومت یمنی‌ها اذعان دارند. این روند چنان بوده که بسیاری از اعضای ائتلاف از آن جدا شده و حتی میان متحدان اصلی جنگ یعنی عربستان و امارات نیز اختلافات بسیاری روی داده است.
روند جنگ چنان بوده است که سعودی برای فرار از شکست حتی به القاعده روی آورده و در کنار بمباران غیر نظامیان حتی به تیرباران اسرای یمنی می‌پردازد. نکته قابل توجه در باب تحولات یمن رویکرد آنها به عملیات و مبارزه ترکیبی با متجاوزان است که در چند بعد صورت می‌گیرد. بخشی از این رویکرد در قالب مبارزه با مزدوران سعودی و دولت فراری منصور هادی است که اکنون در قالب آزاد سازی مارب صورت گیرد. ارتش و نیروهای مردمی یمن محور عملیات خود را بر آزادسازی این منطقه استوار کرده‌اند چرا که این بخش در کنار مبارزه با القاعده آخرین پایگاه دشمنان یمن در داخل این کشور را هدف قرار می‌دهد.
بعد دیگر عملیات ترکیبی یمنی‌ها را انجام عملیات نظامی در خاک سعودی تشکیل می‌دهد که در قالب عملیات موشکی و پهپادی صورت می‌گیرد. زمانی سعودی به بمباران یمن می‌پرداخت و هیچ بازخواستی نیز در کار نبود اما یمنی‌ها توانسته‌اند با دست یابی به توان موشکی و پهپادی موازنه جنگ را به چشم در برابر چشم تغییر دهند و امروز هر حمله سعودی با واکنش موشکی و پهپادی علیه تاسیسات نفتی و نظامی ‌اش مواجه می‌شود و عملا آنها دیگر توان مقابله با توان نظامی یمنی‌ها را ندارند.
بعد دیگر مقابله یمنی‌ها در حوزه مردمی است که در دو حوزه صورت می گیرد. از یک سو به رغم بحران غذایی و بهداشتی که جان میلیون‌ها یمنی را تهدید می‌کند آنها همچنان بر اصل مقاومت و تسلیم نشدن به خاطر قرصی نان تاکید دارند و از سوی دیگر مردم با برپایی تظاهرات بر ضد متجاوزان حمایتشان از مقاومت را اعلام می‌دارند و تاکید می‌کنند که حاضر به تسلیم شدن در برابر آنها نیستند. حلقه تکمیلی این روند نیز بیعت سران قبایل بزرگ با انصارالله تشکیل می‌دهد. بعد آخر این مقاومت را نیز ادامه دادن مذاکرات با سازمان ملل تشکیل می‌دهد تا از ظرفیت‌های جهانی نیز برای مقابله با سعودی بهره گرفته شود هر چند که تاکنون این سازمان اقدامی جز حمایت از متجاوزان صورت نداده است.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 120581
 
Share/Save/Bookmark