میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۴۶
 
 
ادارات در شرایط خطرناک هوا تعطیل شد
کمیته اضطرار قادر به تصمیم گیری فوری نیست
کمیته اضطرار قادر به تصمیم گیری فوری نیست
 
در حالیکه سازمان هواشناسی از سه روز پیش، پیش بینی کرده بود که تهران را گردوغبار فراخواهد گرفت، تصمیم گیری دیرهنگام کمیته اضطرار در تعطیلی ادارات، بر خطر مواجهه شهروندان با آلودگی هوا افزود.
از عصر روز دوشنبه شاخص کیفیت هوای تهران افزایش پیدا کرده و با تشکیل کمیته اضطرار هوای تهران مدارس تعطیل شد. در این شرایط توصیه می شود افراد ازهرگونه فعالیت‌ خارج از خانه خودداری کنند. اما استانداری تهران حوالی ساعت ۱۱ پیش از ظهر روز گذشته با توجه به درخواست وزارت بهداشت برای تعطیلی ادارات تهران اعلام کرد، ساعات کار ادارات استان تهران به ساعت ۱۲ ظهر کاهش یافته است. عابد ملکی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران همچنین اعلام کرد: کلیه فعالیت‌های ورزشی در فضای باز لغو شود.
شهردرای تهران نیز بلافاصله بعد از اعلام این تصمیم جدید اظهار داشت: با توجه به افزایش شدید آلودگی و اعلام کمیته اضطرار در تعطیلی ادارات تهران از ساعت ۱۲، طرح ترافیک در مبادی ورودی و خروجی از همان ساعت متوقف شده و شهروندان بدون محدودیت می‌توانند از طرح خارج شوند. یعنی با این تصمیم دیرهنگام، جمعیت زیادی از کارکنان دولتی برای خروج از محل کار وارد فضای آزاد می شوند که می تواند مخاطرات بیشتری داشته باشد.
بهزد اشجعی کارشناس آلودگی هوا در گفت و گو با فارس با انتقاد از رویه تصمیم‌گیری در کمیته اضطرار آلودگی هوای استان تهران در مواجهه با طوفان‌های گردوغبار گفت: طبق قانون ۹۶ ساعت قبل از پیش آمد آلودگی هوا و شرایط اضطرار باید تشخیص داده شود.
وی با اشاره به اینکه تا ۷ ساعت قبل از ایجاد شرایط بحرانی، هواشناسی می تواند به طور واضحی وضعیت را تحلیل کند، ابراز داشت: جای تعجب دارد که با وجود پیش بینی ۳ روزه هواشناسی که وقوع وزش باد شدید و طوفان گرد و غبار را برای روز یکشنبه اعلام کرده بود، چرا کمیته اضطرار تصمیم به تعطیلی شهر نگرفته بود. این کارشناس آلودگی هوا با ادامه داد:ایراد را باید در نحوه تصمیم گیری کمیته اضطرار جستجو کرد که با توجه به تشتت آرا قادر به تصمیم گیری فوری نیست. وی افزود: این کمیته با توجه به شرایط قابل پیش بینی می توانست همزمان با اعلام تعطیلی مدارس، ادارات را هم تعطیل اعلام کند.
اشجعی اختیار تام دادن به استانداری برای تعیین شرایط را راه مناسبی برا ی پایان دادن به تکرار در تصمیم‌گیری دیرهنگام کمیته اضطرار عنوان کرد.
به گفته برخی از مسئولان حاضر در جلسه کمیته اضطرار سازمان هواشناسی و شرکت کنترل کیفیت هوا اصرار داشتند که وضعیت شاخص آلودگی بهبود پیدا خواهد کرد و لزومی به تعطیلی شهر نیست.
کد مطلب: 122688
 
Share/Save/Bookmark