داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ دی ۱۳۸۹ ساعت ۱۲:۴۷
 
 
يك نويسنده واستاد دانشگاه آمريكايي: مسلمانان بيشترين نقش را در پيشرفت آمريكا داشته اند
"جرالد ديركس" نويسنده آمريكايي دركتابي كه اخيرا به چاپ رسانده بر نقش برجسته و تاثيرگذار مسلمانان در پيشرفت ايالات متحده تاكيد كرده است.
وي مي افزايد دربسياري موارد نقش مسلمانان در جامعه آمريكا از سائر اقليت هاي ساكن اين كشور پر رنگ تر بوده است و تاريخ و تمدن اسلام در اين كشور تاثيرات مهمي را برجاي نهاده است، تاريخي كه با كشف قاره آمريكا توسط كريستف كلمب وارد آمريكا شد، وبه جرأت مي توان گفت بيشترين تآثير را در اين ميان بردگان آفريقايي كه توسط تجار خريداري مي شدند و به قاره آمريكا انتقال مي يافتند برعهده داشته اند.
نويسنده در اين كتاب تاريخ حضور مسلمانان درقاره آمريكا را نزديك به 1000 سال پيش تخيم زده، يعني حدودا زماني كه مسلمانان در حال پاي گذاري تمدن سرزمين اندلس از طريق اكتشافات علمي و جغرافيايي بودند، به طوري كه در اين بين به موفقيت هاي بزرگ علمي دانشمندان مسلمان در زمينه هاي مختلف درآن زمان نيز اشاره مي كند.
اين كتاب با عنوان "ميراث فراموش شده" موضوع حضور وتاثيرمسلمانان در تاريخ آمريكا را مورد بحث وبررسي قرار مي دهد، وتوسط دكتر سعد البازعي به عربي ترجمه شده است ودرنوع خود كتاب مهمي به شمار مي رود، به طوري كه از خلال آن مي توان تاريخ مسلمانان را درايالات متحده و قاره هاي شمالي و جنوبي آمريكا مورد مطالعه قرار داد.
لازم به ذكر است كه جرالد ديركس يك آمريكايي سفيد پوست به شمار مي رود كه فارغ التحصيل دانشگاه هاروارد در رشته روانشناسي و استاد دانشگاه مي باشد. وي زماني به اسلام روي آورد كه بعنوان يك كشيش مسيحي شناخته مي شد، كه پس از گرويدن به اسلام سخنراني هاي بسياري را در باب دعوت به اسلام در اماكن مختلف ايراد نمود.
کد مطلب: 55483
 
Share/Save/Bookmark