میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۱
 
 
نقابی دیگر از چهره مدعیان دروغین حقوق بشر برداشته شد
افشای اسناد جدید فعالیت‌ بیولوژیک نظامی آمریکا در اوکراین
افشای اسناد جدید فعالیت‌ بیولوژیک نظامی آمریکا در اوکراین
 
همزمان با ادامه جنگ افروزی غرب در اوکراین، وزارت دفاع روسیه از اسناد جدید درباره فعالیت‌های بیولوژیک نظامی آمریکا در اوکراین خبر داد.
وزارت دفاع روسیه از اسناد جدید درباره فعالیت‌های بیولوژیک نظامی آمریکا در اوکراین خبر داد که شامل آزمایش‌های وزارت دفاع آمریکا بر روی بیماران روانی در بیمارستان ویژه این بیماران در منطقه خارکوف این بار با مشارکت شرکت‌های بزرگ دارویی آمریکا از جمله فایزر و مدرناست.اطلاعاتی که مسکو به آن دست یافته است، نشان دهنده برخی جزئیات درباره آزمایش‌های غیر انسانی پنتاگون روی برخی شهروندان اوکراینی در ایالت خارکوف است. همچنین سال ۲۰۲۰ تلاش‌هایی برای انتقال بیماری سل به ساکنان منطقه اسلاویانسک در جمهوری لوهانسک صورت گرفته است.یک مقام وزارت دفاع روسیه با بیان اینکه رئیس جمهور کنونی آمریکا در گذشته شخصا روی کار آزمایشگاه‌های بیولوژیک در اوکراین نظارت داشت، گفت شرکت‌های دارویی «فایزر» و «مدرنا» نیز در این برنامه مشارکت داشتند.وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا و تعدادی دیگر از مقامات بلندپایه «حزب دموکرات» مستقیماً بر کار برنامه بیولوژیکی نظامی آمریکا در اوکراین نظارت داشتند.کریلوف در نشست خبری خود، چهار بخش از برنامه بیولوژیک نظامی آمریکا در اوکراین را به‌صورت تصویری منتشر کرد.«جورج سوروس» میلیاردر آمریکایی نیز به عنوان «حامی اصلی تحقیقات بیولوژیکی نظامی در اوکراین و لابی‌گر شرکت بیگ‌فارما» معرفی شد.به نوشته خبرگزاری «تاس»، کریلوف همچنین افشا کرد که شرکت‌های دارویی «فایزر» و «مدرنا» که اکنون مشغول تولید واکسن‌های ویروس «کووید۱۹» هستند، در فعالیت‌های نظامی و بیولوژیکی ایالات متحده در اوکراین مشارکت داشتند.
در همین حال نماینده روسیه در سازمان ملل: فرقه گرایان اوکراینی از جمله گردان آزوف، کودکان را در نیروهای مسلح به کار می گیرند تا نفرت از روسیه را به آنان آموزش دهند.معاون رئیس شورای امنیت روسیه نیز هشدار داد که تسلیح و آموزش نیروهای اوکراینی از سوی غرب می‌تواند خطر تبدیل شدن به یک جنگ اتمی تمام عیار را داشته باشد. در این میان نخست‌وزیر ژاپن به روسای شورا و کمیسیون اروپا وعده داد، همکاری ضد روسی با بروکسل را بیشتر می‌کند.از سوی دیگر یک مقام ارشد اطلاعاتی روسیه می‌گوید وزارت خارجه آمریکا در تلاش است تا سران سیاسی و نظامی روس را در انظار مردم این کشور و جهانیان بی‌اعتبار کند.خبر دیگر آنکه رویترز گزارش کرد که انتظار می‌رود ظرف چند روز آینده فنلاند و سوئد درخواست برای عضویت در ناتو را ارائه دهند و این ائتلاف قصد دارد به سرعت به آن‌ها عضویت دهد.سخنگوی کرملین اعلام کرد که از نظر روسیه عضویت فنلاند در ناتو، «قطعا» تهدید محسوب می‌شود. از سوی دیگر وزیر دفاع آمریکا با بیان اینکه اگر روسیه به یک کشور عضو ناتو حمله کند، این ائتلاف نیز به‌صورت جمعی پاسخ خواهد داد، اما ارزیابی کرد که مسکو ناتو را وارد درگیری اوکراین نمی‌کند.
رئیس جمهور روسیه نیز با بیان اینکه، تحریم‌ها علیه کشورش وخیم‌ترین عواقب را به دنبال خواهد داشت، درباره خطر قحطی در جهان هشدار داد.پوتین گفت: «مشخصاً بر اساس قوانین عینی اقتصادی، این اعتیاد تحریمی متداوم، ناچاراً به پیچیده‌ترین و وخیم‌ترین عواقب برای اتحادیه اروپا، شهروندان آن‌ها و کشورهای فقیر جهان منجر خواهد شد». در همین حال نیروی دریایی اوکراین از حمله به یک کشتی لجستیک نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه و آسیب به آن خبر داد.
اما در این میان وزیر اقتصاد آلمان تاکید کرد که این کشور در حال حاضر نمی‌تواند واردات گاز از روسیه را تحریم کند.وی افزود که اقتصاد آلمان به دلیل تحریم منابع انرژی روسیه با فروپاشی مواجه نخواهد شد اما قیمت‌ها افزایش خواهند یافت و بخشی از کسب و کارها تعطیل خواهند شد». اما وزیر خارجه انگلیس در اشاره به کارزار نظامی مسکو در اوکراین مدعی شد، رئیس‌جمهور روسیه در حال تحقیر خود در برابر جهان است و خواستار حمایت نظامی بیشتر از کی‌یف شد.در ادامه کمک‌های تسلیحاتی کشورهای غربی به اوکراین، اتحادیه اروپا از تصویب کمک ۵۲۰ میلیون دلاری دیگر به کی‌یف برای مقابله با روسیه خبر داد. سران هفت کشور ثروتمند جهان نیز با ادعای نگرانی از بحران مواد غذایی در کشورهای فقیر نشستی را با هدف مقصرنمایی روسیه آغاز کردند.
کد مطلب: 122534
 
Share/Save/Bookmark